fbpx
samolot
Ku lepszej przyszłości lotnisk regionalnych
23 kwietnia 2021
spotkanie
Potrzeby terytorialne podstawą sprawiedliwej transformacji
29 kwietnia 2021
samolot
Ku lepszej przyszłości lotnisk regionalnych
23 kwietnia 2021
spotkanie
Potrzeby terytorialne podstawą sprawiedliwej transformacji
29 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

KR apeluje w sprawie roli regionów w zarządzaniu WPR

pole kwiatów

Dyskusje na temat roli regionów w przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR) wchodzą w fazę rozmów trójstronnych. Dlatego Europejski Komitet Regionów zwrócił się do Rady UE i Komisji Europejskiej o dostosowanie się do stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie opartego na regionach zarządzania wspólną polityką rolną.

W pismach skierowanych do Marii do Céu Antunes, minister rolnictwa Portugalii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, oraz do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusza Wojciechowskiego, Europejski Komitet Regionów (KR) zaapelował do unijnych instytucji, aby zapewnić „kompleksowe i wspólne europejskie podejście do zarządzania interwencjami regionalnymi w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR)”.

Pisma zostały wysłane przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa (26 kwietnia) oraz przed nową rundą negocjacji między instytucjami Unii Europejskiej w sprawie przyszłej WPR.

Rozporządzenie dotyczące planu strategicznego WPR określi sposób zarządzania tą polityką w przyszłości. Europejski Komitet Regionów wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie brakiem wspólnej wizji roli władz regionalnych w zarządzaniu przyszłą WPR. KR domaga się, aby europejskie regiony odgrywały kluczową rolę w tym procesie, jak również utrzymały, a nawet wzmocniły swoją pozycję we wdrażaniu WPR, zwłaszcza w przypadku drugiego filaru, dotyczącego wspierania obszarów wiejskich.

Koalicja Agriregions, AREFLH, AREPO i Euromontana – organizacje reprezentujące łącznie ponad 30 regionów z 9 państw członkowskich, w tym z Polski – również wyraziły swoje obawy i przyłączyły się do apelu o większe uznanie roli regionów europejskich w opracowywaniu, zarządzaniu i realizacji przyszłych planów strategicznych WPR.

Barometr regionalny i lokalny opublikowany przez Europejski Komitet Regionów w październiku 2020 r. wykazał, że 33 proc. obywateli UE chce, aby regiony i miasta miały większy wpływ na unijną politykę rolną i rozwoju obszarów wiejskich.

 

Źródło: Serwis Samorządowy PAP