fbpx
Nie żyje Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego
5 kwietnia 2024
Miliony złotych na rozwój Elbląga i okolic
14 maja 2024
Nie żyje Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego
5 kwietnia 2024
Miliony złotych na rozwój Elbląga i okolic
14 maja 2024
Pokaż wszystkie

Warmińsko-mazurska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W Olsztynie odbyły się eliminacje okręgowe 47 Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Zakwalifikowało się do nich niemal 170 uczestników.

Od prawie półwiecza komitet Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych popularyzuje wśród młodzieży wiedzę fachową z zakresu szeroko pojętego rolnictwa i ochrony środowiska, zachęcając młodzież uczestniczącą w olimpiadzie do doskonalenia wiedzy i zdobywania umiejętności praktycznych, przydatnych w swoich dalszych ścieżkach kariery zawodowej.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to najstarsza i największa olimpiada odbywająca się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Okręg, który obejmuje to: województwo warmińsko-mazurskie, północna część mazowieckiego, wschodnia kujawsko-pomorskiego i południowo-wschodnia pomorskiego. Uczestnicy reprezentowali w sumie 30 szkół.

Celem olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem, popularyzacja i pogłębianie wiedzy dot. rozwoju rolnictwa, ekonomii i ochrony środowiska, a także stworzenie możliwości zdobycia indeksu na wyższą uczelnię. Uczestnicy przy tej okazji nawiązują kontakt z uniwersytetem, poznają jego wydziały, zyskując możliwość kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

W organizację olimpiady zaangażowanych było kilka wydziałów UWM: Rolnictwa i Leśnictwa, Nauk Technicznych, Nauk Ekonomicznych, Bioinżynierii Zwierząt oraz Medycyny Weterynaryjnej. Konkurs podzielony jest bowiem na 7 bloków tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, leśnictwo, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca i weterynaria.

Podczas olimpiady odbyły się eliminacje pisemne i praktyczne, przy tej okazji umożliwiając uczestnikom nawiązanie bliższego kontaktu z uniwersytetem i poznając jego wydziały, zyskują możliwość kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Ta prestiżowa impreza cieszy się uznaniem władz samorządowych oraz administracyjnych regionu. Na podsumowaniu obecni byli przedstawiciele: marszałka województwa, rolniczych agencji i instytucji oraz wojewoda warmińsko-mazurski. Wszyscy ufundowali nagrody. W imieniu Marcina Kuchcińskiego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego nagrody w blokach: architektura krajobrazu, produkcja roślinna i produkcja zwierzęca wręczał Jarosław Sarnowski – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Co roku na poziomie szkolnym bierze w niej udział kilka tysięcy uczniów. Finaliści szczebla okręgowego są przyjmowani w nagrodę poza kolejnością na studia związane z tematyką olimpiady, a szczebla ogólnopolskiego – na dowolnie wybrane studia. Laureaci szczebla okręgowego są ponadto zwalniani z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach odpowiadających zakresom tematycznym olimpiady. Finaliści szczebla centralnego mogą liczyć nie tylko na nagrody ale też na stypendia ministrów rolnictwa oraz nauki.

Finał centralny 47. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbędzie się 24-25 maja 2024 roku w Szczecinie.

warmia.mazury.pl