fbpx

Wyjątkowy mural przy opolskim Mechaniczniaku

W Opolskiem nagrodzili firmy wspierające studentów
W Opolskiem nagrodzili firmy wspierające studentów
30 października 2023
Opolska misja gospodarcza do Saksonii
Opolska misja gospodarcza do Saksonii
13 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Wyjątkowy mural przy opolskim Mechaniczniaku

Dzięki inicjatywie „Opolskie dla Młodzieży” w centrum miasta powstało ciekawe dzieło sztuki. Do tej pory ściana przy wejściu do bursy opolskiego Zespołu Szkół Mechanicznych była smutna, szara i pusta. Teraz jest kolorowa i zachęca do zabawy sztuką.

Interpretacje niezwykłego malunku na są bardzo różne. Kolory współgrają z otoczeniem i stonowanym klimatem centrum Opola. Dzieło budzi wiele skojarzeń i nawiązuje do młodzieżowego charakteru tego miejsca.

Bogusław Januszko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu wyjaśnia, że intencja była taka, aby szary zakątek podwórka bursy nabrał barw. – To inicjatywa młodzieży, która chciała, aby w tym miejscu było kolorowo. Co ważne, aby pokazać, że sztuka malowania na murach może być też wysokiej jakości i nie musi być zwykłym nieestetycznym graficiarstwem. Z bliska, sztuka streetart’u rządzi się niedopowiedziani, natomiast im dalej odejdziemy od muralu jego wartość i wyobrażenie rośnie – wyjaśnił Bogusław Januszko. Jak dodał, tegoroczna idea inicjatywy „Opolskie dla Młodzieży” nawiązuje do obrony województwa sprzed 25 lat. – To jest dla młodzieży historia, która może być przypomniana w ciekawy sposób – mówił.

Weronika i Agata mieszkają w bursie „Mechaniczniaka” i wspólnie ze znajomymi są inicjatorkami tego projektu. – Wspólnymi siłami z kolegami i koleżankami pozyskałyśmy pieniądze na ten mural. Ściana, która sąsiaduje bezpośrednio z wejściem była szara i smutna, postanowiliśmy to zmienić i się udało – przyznała Agata. Jak wyjaśniła, autorem muralu jest grupa Moc, czyli Diogo i Jagoda. – Diogo jest z Portugalii, Jagoda mieszka natomiast w Opolu. Ich artystyczny wyraz, można różnie interpretować i postrzegać – mówiła. – Efekt końcowy bardzo nam się podoba – dodała Weronika.

– Ściana nie jest już nudna, szara i nie robi ponurego efektu, gdy odwiedza się nasza bursę. Ja osobiście dostrzegam tu m.in. śruby i kierownicę, ale jak mówił artysta, każdy może zobaczyć coś zupełnie innego – wyjaśnił Marcel. Jego kolega Adam za każdym razem, gdy patrzy na dzieło, widzi coś innego. – Można tu dostrzec śrubkę, koło zębate czy nawet … pieska z dmuchanych baloników. To abstrakcja i każdy widzi, co chce – przyznał uczeń.

Jak wyjaśnia Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego, inicjatywa „Opolskie dla Młodzieży” realizowana jest już drugi rok. W ubiegłym roku było to 120 inicjatyw, w tym roku, będzie ich w sumie ponad 150. – Młodzi liderzy sami kreują swoje pomysły i rzeczywistość, ale pokazują także innym młodym ludziom, że warto być aktywnym – wyjaśniła. Sama ma również swoje spojrzenie na interpretacje muralu. – Wg mnie pokazuje on, że jako społeczeństwo jesteśmy skomplikowana maszyną, a bardzo ważnym trybikiem w tej maszynie jest młodzież, która napędza swoją energią i pomysłowością wszelkiego rodzaju rozwój – wyjaśniła. Jak dodała, każdy młodzieżowy pomysł mógł otrzymać na realizację do 4 tysięcy złotych.

źródło: opolskie.pl