fbpx
O wielkopolskiej przyszłości wodorowej podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów
O wielkopolskiej przyszłości wodorowej podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów
23 czerwca 2024
Nową S11 z Poznania do Obornik za cztery lata
Nową S11 z Poznania do Obornik za cztery lata
8 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Wielkopolska czeka na atom

W czwartek 27 czerwca Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz posłem Tomaszem Nowakiem wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

W jej trakcie zapoznano się z informacjami o zaawansowaniu prac przy projekcie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie koło Konina, w którą zaangażowani są także partnerzy z Korei Południowej.

Jednoznacznie wsparłem ten projekt, bo jest dla Wielkopolski ważny. Chcemy być regionem zeroemisyjnym, ale żeby tak się stało, potrzebujemy mieć stabilne źródło energii, a takim jest elektrownia jądrowa. Z Koreańczykami mamy dobre relacje i rzetelne doświadczenia, bo od lat łączy nas partnerstwo. Jesteśmy też gotowi jechać do Korei, żeby zobaczyć, jak to u nich działa. Będziemy zabiegać o to, by strona rządowa nie zaniechała tego projektu w Wielkopolscemówi Marek Woźniak.

Dzień po posiedzeniu komisji urząd w Poznaniu odwiedziła delegacja z Korei z Jego Ekscelencją Ambasadorem Hoon-minem Limem na czele. Spotkanie odbyło z inicjatywy strony koreańskiej, która chciała przedstawić koncern energetyczny KHNP władzom regionalnym oraz zaprezentować wizję i potencjał projektu elektrowni atomowej Konin-Pątnów, który ma być oparty o 2 reaktory typu APR1400 (łącznie 2.800 MW).

Z koreańską delegacją spotkali się Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przy udziale Macieja Sytka, Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz Prezesa Zarządu Spółki Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Przedstawiciele KHNP deklarowali, że dołożą wszelkich starań, by projekt został zakończony z sukcesem i był bezpieczny. Poinformowali, że firma będzie się angażować w działania na rzecz bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury, tworzenia miejsc pracy, a także wsparcia rozwoju społeczności lokalnych. Podkreślono, że KHNP podpisał już 27 porozumień o współpracy z polskimi firmami, które miałby uczestniczyć w realizacji projektu. Zadeklarowano również gotowość do nawiązania kontaktów z Politechniką Poznańską dla kształcenia kadr związanych z projektem.

umww.pl