fbpx
O działaniach międzypokoleniowych na Warmii i Mazurach
15 października 2023
Rozmowy o promocji gospodarczej Warmiii i Mazur
Rozmowy o promocji gospodarczej Warmiii i Mazur
30 października 2023
Pokaż wszystkie

Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny przeszły do historii

Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny przeszły do historii

W auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie 18 października br. odbyła się uroczystość podsumowania XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, w trakcie której świętowano jubileusz tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele jednostek samorządowych z całego województwa, a także laureaci konkursów wojewódzkich wraz z opiekunami.

Wydarzenie rozpoczął występ artystyczny laureatek Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Europejskiej, które w tegorocznej edycji konkursu zostały wyróżnione nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Trio z Liceum nr 1 w Ostródzie w składzie: Amelia Krysiak, Amelia Krajewska i Julia Kamińska wykonało piosenkę z repertuaru Edyty Gepert pt. „Kocham Cię życie”. Po pełnym emocji występie nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie konferencji i przywitanie wszystkich uczestników przez ustępującego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, senatora elekta Gustawa Marka Brzezina.

Bardzo oczekiwanym punktem programu była relacja filmowa z wojewódzkich obchodów XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, którą przygotowała Telewizja Kopernik. Zawierała ona zdjęcia z wydarzeń, które towarzyszyły inauguracji i zakończeniu jubileuszowych Dni Rodziny. W filmie zobaczyliśmy m.in. koncert Majki Jeżowskiej w Ostródzie, piknik rodzinny na nabrzeżu Jeziora Drwęckiego, a także koncert Arki Noego w Olsztynie oraz festyn rodzinny w Olsztyńskim Parku Centralnym zorganizowany przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Po filmie na scenie pojawił się ponownie marszałek Gustaw Marek Brzezin, który wręczył Ewie Kaliszuk (zastępczyni prezydenta Olsztyna, Zbigniewowi Michalakowi (burmistrzowi miasta Ostróda oraz Andrzejowi Wiczkowskiemu (staroście ostródzkiemu) okolicznościowe, grawerowane dyplomy za współorganizację uroczystej inauguracji i zakończenia XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny .

Następnie Monika Kocimska-Warczak zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawiła interesującą prezentację podsumowującą 25 lat Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Uwiecznione w niej były archiwalne zdjęcia i hasła, które każdego roku towarzyszyły obchodom tego wydarzenia. Trudno nie dostrzec, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinęła się ta wspaniała inicjatywa na rzecz rodzin. Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu koordynatorów Dni Rodziny, do których skierowano ze sceny szczególne podziękowania.

W drugiej części konferencji podsumowano przebieg konkursów wojewódzkich, do których należał XIX Konkurs Literacki oraz XIX Konkurs Plastyczny i Grafiki Komputerowej. O nagrodzenie utalentowanych laureatów dbały koordynatorki konkursów: Wanda Kuca oraz Teresa Antczak. Informacje w tym zakresie wraz z pracami laureatów można znaleźć w specjalnym wydaniu Biuletynu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który jest dostępny również w wersji elektronicznej (TUTAJ)

Tradycyjnie podczas Podsumowania Dni Rodziny nagradzani są także laureaci lokalnych edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Nie inaczej było w tym roku. Na scenie w auli im. Anny Wasilewskiej zaprezentowano młodzież, dla której empatia, altruizm, pomoc drugiemu człowiekowi stanowi pasję i cel sam w sobie. Możliwość poznania tych wspaniałych młodych ludzi zawdzięczamy Jolancie Dakowskiej – warmińsko-mazurskiemu liderowi młodzieżowego wolontariatu, która przy udziale Katarzyny Koplińskiej dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie wręczyła im nagrody rzeczowe wraz z gratulacjami. Więcej o konkursie i jego laureatach można dowiedzieć się ze strony Fundacji „Świat na Tak”, która jest organizatorem konkursu adres strony: http://swiatnatak.pl/

Przebieg wydarzenia swoimi występami uświetniły również inne laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Europejskiej. Były to: Wiktoria Przęczek, która brawurowo wykonała piosenkę francuskiej artystki Barbary Pravi oraz Iga Kaczyńska, która zachwyciła wszystkich swoim wykonaniem piosenki popularnej obecnie polskiej wokalistki Sanah.

Konferencja była również okazją do głosowania na hasło przyszłorocznych – XXVI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Wszyscy uczestnicy otrzymali karty do głosowania, na których zaznaczali hasło, które najbardziej im się podoba. Wyniki tego plebiscytu, a tym samym nowe hasło, poznamy już pod koniec października.

źródło: warmia.mazury.pl