fbpx

Zarząd województwa opolskiego pomaga szpitalom

Opolskie. Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta
16 czerwca 2021
marszałek Andrzej Buła
Wyjątkowy koncert „Schody do wolności” już 1 lipca w amfiteatrze opolskim
21 czerwca 2021
Opolskie. Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta
16 czerwca 2021
marszałek Andrzej Buła
Wyjątkowy koncert „Schody do wolności” już 1 lipca w amfiteatrze opolskim
21 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Zarząd województwa opolskiego pomaga szpitalom

Zuzanna Donath-Kasiura

28 szpitali w całym regionie opolskim – wojewódzkich powiatowych, ministerialnych i prywatnych – oraz 6 hospicjów z województwa opolskiego otrzymało kolejną, znaczącą pomoc z urzędu marszałkowskiego. Zakupy za niemal 4 miliony złotych to odpowiedź na wcześniej zgłaszane potrzeby.

 

– Cieszymy się, że na dworze już możemy chodzić bez masek, ale nie zapominamy, że pandemia trwa. Personel medyczny nadal zobowiązany jest do stosowania środków ochrony osobistej. Dlatego zarząd województwa, dbając o bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek, wszystkich pracowników medycznych, zdecydował o udzieleniu kolejnej pomocy w postaci zakupu takich środków dla pracowników szpitali – informuje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, odpowiedzialna za ochronę zdrowia. Wartość tych zakupów to niemal 4 miliony złotych. Jak podkreśla wicemarszałek, zarząd województwa pomaga wszystkim szpitalom, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. – Wspieramy te szpitale, którego tego potrzebują – dodaje.

Te 4 miliony złotych pozwoliły na zakup 34 834 kombinezonów, 83 000 masek FFP2,  55 150 masek FFP3,  2 491 400 rękawic jednorazowych, 420 500 maseczek chirurgicznych, 8 390 gogli i 6 233 przyłbic. – Za każdą z tych liczb kryje się konkretny lekarz, konkretna pielęgniarka. Ale one uświadamiają, jak duża liczba tych środków jest potrzebna, by  służby medyczne były bezpieczne, żeby można było leczyć mieszkańców województwa– podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura.

Zarząd województwa pomógł także opolskim hospicjom, gdzie trafiły podobne środki ochrony osobistej.  – Zdecydowaliśmy o zakupie środków ochrony osobistej dla ludzi, którzy opiekują się na co dzień tymi najbardziej potrzebującymi. Na te zakupy zarząd województwa przeznaczył ponad 150 tysięcy złotych, dzięki którym mogliśmy pomóc pracownikom sześciu placówek  – Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu, Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” z Opola, hospicjum domowemu i stacjonarnemu Caritas Diecezji Opolskiej, Stowarzyszeniu Auxilium – Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie, NZOZ „Rehabilitacja Błachut i Spółka” z Brzegu oraz NZOZ „Reh.Med” w Zawadzkiem – wymienia wicemarszałek. To zakupy w liczbie 1 520 kombinezonów, 2 605 masek FFP2, 11 754 masek FFP3, 115 400 rękawic jednorazowych, 19 760 maseczek chirurgicznych, 111 gogli, 144 przyłbice oraz 4 703 fartuchy flizelinowe.

Od początku tej kadencji samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansował aż 787 projektów dotyczących ochrony zdrowia i usług społecznych kwotą 658 256 338 zł. – Te pieniądze robą wrażenie, ale one są tylko narzędziem do tego, aby mieszkańcy województwa czuli się bezpiecznie, abyśmy mogli im zapewnić powrót do zdrowia i funkcjonowanie w trudnych sytuacjach społecznych. Z tej kwoty ponad 132 miliony złotych przeznaczyliśmy właśnie na projekty związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19 – przypomina Zuzanna Donath-Kasiura. – To pieniądze nie tylko na środki ochrony osobistej, ale także na roboty budowlane w szpitalach i nowoczesny sprzęt, który będzie służył pacjentom także i po pandemii – dodaje wicemarszałek.