fbpx

Opolskie – idealne na weekend. Powiat brzeski

KRZYSZTOF GRABOWSKI – wicemarszałek województwa wielkopolskiego
Ludzie regionów – Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
22 października 2023
Po kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Środowiska ZWRP
24 października 2023
Pokaż wszystkie

Opolskie – idealne na weekend. Powiat brzeski

Brzeg, fot. visit.oplskie

Choć to najmniejsze województwo w Polsce to wiele w nim turystycznych perełek. Co powiecie na piastowskie sarkofagi, komiksy historyczne, największy w Polsce zespół malowideł średniowiecznych i imponujące pod każdym względem pałace słynnych Schaffgotschów? A to wszystko tylko na terenie powiatu brzeskiego. Zapraszamy!

Jeśli czekaliście na kolejny artykuł w ramach kontynuacji akcji #PolskieWakacje to świetnie! Mamy dla Was kolejną turystyczną polecajkę. Dotychczas wspólnie zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK, powiat włocławski KLIK),
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK)
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK)

Brzeg i okolice

Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy w stolicy powiatu. Miasto mieści się na zachód od Opola i jest dobrze skomunikowane (leży na trasie do Wrocławia). Niewątpliwie największą jego atrakcją turystyczną jest nadodrzański Zamek Piastów Śląskich, a o jego wyjątkowości niech świadczy fakt, że nazywany jest „śląskim Wawelem”. Początkowo był gotyckim zamkiem warownym, z czasem jednak przekształcono go na okazałą, renesansową siedzibę z reprezentacyjnymi krużgankami. To prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią detal i mają do niego oko. Przykład? Chociażby budynek bramny, na którym widoczne są popiersia Piastów i posągi fundatorów fasady – księcia Jerzego II i jego żony Barbary.

Zamek w Brzegu – fot. OROT

Dobra wiadomość jest taka, że wnętrza zamku służą jako siedziba muzeum, które oprócz wystaw czasowych może się pochwalić aż siedmioma wystawami stałymi. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ta poświęcona Piastom, na której można oglądać sarkofagi Piastów z brzeskiej nekropolii piastowskiej, płyty nagrobne średniowiecznych Piastów śląskich czy kopie rzeźb pary książęcej z bramy zamkowej. Podczas wizyty w muzeum możemy także podziwiać paradne zbroje i ubiór Piastów Śląskich XIII – XVII wieku, poznać bliżej przeszłość i tradycje Piastów Śląskich. Jest tu także sporo malarstwa i to tego „przez duże „M” – na wystawie poświęconej dziejom Polski zobaczymy np. dzieło Jana Styki: Polonia – obraz określany malowanym poematem narodowym czy Odwrót Napoleona spod Moskwy autorstwa Wojciecha Kossaka i wiele innych.

piastowskie sarkofagi, fot. visit.opolskie

Osobna wystawa jest poświęcona malarstwu Giovanniego Pinottiego, z cyklem dwunastu obrazów opowiadających historię Mojżesza. Jest także wystawa poświęcona sztuce śląskiej z wieków XV-XVIII i jak czytamy na stronie muzeum: „ukazuje ona główne tendencje artystyczne i kierunki rozwoju definiujące gotycką, renesansową i barokową sztukę śląską, prezentuje dzieła powstałe pod wpływem reformacji, humanizmu i kontrreformacji”. Niespodzianką może być ostatnia wystawa, poświęcona mieszkańcom Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, którzy po zakończeniu działań wojennych przybyli na Śląsk, osiedlili się w Brzegu oraz w pobliskich miejscowościach. Sentymentalnego charakteru nadają jej rodzinne pamiątki, a także wizualizacja multimedialna ze zdjęciami miast, wiosek, zamków, dworów, pałaców i świątyń – głównie z województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego.

Na koniec ciekawostka – ze strony muzeum można pobrać dwa komiksy (!) historyczne, które zostały zrealizowane przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu we współpracy z Instytutem Śląskim. Przedstawiają one współczesny Brzeg z niezwykłej perspektywy. Jeden to „Skrzydła na pancerzach. Wiek wolności — wiek odpowiedzialności 1920 – 2020”, drugi zaś: „Gwiazdy nad głową. Historia Powstań Śląskich 1919 – 1921”. Można je pobrać tu.

Jak widać to miejsce z kluczem historycznym do dziejów tutejszych ziem dlatego warto zacząć właśnie od wizyty tutaj, żeby dalsze zwiedzanie miało już pewien określony kontekst. Informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziecie tu KLIK, a my oczywiście zapraszamy do śledzenia zamkowego profilu na Fb.

Brzeski ratusz – zwiedzanie na telefon

Wciąż czynny ratusz w Brzegu to imponujący renesansowy zabytek, stosunkowo niedawno odrestaurowany. Odbywają się tu nie tylko sesje rady miejskiej, ale też różne wydarzenia kulturalne. Na bezpłatne (!) zwiedzanie z miejskim przewodnikiem można się umówić w każdy dzień tygodnia, dzwoniąc na numer: 538 280 500.

