fbpx

Wkrótce w Mielcu AviaTech Challenge – Podkarpacki Hackathon Lotniczy

Start in… czyli nowy projekt dla start-upów na Podkarpaciu
Start in… czyli nowy projekt dla start-upów na Podkarpaciu
4 marca 2024
Ponad 14 mln złotych dla startupów na Podkarpaciu
Ponad 14 mln złotych dla startupów na Podkarpaciu
17 marca 2024
Pokaż wszystkie

Wkrótce w Mielcu AviaTech Challenge – Podkarpacki Hackathon Lotniczy

AviaTech Challenge – Podkarpacki Hackathon Lotniczy to wydarzenie gromadzące kreatywne i ambitne osoby, które „hackują” rzeczywistość i rozwiązują wskazane problemy przy pomocy wybranych narzędzi. Ta nietypowa, ale efektowna impreza zaplanowana została na 18 i 19 maja w mieleckiej hali MOSIR, a samorząd województwa będzie jej współorganizatorem. Dziś w Mielcu odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.

W jej trakcie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przy organizacji Hackatonu. Swoje podpisy złożyli pod nim marszałek Władysław Ortyl, Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli oraz Łukasz Bonarek, Prezes Zarządu ThinkHackR, współorganizatora wydarzenia. W konferencji uczestniczyli także pozostali partnerzy wydarzenia prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, wicestarosta Andrzej Była, dyrektor MOSIR Mielec Mirosława Gorazd oraz prezes Stowarzyszenia Umiejętności Technicznych Leonardo Janusz Soboń.

Hackaton to ważne wydarzenie dla branży lotniczej. Skierowane jest do ludzi kreatywnych i będzie miało formułę „wędrującą”. Zaczynamy w Mielcu, potem będziemy w Rzeszowie i w Krośnie w trzech najbardziej znaczących miastach dla przemysłu lotniczego ma Podkarpaciu. Chcemy także w ten nowy sposób promować inteligentną specjalizację, jaką jest Lotnictwo i Kosmonautyka – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Samorząd Województwa na działania promocyjne podczas tego wydarzenia przeznaczy łącznie 100 tys. zł.

Najlepsze pomysły zostaną wyróżnione finansowo. Ponadto uczestnicy będą walczyć o nagrody rzeczowe, wizyty studyjne, staże i praktyki oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów i organizatorów. Zapraszamy, bądźcie z nami 18 maja w Mielcu – powiedział Łukasz Bonarek, Prezes Zarządu ThinkHackR, współorganizatora wydarzenia.

Głównym celem AviaTech Challenge jest popularyzacja zainteresowania lotnictwem, a także przedstawienie branży lotniczej jako atrakcyjnego pracodawcy. W wydarzeniu weźmie udział ok. 200 uczestników, którym zostaną postawione zadania skupione wokół kluczowych problemów stojących przed branżą lotniczą. Uczestnicy będą pracować w zespołach lub w pojedynkę. Optymalny zespół liczy 5 osób, im bardziej różnorodny pod względem kompetencji, tym większą ma szansę na przełomowy projekt. Efektem będą rozwiązania na różnym poziomie zaawansowania, często prototyp lub MVP, czasami projekty cząstkowe. Najlepsze pomysły zostaną wyróżnione finansowo. Ponadto uczestnicy będą walczyć o nagrody rzeczowe, wizyty studyjne, staże i praktyki oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów i organizatorów.

Hackaton to święto otwartych i kreatywnych umysłów, które nie boją się wyzwań. To event dla innowatorów, bez względu na wiek, zainteresowania, specjalizację. Wydarzenie poświęcone jest popularyzacji lotnictwa, a jego celem jest także przedstawienie branży lotniczej jako potencjalnego pracodawcy, o dużym potencjale rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego, jego tradycji i dokonań lotniczych a także jako ośrodka inteligentnej specjalizacji. To również znakomita promocja regionu. Wybór Mielca nie jest przypadkowy, gdyż to tam są zakorzenione tradycje lotnicze od ponad 90 lat. W założeniu będzie to impreza „wędrująca” po wszystkich miastach województwa.

Organizacja Podkarpackiego Hackathonu Lotniczego w 2024 r. stanowi wstępny etap w procesie promowania marki o docelowym zasięgu europejskim. Wszelkie działania przyczynią się do budowy silnego ekosystemu lotniczego w regionie, wspierając rozwój lokalnych talentów oraz przyciągając uwagę branżowych ekspertów i inwestorów.

Podkarpacki Hackathon Lotniczy będzie częścią tradycyjnie organizowanego w tym czasie Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, który odbędzie się w dniach 17-21 maja 2024. Tegoroczna edycja będzie już 14. w historii.

podkarpackie.pl