fbpx

Inscenizacja na Polach Grunwaldu produktem turystycznym Warmii i Mazur

Grunwald odbędzie się już po raz 25
Grunwald odbędzie się już po raz 25
10 lipca 2023
Letni wypoczynek na Warmii, Mazurach i Powiślu
Letni wypoczynek na Warmii, Mazurach i Powiślu
22 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Inscenizacja na Polach Grunwaldu produktem turystycznym Warmii i Mazur

Inscenizacja na Polach Grunwaldu produktem turystycznym Warmii i Mazur

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu była kolejna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były świadkiem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie.  Grunwald przez wieki był symbolem nie tylko polskim, ale i europejskim.

Historyczna inscenizacja jest sztandarowym oraz markowym produktem turystycznym Warmii i Mazur i największą imprezą poświęconą średniowieczu w Europie.

Dziś Pola Grunwaldu to dużo więcej niż legenda wielkiej wiktorii, to tętniący życiem ośrodek kultury, niezwykłej kreatywności i energii. Ziemia ta, niegdyś przepełniona krwią kwiatu rycerstwa Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Cesarstwa Niemieckiego, dziś jest miejscem emanującym tolerancją, szacunkiem do dawnych tradycji oraz dialogu między narodami. Jest swoistym wskazaniem, jak wielką wartością jest przyjaźń między narodami. Oddane do użytku w ubiegłym roku nowoczesne, na miarę XXI wieku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem sprawia, że miejsce to jest europejską niekwestionowaną stolicą średniowiecza.

Zapał, miłość do historii, chęć przeżycia niezwykłej przygody, to wszystko kierowało grupą zapaleńców, którzy przed dwudziestoma pięcioma laty chcieli wskrzesić ducha średniowiecznej bitwymówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.Dziś widzimy w jak niepowtarzalny sposób zrealizowali swoje dzieło. Nawet kunszt samego Jana Matejki, niczym się ma do żywego obrazu, dynamizmu i atmosfery grunwaldzkiej inscenizacji. Trzask mieczy i toporów, chrzęst stalowych zbroi, tumult kopyt, wrzawa dobiegająca z pól, rozbudzają na nowo nasze emocje. Wielki, historyczny spektakl uczy, zaszczepia i rozwija wyobraźnie młodego pokolenia. Inscenizacja bitwy grunwaldzkiej jest zatem wspaniałą lekcją przeszłości, a zarazem wielkim patriotycznym świętem budzącym propolskie postawy, kształtującym charaktery, napawającym każdego z nas poczuciem dumy. To w prostej linii przedłużenie patriotycznych uroczystości z 1910 roku w Krakowie, które odbyły się z inicjatywy wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego.

źródło: warmia.mazury.pl