fbpx

Wyższe dotacje dla zachodniopomorskich Zakładów Aktywności Zawodowej

Zachodniopomorskie RoboCampy zakończone z sukcesem
Zachodniopomorskie RoboCampy zakończone z sukcesem
18 grudnia 2023
Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE
Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE
8 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Wyższe dotacje dla zachodniopomorskich Zakładów Aktywności Zawodowej

Blisko 27 mln zł otrzymają zachodniopomorskie ZAZ-y na prowadzenie działalności w przyszłym roku ze środków PFRON, będących w dyspozycji marszałka. Zwiększone dotacje wynikają ze zmian kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w ZAZ. – Chcemy, żeby każdy miał szansę na pracę i własny rozwój. Cieszę się, że jeszcze w starym roku udało nam się spotkać – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W czwartek, 28 grudnia 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie marszałka Olgierda Geblewicza i członkini Zarządu Anny Bańkowskiej z organizatorami ZAZ-ów oraz dyrekcją ROPS Urzędu Marszałkowskiego. W trakcie spotkania podpisano aneksy do umów dofinansowania kosztów działania zakładów aktywności zawodowej w 2024 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Chcemy, żeby każdy miał szansę na pracę i rozwój osobisty. Cieszę się, że jeszcze w starym roku udało nam się spotkać. Takim szczególnym firmom jak ZAZ-y nie jest łatwo, dlatego każde wsparcie i pomoc przyjmujemy z dużym entuzjazmem. Życzę wszystkim państwu, aby ten nowy rok był spokojny, aby państwa pracownicy czerpali satysfakcję z pracy jak dotychczas. Dziś podpisujemy 10 umów – mówił podczas spotkania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

10 wyjątkowych miejsc na mapie regionu

W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością. Trwają prace nad uruchomianiem kolejnej placówki w Koszalinie. ZAZ-y są szansą na rehabilitację społeczną i zawodową, kontakt ze specjalistami. W przyszłym roku stan zatrudnienia w placówkach wyniesie 725 osób.

Na roczne budżety ZAZ-ów składają się różne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki w ramach prowadzonej działalności. Każdy z zakładów specjalizuje się w innej dziedzinie. To gastronomia i pielęgnacja terenów zielonych, ale też profesjonalne usługi pralnicze, renowacja mebli, prowadzenie ekologicznego gospodarstwa rolnego czy myjnia samochodowej. Dodatkowo placówki korzystają ze środków własnych organizatorów ZAZ-ów, środków z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji za zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością (PFRON), środków z budżetu województwa oraz środków PFRON będących w dyspozycji marszałka. I właśnie z tej puli wzrośnie dofinansowanie.

Zgodnie z zaktualizowanym algorytmem, środki PFRON przekazywane samorządom wojewódzkim i powiatowym, uległy zwiększeniu. Kwoty dofinansowania w roku 2024 kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej (zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności) zatrudnionej w ZAZ wzrosły z 31 tys. zł do 37 tys. zł. Z tego względu potrzebne jest podpisanie aneksów do umów.

Łączna kwota dofinansowania kosztów działania 10 zakładów aktywności zawodowej ze środków funduszu w 2024 r. wyniesie w sumie 26 825 000 zł.

„Centralna Kuchnia” zaprasza na obiad i kawę

Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia” prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie po zmianach w algorytmie otrzyma ze środków PFRON 2 960 000 zł dofinansowania. Placówka działa od 2000 r. i specjalizuje się w organizowaniu cateringu podczas imprez okolicznościowych, przyjęć weselnych, świątecznych, imprez, ale też przygotowuje obiady. Z tych usług korzystają szkoły, przedszkola, zakłady pracy oraz klienci indywidualni. Oprócz gastronomii ZAZ prowadzi zajmuje się pielęgnacją terenów zielonych. Przy placówce działa też palarnia kawy. W przyszłym roku przewidziano zatrudnienie dla 80 osób z niepełnosprawnością.

Na działalność ZAZ-u w Goleniowie zostanie przeznaczona kwota 5 180 000 zł. Oferta tego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw regionu, a przede wszystkim Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach Goleniowskiej Szkoły Specjalnej. W przyszłym roku w placówce pracować będzie 140 osób z niepełnosprawnością.

Bogata oferta innych placówek

Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej w Dobrej prowadzi działalność w takich obszarach jak: gastronomia, stolarnia, pralnia, ogrodnictwo, montaż-demontaż, niszczenie dokumentów, utrzymanie czystości. W przyszłym roku oferować będzie 175 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Po zmianach w algorytmie otrzyma 6 475 000 zł.

Z kolei Zakład Aktywności Zawodowej w Kamieniu Pom. oferujący usługi gastronomiczne będzie dysponował kwotą 2 257 000 zł dofinansowania. Natomiast ZAZ w Gryfinie w przyszłym roku obejmie opieką 42 pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, oferując zatrudnienie w takich działach jak: dział krawiecki, dział konfekcjonowania i pakowania. Placówka prowadzi także usługi sprzątania i obsługi terenów zielonych, a także zajmuje się produkcją ekologicznych podpałek. Na działalność otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 554 000 zł.

Kołobrzeski zakład, prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu, otrzyma z puli PFRON 1 776 000 zł. Mocną stroną placówki jest dział gastronomiczny, który specjalizuje się w przygotowywaniu smacznych, domowych obiadów. Placówka posiada pięć sal, w tym trzy klimatyzowane, przystosowane do organizacji wesel, komunii i szkoleń. W przyszłym roku zakład oferować będzie 48 miejsc pracy dla OzN.

Zakład Aktywności Zawodowej „Feniks” w Karlinie prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Feniks da zatrudnienie 31 OzN w przyszłym roku. Będzie oferować, tak jak do tej pory, przede usługi pralnicze oraz usługi maglowania. Otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 147 000 zł.

Ponadto Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Wałczu otrzyma 2 368 000 dofinansowania, a ZAZ „Szansa” w Choszcznie 1 221 000zł, a Zakład Aktywności Zawodowej w Juchowie 1 887 000 zł.

źródło: wzp.pl