fbpx
Za nami smartUP! High Tide w Szczecinie
Za nami smartUP! High Tide w Szczecinie
30 października 2023
Spotkanie Pokoleń w Teatrze Polskim w Szczecinie
Spotkanie Pokoleń w Teatrze Polskim w Szczecinie
13 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Koszalin ma nowoczesne Centrum Opieki Długoterminowej

Dwie kondygnacje, 47-łóżkowy oddział, nowe gabinety lekarskie oraz nowoczesna aparatura i sprzęt. W Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie powstało Centrum Opieki Długoterminowej. Inwestycję mocno wsparły fundusze europejskie. W sobotę, 28 października 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie budynku. W wydarzeniu udział wziął m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz dyrektor placówki Tomasz Walasek.

Centrum Opieki Długoterminowej to dwukondygnacyjny budynek połączony łącznikiem z obecnym szpitalem. Znajduje się w nim izba przyjęć oraz gabinety terapii grupowej i indywidualnej oraz gabinety lekarskie, zabiegowe i socjalne, a także 47-łóżkowy oddział. Obiekt został doposażony w sprzęt m.in. w meble, łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, szafeczki przyłóżkowe oraz sprzęt rehabilitacyjny. Ponadto w Centrum zastosowano praktyczne rozwiązania informatyczne umożliwiające sprawną, efektywną ekonomicznie i organizacyjnie obsługę pacjentów. Dodatkowo do przeciwdziałania zdarzeniom pandemicznym zakupiono wysokiej klasy urządzenia i aparaturę w postaci: respiratorów, kardiomonitorów, bronchoskopów oraz linii diagnostycznej do wykrywania koronawirusa.

– Pod względem infrastrukturalnym marszałkowskie szpitale uczyniły milowy krok do przodu. Od zawsze naszym celem jest to, aby mieszkańcy regionu mieli równy dostęp i jak najwyższy standard leczenia. Specjalistyczne jednostki medyczne w części dawnego województwa koszalińskiego są wyjątkowe, bo mają ogromną odpowiedzialność. – odpowiadają na życie i bezpieczeństwo zdrowotne mniej więcej jednej trzeciej populacji Pomorza Zachodniego. Nie są to jednostki liczne, stąd ich ważna rola w procesie medycznym. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie bez wątpienia jest taką właśnie placówką, dlatego ta inwestycja bardzo cieszy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Głównym celem zmian infrastrukturalnych w SZGiCHP w Koszalinie była poprawa dostępności do wysokiej jakości infrastruktury zdrowotnej w zakresie opieki długoterminowej, a także zwiększenie wielkości oddziału i poprawa standardu świadczonych usług. Dzięki pomyślnemu finiszowi inwestycji liczka łóżek szpitalnych zwiększy się z 27 do 47 (20 nowych oraz 27 przeniesionych z istniejącego zakładu do nowego obiektu).

– Za nami największa inwestycja w historii jednostki. Oceniamy, że na koniec listopada obłożenie Centrum wyniesie nawet 100 procent. Pacjenci będą mieli nie godne, a królewskie warunki – mówił dyrektor SZGiCHP w Koszalinie Tomasz Walasek. – W placówce będą leczeni chorzy dotknięci wieloma schorzeniami jednocześnie: To m.in. cukrzyca oraz udar mózgu. Naszym zadaniem jest dalsza diagnostyka oraz leczenie. Oczywiście zajmujemy się także pielęgnacją, rehabilitacją oraz terapią zajęciową – dodała kierownik Centrum Opieki Długoterminowej Anna Burdziej.

Budowa COD prowadzona w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, trwała od października 2019 roku. Wpływ na jej przebieg miała pandemia COViD-19, a także galopujące ceny usług oraz materiałów budowlanych. Parokrotnie udało się zwiększyć poziom unijnego wsparcia przekazanego przez Urząd Marszałkowski. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 27 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 sięgnęło kwoty ponad 24 mln zł. Blisko 1 mln zł pochodziło z budżetu województwa.

– Można powiedzieć, że zakończono pewien etap inwestycji. Centrum zaprojektowano tak, aby w razie potrzeby można było je rozbudować. W planach jest bowiem powstanie drugiego piętra, gdzie mogłoby się znaleźć kolejnych 90 łóżek dla pacjentów– podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Przedsięwzięcie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia”.

Budżet zadania:
1/ wartość inwestycji: 27 019 391,35 zł w tym:
2/ dofinansowanie unijne z RPO WZ 2014-2020: 24 032 270,21 zł
3/ dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego: 848 864,00 zł

źródło: wzp.pl