fbpx
marszałek Woźniak i burmistrz Rybarczyk
Wielkopolskie inwestycje w dziedzictwo kulturalne i naturalne
10 czerwca 2021
gala finałowa
Wielkopolski pomysł na ochronę środowiska
24 czerwca 2021

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za realizację programu dedykowanego osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym został wyróżniony w czwartej edycji konkursu „Zdrowy Samorząd“.

 

Najlepsze działania jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski zostały wyróżnione w czwartej edycji konkursu „Zdrowy Samorząd“. Laureatów uhonorowano podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, odbywającego się w dniach 14-16 maja 2021 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online.

 

Na konkurs z całego kraju wpłynęło aż 100 programów zdrowotnych. Wśród nich znalazł się program „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”, który jest realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wyróżnienia przyznawano w trzech kategoriach: gmina, powiat, województwo. To właśnie dzięki niemu Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zdobył nagrodę „Zdrowy Samorząd” w kategorii Zdrowe Województwo.

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży w Polsce i Europie. Chorzy na MPD stanowią jedną z największych grup objętą opieką medyczną. Według statystyk ok. 70 proc. dzieci z MPD ma szansę chodzić, w tym ponad 50 proc. samodzielnie.

 

Program Województwa Wielkopolskiego skierowany jest do 888 osób z MPD w wieku 5-21 lat, których stan zdrowia pozwala na tego typu rehabilitację. W ramach programu realizowanego przez Ortopedyczno – Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaplanowano około 2150 pełnych cyklów terapeutycznych, z czego ok. 1075 będzie sesjami tzw. pierwszorazowymi. Ponadto adresatami działań informacyjno-szkoleniowych będzie ok. 180 fizjoterapeutów, a adresatami działań informacyjno-edukacyjnych ok. 888 rodziców/opiekunów.

Realizacja 3-letniego programu rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Program jest realizowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w wysokości 17 507 175,45 zł (85 proc.). Cała wartość realizowanego projektu wynosi ok. 20 596 677 zł.

 

Organizatorem plebiscytu jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek Zdrowia, a także portali rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.