fbpx
Podlaskie – idealne na zimę. Okolice Łomży
17 grudnia 2023
Milionowy pasażer na lotnisku w Jasionce
1 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Podkarpacie wspiera pszczelarstwo

Podkarpacie wspiera pszczelarstwo

Gratuluję i dziękuję za Państwa wysiłki – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch, wręczając nagrody w konkursie dla najaktywniejszych pszczelarzy. Już od dziewięciu lat, Samorząd Województwa Podkarpackiego przy współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie edukuje w zakresie pszczelarstwa i nagradza najbardziej aktywne koła pszczelarskie.

Kampania edukacyjna dotyczy roli pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie. Po raz pierwszy do akcji dołączył w tym roku Okręgowy Związek Pszczelarzy w Sandomierzu. Konkurs „Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie” jest jednym z elementów kampanii. Jego celem jest docenienie aktywności kół pszczelarzy z Podkarpacia.

W ten sposób możemy wspomóc Państwa działalność i uhonorować ciężką pracę – zarówno tę fizyczną prowadzoną w pasiekach, jak również szeroko rozumianą działalność edukacyjną, którą prowadzą koła zarówno wśród swoich członków, jak również wśród dzieci, młodzieży – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

Komisja konkursowa powołana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego oceniła 18 ankiet złożonych przez koła pszczelarzy, które zakwalifikowały się do konkursu. Pod uwagę były brane m.in. takie kryteria, jak udział w szkoleniach, popularyzowanie wiedzy o pszczelarstwie, udział w konkursach dla pszczelarzy, ale też różnorodność produktów pozyskiwanych od pszczół przez członków koła, a także aktywność w pozyskiwaniu dotacji na działalność.

Laureaci zostali nagrodzeni w trzech kategoriach. Spośród kół liczących do 40 członków najwyższą liczbę punktów otrzymało Koło Pszczelarzy Ziemi Łańcuckiej. Koło posiada 1327 rodzin pszczelich, czynnie bierze udział w szkoleniach, urządza prezentacje i degustacje miodu i produktów pszczelich.

Największą aktywnością wśród kół liczących od 41 do 70 członków wykazało się Rejonowe Koło Pszczelarzy w Tarnobrzegu. Koło posiada 2230 rodzin pszczelich, wytwarza 14 rodzajów miodu, wydaje broszury, prowadzi szkolenia dla dzieci i młodzieży nt. roli pszczół i ich znaczeniu w środowisku, idei łąk kwietnych i sadzenia rośli miododajnych.

Laureatem konkursu wyłonionym spośród kół liczących ponad 70 członków zostało Rejonowe Koło Pszczelarzy w Rzeszowie. Posiada ono 5177 rodzin pszczelich, a jego członkowie świadczą usługi apiterapii. Oprócz tradycyjnych miodów wytwarzają również miody smakowe: cytrynowe, cynamonowe, wiśniowe, imbirowe itp. Od 2010 roku koło posiada Certyfikat Podkarpacki Miód Spadziowy. Członkowie Koła podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych szkoleniach i wykładach.

W konkursie wzięły udział również koła pszczelarzy z Czudca, Czarnej, Świlczy, Chorkówki, Bojanowa, Zarszyna, Nowej Dęby, Wiązownicy, Jasła, Korczyny, Nowego Żmigrodu, Przeworska, Mielca, Stalowej Woli, Kolbuszowej.

Samorząd województwa ufundował nagrody laureatom konkursu, były to młynki do pozyskiwania pierzgi z separatorem. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody w formie uli pokazowych. Podczas spotkania odbyła się także debata na temat możliwości rozwoju pszczelarstwa i problemów, z jakimi na co dzień borykają się właściciele pasiek.

źródło: podkarpackie.pl