fbpx

Wielkopolska – idealna na jesień! Powiat pleszewski

Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
19 września 2023
Teatr Wielki w Poznaniu po remoncie
1 października 2023
Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
19 września 2023
Teatr Wielki w Poznaniu po remoncie
1 października 2023
Pokaż wszystkie

Wielkopolska – idealna na jesień! Powiat pleszewski

Jeśli wydaje się Wam, że jak zamki i pałace to tylko Dolny Śląsk to macie racje – wydaje się. ☺ W Wielkopolsce także jest ich mnóstwo – odnowione, udostępnione do zwiedzania. Do tego imponujące parki, ciekawe muzea, skanseny, grody i inne atrakcje gdzie możemy poznać najdawniejsze dzieje Polski.

Jesienny weekendowy wypad? Jesteśmy na tak! Inspiracji Wam nie braknie – zadbaliśmy o to przygotowując pokaźną już (i rosnącą każdego tygodnia) serię artykułów poświęconych atrakcjom w różnych regionach Polski, traktując je jako kontynuację akcji Polskich Regionów #PolskieWakacje. Dotychczas zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK)
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK)

Gutów na dobry początek

Okolice Pleszewa aż kipią od miejsc, które nie tylko można, ale wręcz trzeba zwiedzić! My jednak – wbrew tytułowi – zaczniemy naszą wycieczkę od zamku w Gutowie, w powiecie ostrowskim. To idealne miejsce dla całej rodziny, by złapać ostatnie ciepłe dni „latojesieni”. Uwaga – istnieje poważne ryzyko, że już nigdzie dalej nie pojedziecie tego dnia. Dlaczego?

Na miejscu możecie liczyć na moc atrakcji: mini zoo z – uwaga – tygrysami bengalskimi i wielbłądami (właściciele z dumą przyznają, że zwierzęta zostały wykupione z cyrku lub z ośrodków, w których były przeznaczone do uśpienia). Do tego przejażdżki na koniach i kucykach (urocze kopytne chodzą „luzem” skubiąc sobie trawkę i bardzo przyjaźnie reagują na wszelkie głaski), rowery wodne, dmuchańce czy plac zabaw. Jednocześnie jest to miejsce kameralne, sprzyjające relaksowi na świeżym powietrzu.

W zamku często odbywają się wesela, przyjęcia czy imprezy firmowe, ale restauracja mieszcząca się w Jesionowym Dworze czeka na gości z zewnątrz ze specjałami kuchni staropolskiej i stosownym do miejsca, klimatycznym wystrojem. O ciekawej historii zamku możecie natomiast przeczytać tu KLIK

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i Wielkopolskie Łazienki

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy to wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się z naturą. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi starannie odrestaurowany osiemnastowieczny pałac należący kiedyś do generała Augustyna Gorzeńskiego (szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta), a także ponad dziesięciohektarowy park w stylu angielskim – na tyle imponujący, że wielu nazywa go „Wielkopolskimi Łazienkami”.

Zwiedzając muzeum nie omińcie wystaw „O dawnych właścicielach Dobrzycy”, tej poświęconej Masonerii czy wnętrz pałacowych! W parku można spędzić nawet cały dzień – jest tu ponad 30 pomników przyrody (w tym jeden z największych w Europie – Platan Klonolistny), pawilony parkowe, a także dwa, duże stawy oraz woliera z ptakami ozdobnymi. Jest tu absolutnie przepięknie – przekonajcie się sami. W piątki wstęp do muzeum jest bezpłatny!

To strona muzeum, ale my zachęcamy do wizyty na profilu Fb muzeum, bo tam są na bieżąco aktualizowane informacje np. o wystawach czasowych KLIK

Odrestaurowany zamek w Gołuchowie z pokazową zagrodą zwierząt

Zamek w Gołuchowie to jedna z wielkopolskich perełek. Nieprzypadkowo przeszedł w ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. Imponujący obiekt kojarzony przede wszystkim z wybitną postacią historyczną: Izabellą z Czartoryskich – Działyńską to punkt obowiązkowy do zwiedzenia, zwłaszcza że niedawno został otwarty ponownie dla zwiedzających (po rocznej przerwie konserwatorskiej). Zobaczycie tu wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego.

Gołuchów fot. Jaime Peñate Conde, Wikipedia

W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Obecnie obejrzeć można część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku. Zwiedzanie nie nadszarpnie mocno Waszej kieszeni, bo dzieci i studenci wchodzą za złotówkę (te najmłodsze całkiem za darmo), a bezpłatnie można zwiedzić we wtorki. Więcej informacji znajdziecie na stronie zamku.

Nie mniejszą niż sam zamek atrakcję stanowi tutejszy park – największy w Wielkopolsce! Zaprojektowany w stylu angielskim według koncepcji Jana Działyńskiego szczyci się odpowiednio dobranymi drzewami, krzewami, rozległymi polanami i przestrzeniami widokowymi. Wspaniale prezentuje się nasadzona w 1857 roku aleja lipowa, prowadząca na północ od zamku ku stawom. Teren parku-arboretum obejmuje blisko 3 kilometrowy odcinek Doliny Rzeki Ciemnej, dopływem Prosny. Obszar parku wynosi 158,05 ha.

Obecnie zarówno parkiem jak i znajdującymi się na jego terenie budynkami zarządza Ośrodek Kultury Leśnej. W dawnej oficynie i powozowni utworzono muzea leśnictwa, ale największą jego atrakcją jest niewątpliwie pokazowa zagroda zwierząt z żubrami, konikami polskimi, danielami i dzikami. Zwiedzanie zagrody jest bezpłatne, jest ona czynna codziennie od świtu do zmierzchu.

Pleszewska wąskotorówka…

To niewątpliwie wizytówka miasta i ewenement na skalę krajową, bo przejazdy są nie tylko formą turystycznej atrakcji. Miłośnicy takiej formy podróżowania wcale nie muszą „wstrzelić się” w okres wakacji, by przejechać się taką kolejką, bo jest ona także zwykłą formą komunikacji miejskiej (rozkłady tu KLIK). Tutejszą parowozownię odrestaurowano i otwarto tu dom kultury, który jednak pamięta o swojej kolejowej przeszłości – chociażby dzięki szklanym podłogom, przez które widać tory. Zachowano także pierwotny styl architektoniczny, dzięki czemu jest jednym z najpiękniejszych obiektów w Wielkopolsce. O sukcesie rewitalizacji świadczą m.in. nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Pleszew Miasto fot. Bas-Meijer; Wikipedia

…i Park Wodny Planty

Miłośnicy zjeżdżalni, jacuzzi, saun, łaźni i innych tego typu atrakcji poczują się tu jak ryba w wodzie ☺. Jeśli więc pogoda pokrzyżuje Wam szyki – śmiało się tam wybierzcie! Czekają na Was basen sportowy, do nauki pływania, dzika rzeka, podwodne masaże, brodzik dla dzieci, dwie – blisko stumetrowe – zjeżdżalnie (jedna z efektami dźwiękowymi i świetlnymi!), strefa SPA z łaźniami, saunami i leżakami, a także kręgielnia czy strefa gier i zabaw „Świat Dziecka”. Polecamy! KLIK

Życzymy udanej wycieczki i już myślimy o kolejnej! Was zachęcamy do eksplorowania Wielkopolski (i nie tylko), do czego naturalnie przyda się Wam portal Wielkopolska.travel – Wielkopolski Portal Turystyczny!