fbpx

Na Opolszczyźnie ludzie kultury z większym wynagrodzeniem

Wparcie dla Lokalnych Grup Działania z Opolszczyzny
14 października 2021
lekarz
Potrzebna jest tarcza antykryzysowa dla systemu ochrony zdrowia
28 października 2021
Pokaż wszystkie

Na Opolszczyźnie ludzie kultury z większym wynagrodzeniem

Średnio 454 złote brutto wyniesie, wprowadzona od 1 października, tegoroczna podwyżka dla pracowników zatrudnionych w wojewódzkich instytucjach kultury w województwie opolskim. Łączna kwota na regulacje wynagrodzeń w 2021 roku to 630 tysięcy 480 złotych. A w 2022 roku zarząd województwa zabezpieczył na ten cel w budżecie województwa ponad 2 miliony 500 tysięcy złotych.

To konsekwentna polityka zarządu województwa, bo płace w instytucjach kultury systematycznie rosną od 2016 roku. Łączna średnia kwota podwyżki wynagrodzeń w tym czasie wyniosła  1 tysiąc 332 złote brutto. Po tegorocznej decyzji o podwyżkach,  średnie wynagrodzenie pracownika wojewódzkiej instytucji kultury (bez dyrektorów i zastępców dyrektorów) wyniesie 4 572 złote.

Średnia podwyżka, która wpłynie na konto pracowników już w październiku, wyniesie 454 złote brutto. Jak mówi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca,  podwyżki dla tej grupy zarząd województwa planował od dłuższego czasu. – Wcześniej przeanalizowaliśmy, jakie wynagrodzenia są w podobnych do naszych jednostkach w całej Polsce. Podwyżkę dostosowaliśmy do tego, co obecnie dzieje się w Polsce. Wyniosą one średnio dla każdego pracownika około 10% – mówi wicemarszałek.

To znacząca podwyżka, która obejmie około 400 osób. – Naszym celem było też wyrównanie tych płac w różnych instytucjach. Pracownicy nie powinni czuć się pokrzywdzeni. A trzeba podkreślić, że ostatnie lata to także duże pieniądze, które wydaliśmy na inwestycje,  na remonty i modernizacje. Również znacząco rosły budżety tych instytucji – zaznacza Zbigniew Kubalańca. Przytaczane przez wicemarszałka dane mówią o tym, że o ile w roku 2016 dotacje z budżetu województwa dla naszych jednostek kultury wyniosły łącznie ponad 24 miliony 741 tysięcy złotych, to plan dotacji na ten rok przewiduje już 32 miliony 364 tysiące złotych.  – Na modernizacje w naszych instytucjach wydaliśmy od 2016 roku łącznie ponad 67 milionów złotych. Największą inwestycją ostatnich dwóch lat była modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego – mówi wicemarszałek.

Przyjęte przez zarząd województwa podwyżki płac dotyczą pracowników Teatru im. Jana Kochanowskiego, Filharmonii Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Wsi Opolskiej oraz współprowadzonego wraz z  Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.