fbpx
Europejski Szczyt Regionów i Miast 2022
30 listopada 2021
KR w sprawie rozwoju rolnictwa ekologicznego
9 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

147 sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów

1 grudnia br. rozpoczęła się 147. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Posiedzenie to okazja do rozmów na tematy związane ze wzmocnieniem europejskiej demokracji oraz problemami społecznymi Wspólnoty, w tym wyzwaniami migracyjnymi.

W debacie poświęconej potrzebie wzmocnienia demokracji wzięli udział między innymi: Herman Van Rompuy, przewodniczący grupy wysokiego szczebla KR ds. demokracji europejskiej; Renaud Muselier, przewodniczący regionu południowego Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i wiceprzewodniczący Regionów Francji oraz Gašper Dovžan, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Słowenii.

Swoje słowo do uczestników rozmów skierował Emmanuel Macron, prezydent Francji, która wraz z początkiem 2022 roku przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W debacie z prezydentem uczestniczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który zabrał głos jako szef Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów.

– Jako konserwatyści mamy podobne zdanie, jak Pana liberalny rząd na kwestie konieczności zapewnienia Europie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Zgadzamy się co do tego, że fundament naszego bezpieczeństwa stanowi silna Wspólna Polityka Rolna oraz stopniowe budowanie suwerenności energetycznej. Wspieraliśmy wspólnie większy budżet unijny na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i wspieramy wspólnie rozwój czystej i bezpiecznej energetyki jądrowej. Łączy nas z pewnością pragnienie tego, by w Europie mieszkańcy miast i wsi czuli się bezpieczniej niż ma to miejsce obecnie – powiedział marszałek Ortyl, który jednocześnie wskazał na różnice w podejściu do tematu migracji:

– Na granicy wschodniej Unii Europejskiej prowadzony jest atak hybrydowy, do przeprowadzenia którego reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje w instrumentalny sposób nielegalnych imigrantów. Nie ustępuje również presja migracyjna na kraje południa Europy. Unia Europejska wycofała się z wielu szkodliwych projektów w zakresie prowadzenia wspólnej polityki migracyjnej, które prowadziłyby wyłącznie do zwiększenia presji migracyjnej i napięć społecznych – mówił.

Władysław Ortyl wyraził przy tym nadzieję, że Unia Europejska pod przewodnictwem Francji będzie wspierać politykę migracyjną opartą o skuteczne zabezpieczenie granic zewnętrznych UE i udzielanie dodatkowego wsparcia finansowego oraz dyplomatycznego dla krajów poddanych zwiększonej presji migracyjnej.

Do tematu migracji, poruszonego przez marszałka Ortyla odniósł się prezydent Francji Emmanuel Macron:

– Chcemy poprawić nasz system ochrony granic zewnętrznych. Musimy przyjąć kompleksowe podejście do zjawiska migracji, czyli – pomoc dla krajów pochodzenia, pomoc w rozwoju, co będzie omawiane w lutym na szczycie z krajami afrykańskimi oraz ochrona granic zewnętrznych. Trzeba tutaj inwestycji i solidarności, a wspólnotowe działania muszą wspierać te regionalne, ponieważ mamy zagrożenia hybrydowe a zjawisko migracji jest wykorzystywane przez wrogie nam reżimy – powiedział.

 

Prezydent Macron odniósł się także do kwestii energetyki jądrowej poruszonej przez marszałka podkarpackiego:

 

– Energia atomowa jest częścią dekarbonizacji. Jeżeli zrezygnujemy z energii nuklearnej to będzie to sprzeczne z tym, co mówią eksperci od klimatu i energii. To ograniczyłoby także naszą suwerenność strategiczną. To służy redukcji emisji. Potrzebujemy energii odnawialnych, ale dzisiaj umożliwiają one produkcję energii tylko tymczasowo, nie są one trwałym źródłem. My z kolei potrzebujemy źródeł energii, które działają bez przerwy, jak na przykład energia nuklearna

 

Wizyta marszałka Ortyla w Brukseli wiąże się także z przejęciem przewodnictwa w Domu Polski Wschodniej przez Województwo Podkarpackie. To wspólna siedziba przedstawicieli pięciu regionów Polski Wschodniej – Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

 

Źródło: www.podkarpackie.pl

Foto: COR