fbpx

Większa szansa w leczeniu schorzeń naczyniowych w Opolu

Nagrody i stypendia edukacyjne na Opolszczyźnie wręczone
29 października 2021
Rozpoczyna się przebudowa drogi wojewódzkiej 416 w Kietrzu na Opolszczyźnie
19 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Większa szansa w leczeniu schorzeń naczyniowych w Opolu

Od września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi przy ulicy Wodociągowej w Opolu działa oddział neurochirurgiczny. Jego otwarcie to efekt ponad dziesięcioletnich starań. Obecnie wykonywane są tam zabiegi inwazyjne w obrębie głowy. Oficjalnemu otwarciu oddziału towarzyszył wykład dr hab. n med. Dariusza Łątki.

Szpital przy ulicy Wodociągowej do tej pory świadczył usługi w zakresie neurologii oraz psychiatrii dorosłych i dzieci. 1 września przeprowadzono tutaj pierwszą operację neurochirurgiczną. Uruchomienie oddziału znacząco poprawia opiekę medyczną w województwie opolskim. Z uwagi na charakter szpitala przy ulicy Wodociągowej, obecnie wykonywane są tam operacje w zakresie nowotworów mózgu i guzów górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Oddział posiada nowoczesne wyposażenie, tożsame z tym, jakie znajduje się w szpitalu przy ulicy Witosa.

Z takiego rozwiązanie zadowolony jest konsultant wojewódzki ds. neurochirurgii dr hab. n. med. Dariusz Łątka. – Oddział przy Wodociągowej odciąża szpital przy Witosa. Wyposażenie pozwala na wykonanie każdej operacji neurochirurgicznej. Sala operacyjna ulokowana jest bezpośrednio przy sali operacyjnej neurointerwencji naczyniowej. Dzięki temu leczenie jest komplementarne, a pacjent może być natychmiastowo transportowany na drugi blok operacyjny – opowiada Dariusz Łątka. Dodaje, że nie ma konfliktu między dwoma podobnymi w obszarze pomocy oddziałami w jednym mieście. – Zachowana jest złota godzina neurochirurgiczna dla mieszkańców całego województwa. Szpital kliniczny może obsługiwać pacjentów w przypadkach neurotraumatologicznych, a pacjenci neuronaczyniowi zaopatrywani są przy Wodociągowej. Na pomoc mogą liczyć również pacjenci z udarami krwotocznymi – wyjaśnia dr Dariusz Łątka.

Dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek przypomina, że udary mózgu zaczęto leczyć w placówce w 2003 roku. Szpital przystąpił wtedy do  ministerialnego programu leczenia udarów w formie trombolizy. Kolejnym znaczącym krokiem był rok 2010, kiedy  otwarto ośrodek wczesnej interwencji neurologicznej. W kolejnych latach zaczęto wykonywać zabiegi trombektomii. Budowa bloku interwencyjnego pozwoliła zwiększenie możliwości leczenia. – Kolejny etap to uzyskany od września tego roku kontrakt z opolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie oddziału neurochirurgii. Przed nami jeszcze budowa lądowiska dla helikopterów – wymienia Krzysztof Nazimek.

Zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa lek. med. Anna Bieniasiewicz mówi, że nowy oddział powołany jest do zabezpieczenia pacjentów przy ostrej fazie interwencyjnego leczenia udaru mózgu. – Obecnie zajmujemy się głównie leczeniem onkologicznym. Chodzi o pacjentów z guzami mózgu i guzami kręgów szyjnych. W przyszłości będziemy leczyć pacjentów ze schorzeniami naczyniowymi – zaznacza Anna Bieniasiewicz.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że oddział ma bardzo ważną funkcję w lecznictwie. – Od lat czekaliśmy na ten oddział. Dzięki temu wykorzystujemy sprzęt, który został już wcześniej zakupiony. Możemy tutaj leczyć trudne przypadki i pomagać ludziom po udarach mózgu – mówi wicemarszałek.

Dr hab. n med. Dariusz Łątka w trakcie swojego wykładu podkreślał, że neurochirurgia budzi coraz większe zainteresowanie. Obecnie w Polsce jest 600 specjalistów. Dodatkowo operuje się coraz więcej osób z problemami związanymi z urazami, deformacjami czy zwyrodnieniami kręgosłupa. Obecnie kolejki do operacji kręgosłupa na Opolszczyźnie sięgają 1,5 roku – W neurochirurgii dokonuje się rewolucja – zaznacza.