fbpx

Śląskie idealne na zimę – okolice Bielska-Białej

Wesołych Świąt od Zarządu i zespołu ZWRP
23 grudnia 2023
Warmia i Mazury przez cały rok. Powiat gołdapski
Warmia i Mazury przez cały rok. Powiat gołdapski
7 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Śląskie idealne na zimę – okolice Bielska-Białej

Śmiało można go nazwać „weekendową stolicą narciarzy mieszkających w centralnej Polsce”. Szczyrk – bo o nim mowa – to znany kompleks narciarski, którego niekwestionowaną królową jest góra Skrzyczne, ale w okolicy nie brak także innych stoków narciarskich o różnym stopniu trudności i długości. Innymi słowy – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Prawda jest jednak taka, że region jest atrakcyjny dla turystów o każdej porze roku. Przekonajcie się sami.

Rok 2023 wieńczymy kolejnymi inspiracjami turystycznymi. Przypominamy, że dotychczas wspólnie zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK, powiat krośnieński KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK, powiat brzeski KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK, okolice Katowic KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK, powiat włocławski KLIK),
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK oraz Wschodnia część powiatu puławskiego KLIK),
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK, powiat grójecki i żyrardowski KLIK),
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK, okolice Łomży KLIK)

Pozostając jeszcze w temacie sportów zimowych: ułatwieniem dla narciarzy jest niewątpliwie tzw. Szczyrkowski Wspólny Skipass, który łączy trzy największe ośrodki narciarskie w Szczyrku: Beskid Sport Arena, Centralny Ośrodek Sportu i Szczyrk Mountain Resort. Warto, bo dzięki temu macie do dyspozycji aż 40 km tras narciarskich (ponad połowa jest zlokalizowana w Szczyrk Mountain Resort).

Na wschód od Szczyrku, w stronę Międzybrodzia czekają na Was także trasy biegowe wokół szczytu Magurka, które latem zamieniają się w fantastyczne ścieżki spacerowe, a jesienią są tu organizowane zawody w biegach przełajowych. Informacje o warunkach na trasach można uzyskać pod nr. Tel. 660446065.

Prawda jest jednak taka, że zimą ze śniegiem bywa różnie, dlatego – w zależności od Waszych warunków fizycznych, posiadanego wyposażenia i oczywiście pogody – warto zdecydować się na dłuższe lub krótsze trasy piesze. W regionie są one atrakcyjne nie tylko ze względu na widoki i zróżnicowanie terenu. Kto bowiem nie kocha schronisk w górach? Stanowią one piękne zwieńczenie wycieczek, a możliwość przybicia stempelka w książeczce czy na pocztówce kusi nie tylko najmłodszych!

Schronisko na Magurce, na Skrzycznem, na Klimczoku czy na Przegibku – to zaledwie kilka propozycji! Planując trasę, zwłaszcza tę w wyższe rejony, skorzystajcie z pomocy, np. Mapa szlaków turystycznych w górach. Planowanie i kalkulator tras, a jeśli podróżujecie w towarzystwie (zwłaszcza tych młodszych) dzieci to dodatkowo możecie posiłkować się specjalnym wsparciem jak np. Trasa dla bobasa.

Tajemnicze Międzybrodzie

Wcale nie trzeba być jednak wyczynowcem, zimą zdobywającym górskie szczyty, żeby pomaszerować nieco w miłych okolicznościach przyrody. Wspomniane Międzybrodzie to miejsce absolutnie malownicze, które latem dodatkowo uwalnia Was od odwiecznego kompromisu „w góry czy nad wodę?”. Uwaga – Międzybrodzia są dwa: Bialskie, znajdujące się po jednej części jeziora i Żywieckie – po drugiej jego stronie, które dodatkowo uatrakcyjnia góra Żar. Tam wybierzemy się jednak zwiedzając Żywiec i jego okolice i póki co pozostajemy po zachodniej części zbiornika wodnego.

Góra Żar

Z Międzybrodzia Bialskiego wychodzi kilka szlaków spacerowo turystycznych o zróżnicowanej długości i trudności, a bliskość zbiornika wodnego sprawia, że jest tu naprawdę ładnie o każdej porze roku. Fanów imprez przyciągnie tutejsze Święto… Morza organizowane od lat na początku lipca.

W stronę Bielska-Białej

Pora jednak ogrzać się odrobinę więc szukając „zadaszonych” atrakcji kierujemy się w stronę Bielska-Białej, nazywanej także „małym Wiedniem”. Oczywiście spacerować także jest tu gdzie. Malowniczy rynek z licznymi kawiarniami i restauracjami, czy szlak „Bajkowe Bielsko-Biała” to na pewno punkty obowiązkowe. Wiedzieliście, że to właśnie Bielsko jest kolebką polskiej animacji klasycznej. Tu narodzili się najsłynniejsi bajkowi bohaterowie jak Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka i wielu innych. W Bielsku-Białej powstają kolejne bajkowe pomniki oraz ulice i place z bajkowymi patronami, które wspólnie tworzą wspomniany szlak.

