Obradowała Komisja ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego ZWRP
25 marca 2022Kryzys migracyjny. ZWRP apeluje do instytucji UE
28 marca 202224 marca 2022 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP.
Do udziału w posiedzeniu zaproszono Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), przedstawicieli Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) oraz dyrektorów departamentów zdrowia urzędów marszałkowskich.
Taryfikacja świadczeń zdrowotnych
Odbyła się dyskusja na temat metodyki taryfikacji świadczeń zdrowotnych. Informacje w tym zakresie przedstawili: Roman Topór-Mądry, Prezes AOTMiT oraz Agnieszka Włodarczyk, p.o. Dyrektora Wydziału Taryfikacji w Agencji.
Omówione zostały zadania ustawowe AOTMiT w zakresie ustalania taryf, schemat procesu taryfikacji, podstawy wyceny świadczeń, źródła danych do taryfikacji, rodzaje danych pozyskiwanych od świadczeniodawców, wersyfikacja i agregacja danych końcowych, współpraca ze świadczeniodawcami.
W szczególności zwrócono uwagę na choroby wewnętrzne; aktualny sposób realizacji i poziom finansowania w Polsce. Przedstawiono uwagi środowiska ekspertów, liczbę świadczeniodawców oraz proponowaną metodę taryfikacji .
Obecna na posiedzeniu Dorota Gałczyńska –Zych, Dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie, odnosząc się do metodologii przedstawionej przez przedstawicieli AOTMiT, zwróciła uwagę na konieczność wycenienia i wystandaryzowania kosztów oraz zaproponowania wskaźnika zmian procedur medycznych. Zaapelowała także o wprowadzenie w zapisach ustawowych wysokości wynagrodzeń maksymalnych dla medyków.
W spotkaniu uczestniczył także lek. Maciej Sokołowski Wiceprezes Zarządu Głównego STOMOZ, Dyrektor ds. Medycznych NZOZ GAJA Sp. z o.o. , który przedstawił wniosek o pilne wypracowanie mechanizmu aktualizacji wycen świadczeń i zaprzestanie dyskryminacji świadczeniodawców ze względu na sposób zatrudniania medyków.
Maciej Sokołowski pokazał przykłady uznaniowych zmian wycen i zwrócił się z prośbą o rozważenie zasadności wprowadzenia postulowanych zmian i podjęcie działań w tym zakresie.
Profilaktyka zdrowotna
Drugim zagadnieniem poruszonym w czasie spotkania był Projekt Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie”. Temat ten był kontynuacją dyskusji podjętej na poprzednim posiedzeniu Komisji, ale z uwagi na wiele wątpliwości, jakie wzbudza potencjalne wdrożenie tego Programu w województwach, w szczególności po stronie kosztów i uwarunkowań prawnych zaistniała potrzeba, aby ponownie omówić założenia tego przedsięwzięcia.
NCPZ reprezentowali m.in. prof. Grzegorz Gielerak, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej oraz dr Andrzej Trybusz, Prezes Zarządu Narodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej.
Po zapoznaniu się z informacją dotyczącą różnych aspektów projektu Programu „Twoje Zdrowie” uczestnicy spotkania mieli okazję zadawania pytań na nurtujące ich pytania.