Brzeg-ratusz, fot. Adam Dziura, wikipedia

Zobaczycie barokową Salę Rajców ze złotymi zdobieniami, malowidłami i rzeźbami. Wejdziecie też do skarbca, gdzie można obejrzeć pamiątki wydobyte z kapsuł czasu (odkryto je w 2016 roku, a pochodzą z przełomów XVIII i XIX wieku). Wisienką na torcie jest średniowieczna mini-sala w XIV-wiecznej wieży zegarowej. A żeby być na bieżąco z wydarzeniami w ratuszu śledźcie jego profil na Fb.

Jeśli pogoda sprzyja (a trzymamy kciuki, by tak było), koniecznie wybierzcie się na spacer deptakiem wiodącym ulicą Długą. Otaczają go estetycznie odremontowane kamienice, a kafejki i restauracje zapraszają do tego, by usiąść w nich choć na chwilę. Jest tu także sporo innych klimatycznych miejsc, których sprzymierzeńcem jest oczywiście malownicza Odra. Latem można rozsiąść się z koszem piknikowym na tutejszej plaży, a przez cały rok „kompleks nadrzeczny”, czyli Plac Młynów – z zabytkowym młynem, wodospadem i mostem prowadzącym na Kępę Młyńską, czyli wyspę Jeżynową. Z roku na rok staje się ona przyjemniejsza dla oka, bo trwają tu prace remontowe.

Freski w Małujowicach

Jest spora szansa, że nigdy o tej miejscowości nie słyszeliście. I nie ma w tym (prawie) nic dziwnego, bo to miasteczko jakich wiele. Jest jednak pewne ALE. To „ale” to największy w Polsce zespół malowideł średniowiecznych. W sumie kilometr kwadratowy (!!) fresków więc sami rozumiecie, że to naprawdę robi wrażenie. Znajdziecie je w Sanktuarium Św. Jakuba, które zaczęto budować w XIII wieku i od razu ozdabiać malowidłami. By w pełni docenić kunszt i sens zawarty we freskach polecamy umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem: 663-606-908.

Małujowice, fot. visit.opolskiejpg

Pałac w Kopicach – zapomniana perła Opolszczyzny

Historia tego obiektu ściska za serce, choć jest szansa, że nastaną dla niego lepsze czasy, bo niedawno kupił go przedsiębiorca mający doświadczenie w renowacji zamków i pałaców. Dość powiedzieć, że z najpiękniejszej rezydencji na Opolszczyźnie, przebudowanej z rozmachem przez przedstawiciela rodziny słynnych Schaffgotschów została ruina, którą przypieczętowało podpalenie w 1956 roku. To, co zostało, pieczołowicie rozkradano i niszczono.

Kopice, fot. visit.opolskie

Obecnie pałacu w Kopicach nie można zwiedzać (tym bardziej że jest w bardzo złym stanie technicznym), ale można go podziwiać zza pałacowej fosy. Pocieszeniem jest także możliwość przespacerowania się po przepięknym przypałacowym parku – również zaniedbanym, ale bez dwóch zdań klimatycznym. Nie omijajcie tego miejsca, bo gwarantujemy, że nawet te niewyraźne ślady świetności Kopic złapią Was za serce – na pewno nie będziecie rozczarowani.

Kopice Pałac, fot. visit.opolskie

Pałac Sulisław

W powiecie brzeskim jest przynajmniej jeszcze jeden obiekt, który trzeba zobaczyć choćby przelotnie. Chodzi o pałac Sulisław, w którego wnętrzu mieści się pięciogwiazdkowy hotel. Historia pałacu sięga końca XVII wieku, czasy jego świetności przypadają na koniec XIX wieku, kiedy właścicielem obiektu został Hans Karl Hrabia von Schaffgotsch – syn właściciela pałacu w Kopicach. Tu na szczęście historia była łaskawa dla rezydencji. Sam pałac mieści się pośrodku malowniczego parku, jest tu także plaża z mariną i przypałacowe stawy rybne. Jest tu przeobłędnie. Co ciekawe, kompleks pałacowo-parkowy w Sulisławiu otrzymał wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT 2022.

Pałac Sulisław, fot. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba dysponować pięciogwiazdkowym budżetem, żeby choć trochę poczuć tutejszy klimat i historię. Właściciele obiektu zadbali o to, by był on także świadectwem dawnych czasów, więc uruchomiono tu muzeum. Można tu obejrzeć trzy wystawy stałe – jedną, największą, poświęconą porcelanie (przede wszystkim tej lokalnej – Tułowickiej, ale też miśnieńskiej, japońskiej czy chińskiej), drugą zegarom, a trzecią malarstwu. Sam pałac także częściowo można zwiedzać – konkretnie hol, salę myśliwską, salę balową, jadalnię i piwnicę. Szczegóły znajdziecie tu KLIK.

To już koniec naszych dzisiejszych wojaży. Jak zawsze odsyłamy Was na prężnie działającą stronę VisitOpolskie, gdzie znajdziecie znacznie więcej pomysłów jak atrakcyjnie spędzić czas na Opolszczyźnie. Tymczasem się żegnamy i do następnego tygodnia!