fbpx

Zakończyła się przebudowa Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego w Warszawie

Umowa na projekt linii kolejowej do Modlina podpisana
Umowa na projekt linii kolejowej do Modlina podpisana
11 grudnia 2023
Rozbudowa linii kolejowej WKD zakończona
1 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Zakończyła się przebudowa Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego w Warszawie

Zakończyła się przebudowa Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego w Warszawie

Jedyny dziecięcy oddział dermatologiczny na Mazowszu w nowej odsłonie. Przygotowano łóżka dla opiekunów dzieci oraz przestrzeń przyjazną osobom z niepełnosprawnościami. Właśnie zakończyła się przebudowa Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Inwestycja o wartości 14 mln zł została w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza. We wtorek szpital zaprezentował efekty prac. Wraz z dziennikarzami i dyrekcją szpitala oddział odwiedzili członkini zarządu Elżbieta Lanc i radny województwa Krzysztof Strzałkowski.

Oddział Dermatologii przeniesiony w 2018 roku z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego do placówki przy Niekłańskiej jest jedynym tego typu oddziałem w województwie mazowieckim. Rocznie hospitalizuje około 500 pacjentów do 18 roku życia, nie tylko z Warszawy i województwa mazowieckiego, ale całej Polski. Diagnozuje się tu i leczy wszystkie choroby dermatologiczne zgodnie z najnowszymi światowymi i krajowymi wytycznymi. Ponadto oddział posiada akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w zakresie dermatologii, dzięki czemu kształci kolejne pokolenia dermatologów dziecięcych.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, choroby skórne, podobnie jak alergie są coraz częstsze także u dzieci, dlatego specjalistyczna, dobrze wyposażona placówka jest niezwykle potrzebna. – Zmodernizowany oddział dermatologiczny przy Niekłańskiej zaoferuje nowoczesne warunki leczenia dla najmłodszych pacjentów oraz młodzieży. Został także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwszych pacjentów przyjmie jeszcze w grudniu.

Modernizacja Oddziału Dermatologii objęła przebudowę powierzchni I piętra budynku „A” i zaprojektowanie pokoi jedno, dwu i trzyłóżkowych, tak by pobyt i leczenie pacjentów odbywały się w bardziej komfortowych warunkach. Każda z sal zyskała pomieszczenie higieniczno-sanitarne z natryskiem i jest na tyle przestronna, by umożliwić wstawienie dodatkowych łóżek dla rodziców lub opiekunów. Drzwi do pokoi oraz część ścian zyskały przeszklenia, co ułatwi obserwację pacjentów także z punktów pielęgniarskich.

Udało się wydzielić także fragment odcinek dzieci młodszych składający się z punktu pielęgniarskiego, sali dwu i jednołóżkowej ze wspólnym pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym oraz stanowiskami pielęgnacyjnymi dla niemowląt. Dla pacjentów z chorobami zakaźnymi przygotowano także izolatkę ze śluzą umywalko-fartuchową i pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym wyposażoną dodatkowo w dezynfektor. W wyremontowanym Oddziale Dermatologicznym będzie mogło być hospitalizowanych 15 dzieci, w tym 3 młodszych.

Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Szpitala Dziecięcego zaznacza, że to kolejny etap modernizacji Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza. – Duma i satysfakcja jest tym większa, że nasz Oddział Dermatologii Dziecięcej jest jedynym tego typu oddziałem w województwie mazowieckim. Ponadto od 2022 r Oddział Dermatologiczny jest częścią Katedry i Kliniki Dermatologicznej CMKP. Posiada też akredytację w zakresie dermatologii, dzięki czemu kształcimy kolejne pokolenia dermatologów, w tym dermatologów dziecięcych. Jego przeniesienie do nowo wyremontowanych pomieszczeń zapewni godny i profesjonalny proces leczenia wszystkim pacjentom.

Ośrodek dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry

Dyrekcja szpitala ma wiele planów dotyczących zmodernizowanego oddziału. Jednym z nich jest utworzenie ośrodka dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą, w którym będą wdrażane programy lekowe leczenia biologicznego tych chorób. Szpital chce także wprowadzić leczenie bielactwa laserem excimerowym. Pacjenci ośrodka mają otrzymać kompleksową opiekę dermatologiczną, alergologiczną, poradnictwo dietetyczne i psychologiczne.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej zaznacza, że ta nowa odsłona jedynego dziecięcego oddziału dermatologicznego to kolejny sukces sejmiku Mazowsza. – Niezwykle cieszy radykalny wzrost profesjonalizmu i jakości leczenia dzieci i młodzieży na Mazowszu, jaki został osiągnięty dzięki gruntownej przebudowie i modernizacji Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. To kolejna, jedna z wielu udanych inwestycji w mazowieckich szpitalach sfinansowanych z budżetu samorządu Mazowsza. Dzięki temu młodzi pacjenci otrzymają kompleksową opiekę diagnostyczną i leczniczą w zakresie dermatologii i alergologii, wraz z poradnictwem dietetycznym i psychologicznym.

Obecnie w Oddziale Dermatologicznym pracuje trzech lekarzy specjalistów dermatologii, siedmiu rezydentów oraz siedem pielęgniarek. Priorytetem oddziału jest zapewnienie pacjentom i ich opiekunom godnych warunków socjalnych oraz indywidualizowanej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Rodzice i opiekunowie mogą liczyć na przekazywanie dokładnych informacji o chorobie, planowanych metodach diagnostyczno-terapeutycznych, a także wdrożonym systemie leczenia.

źródło: mazovia.pl