fbpx
Pomorze Zachodnie. Historyczny folwark w Przelewicach zyska nowe oblicze
19 października 2022
Środki z PPK w oświadczeniach majątkowych
27 października 2022
Pokaż wszystkie

Zabytkowe organy w Połczynie-Zdroju z unijnym wsparciem

Unijne środki z PROW 2014-2020, ponad 215 tys. zł, tym razem trafią do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju. Finansowe wsparcie pozwoli na przeprowadzenie kolejnego etapu prac konserwatorskich dotyczących zabytkowych organów Barnima Grüneberga. Umowę, przyznającą unijne środki, z Antonim Kloską, proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju, podpisał 24 października br., członek zarządu województwa  zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Powiatu Świdwińskiego” oraz Stowarzyszenia na rzecz Organów Barnima Grüneberga w Połczynie-Zdroju, a także pomysłodawca projektu, organista Michał Dziedzic.

 

– Zabytki to świadectwo historii, odzwierciedlenie charakteru danej epoki. Samorząd Województwa już od kilkunastu lat wspiera działania, które pozwalają utrzymać je w dobrym stanie, tak, aby  jak najdłużej mogły być źródłem informacji dla kolejnych pokoleń – mówił Stanisław Wziątek.

 

Dofinansowanie z PROW 2014-2020, w wysokości ok. 215 tys. zł, pozwoli na wykonanie części prac konserwatorskich w zakresie renowacji elementów zabytkowych organów w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie-Zdroju.

 

Prace dotyczyć będą rekonstrukcji dwóch miechów fałdowych, klinowych podawaczy, dźwigni do kalikowania oraz zabezpieczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie elementy rekonstruowane mają zostać wykonane w stylu epoki. Planowo działania, których całkowity koszt wyniesie ponad 260 tys. zł, mają zakończyć się w czerwcu 2023 r.

 

Instrument został wykonany przez Karla Barnima Theodora Grüneberga. To niemiecki organmistrz, który urodził się w 1828 r. w Szczecinie. Budowy organów uczył się w domu rodzinnym, a po śmierci ojca, Augusta Wilhelma Grüneberga, kształcił się u wuja, berlińskiego organmistrza, Carla Augusta Buchholza. Po przejęciu warsztatu organmistrzowskiego ojca rozpoczął aktywną działalność, zyskując duże uznanie. Wykonał wiele instrumentów, głównie w Meklemburgii i na Pomorzu. W samym Szczecinie wykonał zachowane do dziś organy w Rzymskokatolickiej parafii pw. Świętego Ducha.

 

To kolejne wsparcie przyznane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dla tego zabytkowego instrumentu, znajdującego się w Połczynie-Zdroju. Wcześniejsze środki pozwoliły na rozpoczęcie prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych, dotyczących m.in. piszczałek drewnianych i metalowych, których w instrumencie jest ponad 1300.