fbpx

Na Opolszczyźnie 350 tys. zł na aparat do terapii ECMO

szpitalne łóżka
Powstał szpital tymczasowy w Opolu
1 grudnia 2020
marszałek Buła
Opolskie kupuje laptopy dla nauczycieli podstawówek
15 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Na Opolszczyźnie 350 tys. zł na aparat do terapii ECMO

ręce

Zarząd województwa opolskiego przychylnie odpowiedział na prośbę rektora Uniwersytetu Opolskiego i podjął decyzję o przekazaniu z budżetu województwa 350 tys. zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu aparatu USG, niezbędnego do terapii ECMO – Cardiohelp .

Regionalne Centrum ECMO działa w USK już od początku 2019 roku – ratuje się tam chorych znajdujących się w ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolności serca. Do tej pory leczono tą metodą około 30 pacjentów, a obecnie, w sytuacji pandemii, USK otrzymuje coraz większą liczbę zgłoszeń do leczenia tą właśnie metodą.

Transportowanie chorych z możliwością równoczesnego prowadzenia ECMO jest często jedynym rozwiązaniem dla takich pacjentów. Elementem do tego niezbędnym, którego brakuje szpitalowi, by takie transporty realizować, jest wysokiej klasy, mobilny, kompaktowych rozmiarów aparat ultrasonograficzny, nieodzowny podczas podłączenia pacjenta do aparatu ECMO. Koszt zakupu takiego aparatu to około 350 tysięcy złotych. I taką kwotę szpital otrzyma z urzędy marszałkowskiego.

– To ważna decyzja zarządu – mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek. – To urządzenie pozwoli na to, by w najcięższych przypadkach pomóc pacjentowi jeszcze na miejscu, przed przetransportowaniem go do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. A w USK zorganizowany jest świetny zespół, który w najtrudniejszych przypadkach niewydolności oddechowej  stosuje najlepszą, uznaną w świecie technologię ratowania życia ludzkiego – dodaje.