fbpx

Warsztat ze „stresologii” dla koordynatorów ds. ZWRP

Lutowe obrady Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP
Lutowe obrady Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP
29 lutego 2024
Zespół ds. Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej o pomocy de minimis
6 marca 2024
Pokaż wszystkie

Warsztat ze „stresologii” dla koordynatorów ds. ZWRP

Warsztat ze stresologii dla koordynatorów ds. ZWRP

Tajniki stresu w teorii i praktyce odkrywali koordynatorzy ds. ZWRP podczas warsztatu online przeprowadzonego przez psycholog Igę Francuz.

Warsztat odbył się 27 lutego 2024. Uczestnicy, czyli Zespół Koordynatorów ds. ZWRP mieli okazję porozmawiać o tym, gdzie stres mieszka w głowie i ciele, jak wpływa na nasz dobrostan oraz o najlepszych sposobach radzenia sobie z nim.

Warsztat w kompleksowy sposób dotykał zagadnień stresu w dzisiejszych czasach, w których jest on przecież elementem codzienności (niezależnie od wieku i wykonywanej pracy). Uczestnicy poznali mechanizmy społeczne, fizjologiczne, neurologiczne i psychologiczne stresu.
Kluczową częścią warsztatu był kompleksowy przegląd metod radzenia sobie ze stresem. Przegląd ten obejmował zarówno bardzo proste jak i zaawansowane sposoby na poprawę jakości życia, zachęcił do wyrabiania dobrych nawyków, lepszego poznania siebie i eksperymentowania.

– Skoro wszystko może być stresorem to znaczy, że nie możemy go uniknąć. Możemy jednak nauczyć się z nim żyć i odpowiednio na niego reagować – podkreśliła prowadząca warsztat psycholog Iga Francuz.

W trakcie trwania warsztatu cały czas przeplatały się wątki ciała i umysłu (psyche i soma) jako dwóch nierozłącznych wymiarów naszego życia. Uczestnicy mieli także możliwość mini-autodiagnozy dzięki wykonaniu psychotestu mierzącego stopień zestresowania.
Dla sporej części uczestników zaskoczeniem było, że stres to nie tylko emocje, ale przewlekły bezpośrednio wpływa na ciało (bezsenność, bóle głowy i brzucha, duszności, częste przeziębienia), a nawet przyczynia się do powstawania chorób psychosomatycznych (od szumów usznych po zaburzenia hormonalne i choroby autoimmunologiczne).

Tym bardziej warto mu przeciwdziałać, zachowując m.in. higienę cyfrową czy fundując sobie co jakiś czas detoks cyfrowy, regularnie odpoczywać w trakcie wykonywania pracy, dbać o ruch (idealnie połączony z rozwijaniem uważności, jak np. joga) i odpowiednią dietę bogatą w adaptogeny.

Na koniec uczestnicy otrzymali listę polecanych przez psychologów lektur, które pomogą wdrożyć te dobre zmiany do codzienności.
I choć takie szkolenia i warsztaty to zdecydowanie odstępstwo od „merytorycznej normy” to uważamy, że warto dbać o równowagę w życiu, dlatego planujemy kolejne tego typu spotkania.