fbpx

Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną Pomorza Zachodniego

Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE
Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE
8 stycznia 2024
Zachodniopomorska wieś otwiera się na nową perspektywę
Zachodniopomorska wieś otwiera się na nową perspektywę
21 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną Pomorza Zachodniego

Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną Pomorza Zachodniego

Sprawiają, że do danego miejsca z przyjemnością wracamy, przyciągają turystów, są chętnie fotografowane, zyskują nowe funkcje. Jakie nowe inwestycje albo obiekty użyteczności publicznej zmieniły krajobraz architektoniczny Pomorza Zachodniego? Wystartowała jubileuszowa edycja konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

W tym roku po raz piętnasty zostanie rozstrzygnięty konkurs na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego”. To konkurs adresowany do lokalnych samorządów, a jego celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk w zakresie tworzenia nowych wartości w przestrzeni publicznej województwa.

– Już po raz piętnasty zapraszamy zachodniopomorskie samorządy do udziału w konkursie, do pochwalenia się zrealizowanymi inwestycjami, do pokazania ciekawych architektonicznych rozwiązań. Przegląd dotychczas wyróżnionych i nagrodzonych realizacji pokazuje, jak na przestrzeni lat zmienia się Pomorze Zachodnie, jak zaniedbane obiekty odzyskują dawny blask, powstają nowe obiekty i place. Cieszę się, że spora ich część dofinansowana jest ze środków unijnych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na zwycięstwo w konkursie szansę mają zarówno duże projekty, jak i realizacje w mniejszej skali. Takim przekładem jest wręczona ostatnio nagroda za inwestycję zrealizowaną w niewielkim Kwasowie w gminie Sławno. Komisja konkursowa doceniła udaną rewitalizację zabytkowego pałacu wraz zagospodarowaniem dawnego podwórka folwarcznego. Nagrodę przyznano za skalę zmian funkcjonalno-użytkowych, estetycznych i krajobrazowych, która skutkowała prawdziwą metamorfozą tego miejsca. Odnowiony obiekt stał się wizytówką miejscowości.

Na przestrzeni lat wśród docenionych inwestycji w konkursie znalazło się m.in. Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie, przebudowana promenada w Świnoujściu, koszaliński amfiteatr, pomost na jeziorze Trzesiecko, przystań dla kajakarzy w Siadle Dolnym czy „Poczekalnia kultury” i „SKŁO44” w Darłowie.

W tej edycji o nagrodę marszałka mogą się ubiegać przedsięwzięcia, które zostały ukończone w 2023 roku. Możliwe jest też zgłoszenie realizacji jednego z etapów większego przedsięwzięcia.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna oraz obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 2 lutego 2024 r.

Obsługę konkursu Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Zwycięzców wybierze kapituła składająca się z przedstawicieli Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego i Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Przyznawane nagrody mają charakter honorowy.

Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin, ogłoszenie: http://rbgp.pl/2024/01/02/jubileuszowa-xv-edycja-konkursu-marszalka-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-najlepsza-przestrzen-publiczna-wojewodztwa-zachodniopomorskiego/

źródło: wzp.pl