fbpx
Gmina Barlinek modernizuje bazę sportową. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski pomaga
2 sierpnia 2021
Elżbieta Anna Polak w senacie
W Senacie o podziale funduszy unijnych na RPO
4 sierpnia 2021

Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło Forum Samorząd Przyszłości zorganizowane przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza. W szczecińskiej Operze na Zamku 30 i 31 lipca br.  spotkało się ponad stu samorządowców, parlamentarzystów, ekspertów od polityki regionalnej, ekonomii, prawa, ochrony zdrowia.

Było to pierwsze tak liczne spotkanie samorządowców po kilkunastu trudnych miesiącach pandemii. Głównym tematem obrad jest sytuacja gospodarcza i społeczna gmin, powiatów, regionów po kryzysie COVID-19, m.in. w kontekście nowej perspektywy unijnej i Krajowego Planu Odbudowy. Żywo dyskutowane są kwestie dotyczące praworządności, wprowadzanych i zapowiadanych zmian legislacyjnych, a także problemy w relacjach rząd – samorząd.

Na forum przyjechali przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, parlamentarzyści, eksperci ds. polityki regionalnej, finansów publicznych, ochrony zdrowia, ekologii. Gościem honorowym pierwszego dnia obrad był Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010-15.

 

Wydarzenie zostało podzielone na tematyczne panele dyskusyjne:

– Silny samorząd w silnym państwie prawa – dylematy etyczne i legislacyjne;

– Samorząd – finanse publiczne – fundusze UE;

– Samorząd w obliczu pandemii i skutków dla branży turystycznej;

– Społeczeństwo – zdrowie – demografia;

– Młodzi – ekologia – samorząd.

Ich uczestnicy mieli okazję do wymiany uwag, propozycji i poglądów.

Relacja z wydarzenia a także fotogaleria dostępne są tu: Przyszłość samorządu przyszłością Polski | WZP