fbpx
Nowoczesne technologie na Pomorzu Zachodnim
Nowoczesne technologie na Pomorzu Zachodnim
23 października 2023
Koszalin ma nowoczesne Centrum Opieki Długoterminowej
6 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Za nami smartUP! High Tide w Szczecinie

Za nami smartUP! High Tide w Szczecinie

Czy jesteśmy innowacyjni, a może powinniśmy mieć kompleksy w tym zakresie? Czy do spełniania marzeń o własnej firmie potrzebne są ogromne środki i kredyt na kilka lat, a może wystarczy dobry pomysł? Czy są instytucje, które mogą pomóc zrobić ten pierwszy, czasem najtrudniejszy krok? O tym z ekspertami i biznesowymi osobowościami z dużym zawodowym dorobkiem, cennymi umiejętnościami i ogromną wiedzą rozmawiali 25 października 2023 r. w Szczecinie młodzi przedsiębiorcy oraz przedstawiciele regionalnego środowiska biznesowego, naukowego i instytucjonalnego. Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wraz z partnerami zaprosiło do ciekawych rozmów podczas regionalnej konferencji smartUP! High Tide.

Druga w tym roku i co warte podkreślenia ciesząca się sporym zainteresowaniem konferencja smartUP odbyła się w nowej, skonsolidowanej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Wydarzenie z tego cyklu ma służyć wymianie wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami regionalnego systemu innowacji, a także środowiska startupowego. Jest okazją do nawiązania nowych kontaktów i budowania relacji.

– Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie – powitał gości cytatem z Alberta Einsteina, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. – Ten cytat świetnie wpisuje się w tematykę dzisiejszego spotkania. Tematykę, która odnosi się do innowacyjności, do budowania nowych modeli biznesowych, do realizowania marzeń w oparciu o swoją własną kreatywność – mówił Stanisław Wziątek.

Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił uwagę na nieprzypadkowe miejsce konferencji. Dodał, że w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku nowa skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego została uznana za najlepszy obiekt w kategorii „przestrzenie administracyjne duże”, zdobyła główną nagrodę.

– Tylko przechodząc, nie zauważycie państwo tych rozwiązań, ale budynek jest naszpikowany wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami. I taki sposób daje poczucie normalności. Wprowadzamy to, co jest innowacyjne, ale przede wszystkim realizujemy potrzeby człowieka. Trzeba realizować marzenia poprzez przełamywanie różnego rodzaju konwencji, myśleć kategoriami kreatywnymi – mówił podczas konferencji.

Wydarzenie z tego cyklu ma służyć wymianie wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami regionalnego systemu innowacji, a także środowiska startupowego. Jest okazją do nawiązania nowych kontaktów.

Stanisław Wziątek zaznaczył, że współpraca Samorządu Województwa z przedsiębiorcami to przede wszystkim partnerstwo oparte na wzajemnym wsłuchiwaniu się w to, co ma do powiedzenia każda ze stron. Zwrócił uwagę także, że stoimy przed nową perspektywą finansową. – Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego to ogromne szanse na rozwój nie tylko samych MMŚP, ale i całego województwa – zaznaczył.

Konferencje z cyklu smartUP służą także propagowaniu wiedzy na temat nowatorskich pomysłów i technologii. Pokazują aktualne trendy i zachodzące procesy gospodarcze.

– Twórzmy ekosystemy, budujmy tego typu przedsięwzięcia jak tutaj i bierzmy w nich udział, by powstawały fajne, innowacyjne i zacne projekty. Stać nas na nie. Nie powinniśmy mieć kompleksów. Jako Polacy potrafimy robić dobre przedsięwzięcia. Możemy jeszcze więcej i jeszcze lepiej – przekonywał Tomasz Plata co-founder, a także wiceprezes Autenti, europejskiej platformy do podpisywania dokumentów online i cyfrowej identyfikacji.

Z kolei zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera nawiązał do angielskiego podtytułu konferencji High Tide, czyli przypływ. – Dziękuję organizatorom, ale chciałbym zwrócić uwagę na wymiar społeczny tej konferencji. Życzę państwu, abyście we właściwym czasie łapali przypływy – mówił.

Program konferencji obejmował wystąpienia i prezentacje osób rozpoznawalnych w Polsce i regionie. Podczas tej edycji udział zapowiedzieli: Agnieszka i Mikołaj Gabryelowie (założyciele firmy PartyDeco), Maciej Balsewicz (założyciel bValue Fund), Karol Chmielewski (współzałożyciel i CEO Piesotto), Michał Jerzy Lew (współwłaściciel MILKIES S.A. zajmującej się międzynarodową sprzedażą biżuterii sentymentalnej), Tomasz Plata (co-founder, a także wiceprezes Autenti – europejskiej platformy do podpisywania dokumentów online i cyfrowej identyfikacji), prof. ZPSB Justyna Osuch-Mallett (Rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych, pierwszej i najstarszej niepublicznej uczelni na Pomorzu Zachodnim), Tomasz Łasecki (partner zarządzający funduszu Venture Capital POMERANGELS, Maciej Skarul (partner w funduszu ff Venture Capital), Daria Prochenka (prezeska zarządu i założycielka firmy Clochee), Marcin P. Kowalik (przedsiębiorca i inwestor, Black PearlsVC), Konrad Cioch (Chief Business Development Officer Członek zarządu Aerobits Sp z o.o.).

Gościem specjalnym październikowego wydarzenia był Łukasz Kadziewicz, utytułowany siatkarz, biznesmen, restaurator oraz dziennikarz Onet Sport i Przeglądu Sportowego.

Organizatorem konferencji było Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami wydarzenia zostali: POMERANGELS ASI Spółka Akcyjna, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Miasto Szczecin, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Technopark Pomerania, Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Uniwersytecki Zespół Wsparcia i Rozwoju (Uniwersytet Szczeciński), Fundacja Biznes Innowacje Networking oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

źródło: wzp.pl