fbpx

Wystawa „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”

Nagrody dla młodych naukowców z Wielkopolski
16 grudnia 2021
Obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego
28 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Wystawa „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”

27 grudnia mija 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wielkopolanie zwyciężyli, bo potrafili stworzyć nowoczesne, dobrze zorganizowane społeczeństwo, które przez lata zaborów skutecznie broniło się przed germanizacją i zdolne było podjąć walkę zbrojną. Wielkopolanie walczyli w powstaniach śląskich i podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej, gdzie podjęli walkę z Ukraińcami; następnie stali się postrachem wojsk bolszewickich. Wielu z nich za czyny bojowe zostało odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari.

 

Przed kolejną próbą przyszło im stanąć we wrześniu 1939 r. – za nieprzejednaną postawę wobec wroga i wierność żołnierskiej przysiędze, zapłacili internowaniem, a potem śmiercią, pochowani w dołach Katynia i Charkowa. Szacuje się, że co piąte nazwisko z tzw. listy katyńskiej związane jest z Wielkopolską.

 

Teraz 24 Powstańców stanie się bohaterami wystawy pn. „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Dodatkowo na wystawie widz zapozna się z najważniejszymi faktami dotyczącymi historii ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari, wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz zbrodni katyńskiej.

 

Wernisaż wystawy – w którym weźmie udział Marszałek Marek Woźniak – odbędzie się 27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. Wystawa będzie prezentowana w muzeum włącznie do 13 lutego 2022 r.

 

Następnie w rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego pierwszą, najistotniejszą fazę powstania, zostanie zaprezentowana w Warszawie w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wystawa trafi również do wielkopolskich szkół oraz jednostek Garnizonu Poznań.

 

Wystawa zorganizowana z inicjatywy oddziału poznańskiego Stowarzyszenia „Katyń”, w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a zrealizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.