fbpx

Intensywne prace Zespołu Koordynatorów ds. Łowiectwa

Po kwietniowym spotkaniu KWRiST
30 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Intensywne prace Zespołu Koordynatorów ds. Łowiectwa

Temat szeroko rozumianego łowiectwa ma szanse stać się jednym z ważniejszych w najbliższym czasie. Można to wnioskować po wzmożonym zainteresowaniu tym zagadnieniem wielu województw. By odpowiedzieć na zgłaszane potrzeby, 23 kwietnia już po raz drugi spotkał się Zespół Koordynatorów ds. Łowiectwa ZWRP.

W spotkaniu zorganizowanym w trybie online uczestniczyli pracownicy merytoryczni na co dzień zajmujący się tematyką łowiecką, a w szczególności szacowaniem szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych z ramienia Zarządów Województw.

W trakcie spotkania poruszono, między innymi, tematy związane z finansowaniem zadań zleconych przez administrację rządową z zakresu łowiectwa. Uczestników zaciekawiły zwłaszcza metody weryfikacji dokumentacji stwierdzającej własność lub posiadanie gruntów rolnych czy odmowy przyznania odszkodowania na etapie oględzin szkody.

Przedstawiciele poszczególnych województw przedstawili, w jaki sposób realizowane są powyższe zagadnienia w ramach procesu szacowania szkód łowieckich w różnych częściach kraju.

Kwietniowe spotkanie zobrazowało jak — pomimo obowiązujących przepisów — różnie interpretowane i realizowane wynikające z nich dyrektywy (chodzi o Ustawę z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych).

Uczestnicy dyskusji doszli do konsensusu, że należy ujednolicić sposoby postępowania w zakresie wskazanej problematyki, a tym samym podjąć niezwłocznie starania oraz prace, aby tego rodzaju wytyczne wspólnie wypracować. To z kolei oznacza konieczność zintensyfikowania prac i – prawdopodobnie – częstsze spotkania Zespołu. Kolejne odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w maju.