fbpx
Europejski Komitet Regionów debatuje nad przyszłością Ukrainy
28 kwietnia 2022
Nie można dopuścić do zamrożenia konfliktu w Ukrainie
12 maja 2022
Pokaż wszystkie

Deklaracja białostocka Przymierza Europejskiego

O zaprzestanie przez Rosję wojny w Ukrainie zaapelowały samorządy z Przymierza Europejskiego (European Aliance – EA), które działa w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, w przyjętej w piątek w Białymstoku tzw. deklaracji białostockiej. Wyrażono w niej także szeroką solidarność z walczącą Ukrainą.

15-punktowe stanowisko grupa EA przyjęła na nadzwyczajnym posiedzeniu. Podpisali je prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (członek EA), prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (szefowa działającej od listopada 2021 r. grupy roboczej Ukraina w Komitecie Regionów), przewodniczący grupy EA, członek rady miasta Cork w Irlandii Kieran McCarthy, a także europoseł Tomasz Frankowski (PO).

To wspólne stanowisko miast i regionów europejskich ws. agresji Rosji na Ukrainę. Będzie przekazane do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

W stanowisku grupa EA „stanowczo potępia nieprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko wolnej Ukrainie oraz zaangażowanie Białorusi, które kłóci się z wszelkimi umowami i normami międzynarodowymi i podważa Powszechną deklarację praw człowieka”. Wyrażono także ubolewanie z powodu śmierci wielu cywilów, ofiar tej wojny. Grupa „domaga się natychmiastowego zaprzestania agresji, zawieszenia broni i prowadzenia rozmów pokojowych pod nadzorem międzynarodowym”, potwierdza pełne poparcie dla Ukraińców, którzy bronią swojego kraju, demokracji, wolności, które są wartościami podzielanymi przez UE.

Tadeusz Truskolaski podkreślił na konferencji prasowej, że wojna w Ukrainie rozpętana przez prezydenta Rosji Władimira Putina jest niesprawiedliwa. „My stajemy po jednej stronie, nie konfabulujemy, nie usprawiedliwiamy agresji, po prostu wiemy kto jest sprawcą, a kto ofiarą i wyrażamy swoją ogromną solidarność z walczącym narodem ukraińskim. Deklarujemy też pomoc Ukraińcom” – mówił prezydent Białegostoku.

Dodał, że stanowisko EA to „głos z dołu, głos gmin, powiatów, regionów, miast”, głos najważniejszy, bo to na władze lokalne „spadł ciężar” przyjęcia uchodźców z Ukrainy. „Myślę, że nasz kraj, nasi obywatele ten egzamin zdali celująco i dlatego też w dalszym ciągu deklarujemy swoją solidarność z Ukrainą i apelujemy o zaprzestanie ze strony Rosji tej strasznej agresji” – powiedział Truskolaski.

W deklaracji jest też wezwanie do władz lokalnych w UE o wspieranie władz i obywateli Ukrainy oraz tych władz regionów w UE, które są dotknięte kryzysami uchodźczymi. W deklaracji znalazło się także m.in. wezwanie do utworzenia korytarzy humanitarnych, aby ewakuować ludność cywilną z najbardziej niebezpiecznych miejsc, udzielić im pomocy medycznej, psychologicznej w krajach UE.

Sygnatariusze deklaracji wezwali do finansowego wsparcia ze strony UE wschodnich regionów graniczących z Ukrainą, Białorusią i Rosją w przyjmowaniu uchodźców. Znalazła się w niej także zachęta do stworzenia szerokiego programu rozwoju dla uchodźców z Ukrainy w UE.

Kieran McCarthy podkreślał, że ważne jest jak najszybsze zakończenie wojny w Ukrainie. Jak zapowiedział, Komitet Regionów będzie naciskał na KE o pomoc w działaniach w tej sprawie. Dodał, że wojna się skończy, zacznie się proces odbudowy Ukrainy co będzie ogromnym zadaniem finansowym, na pewno zostanie także w UE część uchodźców z Ukrainy, którzy również będą wymagać wsparcia, programów.

Grupa EA wyzwała także władze lokalne i regionalne, aby umyślne, okrutne ataki na ludność cywilną Ukrainy nazywały po imieniu zbrodniami wojennymi. Poparto wszczęte dochodzenia w sprawie tych zbrodni. Zaapelowano także o „jak najostrzejsze środki, w tym dotyczące wszelkich form handlu, przeciwko reżimom rosyjskiemu i białoruskiemu”.

Aleksandra Dulkiewicz zauważyła, że zaprzestanie handlu z Rosją i Białorusią w kwestii surowców strategicznych to sprawa trudna, wielu z nas poniesie różne tego konsekwencje. „Ale myślę, że nikt z nas dzisiaj nie wie tego tak dobrze, że nie ma innego wyjścia jak zaprzestanie finansowania wojny Putina, wojny która powoduje utratę żyć i wielkie, wielkie nieszczęście setek tysięcy ludzi w Ukrainie” – mówiła prezydent Gdańska.

Źródło: samorzad.pap.pl