fbpx

W 2021 r. województwo podlaskie stawia na stabilny i prorozwojowy budżet

infografika
Podlaskie firmy dostaną dotacje unijne na profesjonalne usługi doradcze
13 listopada 2020
łóżko w szpitalu
Szpital wojewódzki w Białymstoku uruchomił oddział covidowy
4 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

W 2021 r. województwo podlaskie stawia na stabilny i prorozwojowy budżet

budżet

Utrzymane, wysokie wydatki na inwestycje, więcej pieniędzy na ochronę zdrowia i transport, a także nowy fundusz wspierający gminy i powiaty – to tylko niektóre elementy zaplanowanego na przyszły rok budżetu województwa podlaskiego. Jego założenia podczas wtorkowej (17.11) konferencji online przedstawił marszałek Artur Kosicki oraz Paweł Jungerman, skarbnik województwa.

– Określając przygotowany budżet jednym zdaniem można powiedzieć, że jest stabilny i prorozwojowy. Stabilny, bo utrzymujemy praktycznie wszystkie działania, które były planowane i realizowane w 2020 r., a prorozwojowy bo przeznaczamy w niektórych dziedzinach dodatkowe środki finansowe – wyjaśnił marszałek Kosicki.

Niespełna 546 mln zł – na taką wysokość planuje się dochody budżetu w przyszłym roku. Z kolei wydatki mają wynieść ponad 643 mln zł, a to oznacza mniejszy niż w roku bieżącym deficyt.

– Zostanie on pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów  w kwocie 47 094 330 zł, wolnych środków 40 943 001 zł, przychodów wynikających z rozliczenia środków na realizacje zadań z udziałem środków UE to jest 3 367 600 zł, a także ze spłat pożyczek udzielonych w ubiegłych latach na kwotę 5 869 868 zł – informował Paweł Jungerman.

Jak dodał, w budżecie planuje się utworzenie różnego rodzaju rezerw. W tym kryzysową i ogólną wynoszące po 5 mln zł.

Trzecią z rezerw ma być 10-milionowy fundusz wsparcia gmin i powiatów. W założeniu ma on na celu pomoc w realizacji różnych inwestycji poszczególnych samorządów.

Więcej funduszy w porównaniu z tym rokiem ma być przeznaczonych na transport. Na realizację krajowych pasażerskich przewozów kolejowych przewidziano kwotę 38 mln zł (w roku 2020 było to ponad 30 mln zł). Z kolei 15 mln zł z przeznaczeniem na lokalny transport autobusowy pozwoli spółce PKS Nova na zrealizowanie połączeń o długości 4 mln km. I to też jest nowość, gdyż takiego wsparcia w zeszłorocznym budżecie nie było.

Samorząd zamierza utrzymać wysokie wydatki na remonty dróg wojewódzkich. Podobnie jak w ubiegłym roku na ten cel zapisano 40 mln zł. Spory wzrost planowany jest w części budżetu przeznaczonej na wkłady własne do inwestycji drogowych. Ma to być ponad 67 mln zł, gdzie w 2020 r. była to kwota niespełna 46 mln zł. Na tym samym poziomie – 13 mln zł – planuje się wydatki na utrzymanie dróg wojewódzkich.

Jednostki ochrony zdrowia nadzorowane przez samorząd województwa mają być wsparte w przyszłym roku kwotą ponad 25 mln zł. To duża zmiana – w ubiegłorocznym budżecie na ten cel przewidziano niespełna 17 mln zł. Jak wyjaśniał marszałek Kosicki, ponad 8 mln z tej puli to pieniądze z przeznaczeniem na wkłady własne w inwestycjach z Funduszy Europejskich.

Również więcej środków wesprze kulturę fizyczną i sport w regonie. W 2021 r. przewidziane są wydatki w wysokości ponad 4,8 mln zł na kulturę fizyczną, w tym dotacje na sport – 4 mln zł. Dla porównania, w zeszłym roku było to odpowiednio ponad 3,4 mln zł i 1,5 mln zł.

Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego pochłoną niespełna 75 mln zł. Część z tych pieniędzy, a dokładnie 10,5 mln zł, wesprze przebudowę, rozbudowę i remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Utrzymane będą dotacje na OSP, zabytki, rolnictwo i kulturę wsi.

Źródło i foto: wrotapodlasia.pl