Zapraszamy Was na zwiedzanie muzeum historycznego mieszczącego się w Zamku Książąt Sułkowskich. Oferuje ono szereg ekspozycji, m.in. kolekcję sztuki, historyczną oraz przyrodniczą. Spacer po zamkowych komnatach to podróż w czasie, która pozwala lepiej zrozumieć historię regionu. Zamek to jednak niejedyny oddział muzeum, bo zaledwie parę minut spacerem od niego mieści się Dom Tkacza.

Rekonstrukcja wnętrza jako domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego – starszego cechu, a więc przedstawiciela najwyższych władz cechowych. Aranżacja ukazuje funkcjonowanie domu na przełomie XIX i XX wieku, czyli w okresie schyłkowym dla ręcznej wytwórczości, od drugiej połowy XIX wieku w bardzo szybkim tempie wypieranej przez warsztaty mechaniczne.(…) Dom Tkacza to oryginalny przykład dawnego drewnianego budownictwa miejskiego nie tylko na terenie naszego miasta, ale i w skali ogólnokrajowej. Jest to jedyna w swoim rodzaju próba zobrazowania pracy rzemieślnika miejskiego, w pełni ukształtowanego przez mocną organizację cechową.” – czytamy na stronie muzeum.

Bielsko-Biała. Plac B. Chrobrego. Zamek Książąt Sułkowskich. fot. Krystyna W

W centrum Bielska znajduje się także inny oddział Muzeum – Stara Fabryka zlokalizowana w oryginalnych budynkach fabryki sukna i towarów wełnianych rodziny Büttnerów. Wewnątrz znajduje się niezwykła ekspozycja historyczna opowiadająca dzieje bielsko-bialskiego przemysłu. Ponadto zwiedzający mogą poznać technologię wytwarzania tkanin wełnianych, na oryginalnej, historycznej linii produkcyjnej. Koneserów sztuki zapraszamy do znajdującej się na poddaszu Galerii w Fabryce, gdzie są prezentowane wystawy czasowe. Muzeum oprócz tradycyjnego zwiedzania przeprowadza także warsztaty dla grup zorganizowanych oraz lekcje muzealne.

Fałatówka fot.-D-T-G-Wikipedia

Ostatni już oddział bielskiego Muzeum mieści się w Bystrej (nieopodal Szczyrku) w domu zamieszkiwanym przez Juliana Fałata od 1910 roku (z niewielkimi przerwami) do śmierci w roku 1929. Stąd nazwa „Fałatówka” i biograficzno-artystyczny charakter ekspozycji. Oprócz licznych prac malarskich możemy tu podziwiać pracownię mistrza z jego sztalugami, stolikiem na przybory malarskie i podróżną walizką, która towarzyszyła mu podczas niezliczonych wędrówek i wypraw plenerowych.

Tradycyjnie odsyłamy Was na stronę internetową Muzeum KLIK oraz jego profil facebookowy KLIK – tam dowiecie się o bieżących wydarzeniach i godzinach otwarcia.

Na koniec lekkie zaskoczenie. Od morza dzielą nas wprawdzie setki kilometrów, ale nie przeszkodziło to w otworzeniu tu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. Mieści się ono w Jaworzu (na południe od Bielska-Białej). Działa przy Szkole Podstawowej nr 2 i istnieje dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli tej szkoły. Powstało dzięki hojności jednego z mieszkańców – bosmana Erwina Pasternego. 

Najciekawszymi eksponatami są m.in. żółw morski, rekiny (w tym rekin młot), ośmiornice, mięczaki, jeżowce. Na Sali ekspozycyjnej znajduje się łódź, do której można wejść i z niej wysłuchać opowieści o morskich zwierzętach. Od września podziwiać można również żywe motyle i inne stawonogi w nowo wybudowanej Motylarni (UWAGA – działa ona sezonowo – wygaszana jest na zimę, więc gospodarze zapraszają ponownie wiosną. Przed wizytą KONIECZNIE sprawdźcie godziny otwarcia – najlepiej na Facebooku KLIK  lub na stronie KLIK

Szukając inspiracji co robić w okolicy, gdzie się wybrać szukajcie także na stronach Śląskie. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego (slaskie.travel) i Śląska Organizacja Turystyczna (silesia-sot.pl).

My się żegnamy, ale tylko do przyszłego tygodnia! Obiecujemy wrócić z nowymi pomysłami na #PolskieWakacje!