fbpx

Gmina Barlinek modernizuje bazę sportową. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski pomaga

Wystartował Pol’And’Rock Festival
30 lipca 2021
Forum Samorząd Przyszłości już za nami
4 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie

Gmina Barlinek modernizuje bazę sportową. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski pomaga

20 tys. zł przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskie na poprawę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Barlinku. Środki pochodzące z budżetu województwa zachodniopomorskiego przeznaczone będą na siłownię pod chmurką. Powstanie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisali w poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku burmistrz Dariusz Zieliński oraz wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Budowa siłowni plenerowej kosztować będzie 40 tys. zł. Połowę zaplanowanych wydatków pokryje dotacja Urzędu Marszałkowskiego. Środki przeznaczone zostaną na przygotowanie nawierzchni – trawnika z rolki wraz z obrzeżami betonowymi, dostawę i montaż różnych urządzeń fitness i zestawów do ćwiczeń, a także zakup ławek oraz koszy na śmieci. Wyłoniono już wykonawcę nowej infrastruktury.

– Wierzę, że nowa infrastruktura będzie sprzyjać integracji, aktywności fizycznej i edukacji, a przede wszystkim zachęci młodzież do spędzania czasu na świeżym powietrzu. To cenna inwestycja pod wieloma względami. Jak wiemy, nawet krótkie ćwiczenia w plenerze pomagają doskonale rozładować napięcie, nadmiar emocji czy stresu – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Gmina Barlinek to 1 z 81 zachodniopomorskich samorządów, którym Marszałek Województwa przyznał pomoc. Na remonty i modernizacje obiektów sportowych w regionie zaplanowano w tym roku 1,5 mln zł. Środki otrzymały już m.in. Złocieniec, Barwice, Bierzwnik, Choszczno, Dziwnów, Grzmiąca, Drawno, Międzyzdroje, Świerzno, Połczyn-Zdrój, Siemyśl, Kołobrzeg, Trzebiatów, Nowogard, Ustronie Morskie, Rewal, Powiat Choszczeński, Powiat Kamieński czy Powiat Gryfiński.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można było składać do końca lutego. O fundusze aplikowały samorządy gminne lub powiatowe z województwa zachodniopomorskiego. Maksymalne wsparcie wyniosło do 50% wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej jednak niż 20 tys. zł. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu. Dotacja musi być wykorzystana do końca grudnia br.

„Program pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej” to przedsięwzięcie realizowane w latach 2002, 2005-2008 oraz ponownie od 2014 roku, po zakończeniu programu „Moje Boisko-Orlik 2012”. Wsparcie w ramach wszystkich poprzednich edycji programu wyniosło prawie 10 mln zł. Umożliwiło ono realizację ponad sześćset różnych inwestycji poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej w regionie.

Przy okazji wizyty w Barlinku wicemarszałek Olgierd Kustosz parafował z burmistrzem Dariuszem Zielińskim dwie umowy na granty sołeckie. Wsparcie otrzyma sołectwo Dzikowo na stworzenie Wiejskiego Centrum Integracji oraz sołectwo Mostkowo na modernizację szatni tamtejszego klubu sportowego. Każde z sołectw skorzysta z marszałkowskiej pomocy w wysokości 10 tys. zł.