fbpx
Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na Komisji ENVE
1 października 2023
Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Toruniu
15 października 2023
Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na Komisji ENVE
1 października 2023
Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Toruniu
15 października 2023
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorskie idealna na jesień. Powiat włocławski

Choć niepozorny, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W okolicy przychodzili na świat najwybitniejsi polscy władcy. Jego korzenie sięgają X wieku p.n.e.. Niegdyś istniała tu osada należąca do kultury łużyckiej, dziś jest najważniejszym ośrodkiem naukowo-kulturalnym Kujaw. Ze względu na liczne jeziora jest tu też bardzo malowniczo. Mowa o Włocławku i powiecie, którego jest on stolicą.

Wjeżdża kolejna porcja turystycznych inspiracji, oczywiście będących kontynuacją akcji Polskich Regionów #PolskieWakacje. Dzięki nim zaplanujecie weekendowy wypad pełen atrakcji. Dotychczas zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK)
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK)

Powiat włocławski to najbardziej wysunięta na południe część kujawsko-pomorskiego. To, podobnie jak wiele już opisanych przez nas regionów nieoczywistych w kontekście turystycznym, ale jeśli nam uwierzycie na słowo, że warto tu zajrzeć – nie zawiedziecie się.

Włocławek

Jeśli pogoda będzie Wam sprzyjać, śmiało możecie zacząć od spaceru po malowniczym parku im. Sienkiewicza. Jest tu bardzo malowniczo – w sam raz na jesienną sesję zdjęciową, a jeśli chodzi o dzieci, to będą mogły wyszaleć się na jednym z kilku placów zabaw.

muzeum.wloclawek.pl

Pierwszym muzeum, jakie zwiedzimy, będzie to etnograficzne Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Jego siedzibą jest kompleks budynków przy Bulwarach nad Wisłą z zabytkowym spichrzem wzniesionym z XIX wieku. Są tu dwie wystawy stałe – jedna poświęcona malowanym skrzyniom (dzięki nim możemy podziwiać regionalne rękodzieło i rzemiosło oraz tradycyjną sztukę ludową, zdobnictwo i plastykę obrzędową), druga poświęcona lokalnej kulturze ludowej – życiu codziennemu, obrzędom i tradycjom, sztuce.

muzeum.wloclawek.pl

W ramach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej działają także inne muzea, m.in. to poświęcone historii miasta (z wystawą stałą od pradziejów do PRL – bardzo polecamy!) czy skansen w Kłóbce, do którego też dzisiaj zajrzymy.

Tak czy inaczej, wizyta w muzeum to punkt obowiązkowy (tym bardziej że można tu zobaczyć słynną kolekcję włocławskiego fajansu!): Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, a żeby być na bieżąco z informacjami, co się dzieje w muzeum, polecamy jego profil na Fb.

Miasto słynie także z bazyliki katedralnej. Jest ona jednym z najwyższych kościołów w Polsce (ok 85 m), a w środku znajdziecie wiele bardzo cennych dzieł architektury sakralnej. Innym ważnym miejscem jest też pomnik (metalowy krzyż stojący na tamie) upamiętniający miejsce tragicznej śmierci księdza Popiełuszki – kapelana Solidarności, zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki Polski Ludowej.
Warto przespacerować się po tutejszym Starym Rynku, urokliwie położonym w pobliżu Wisły. Są tu barokowe kamieniczki z XVI i XVIII wieku, plac Kopernika (tuż przy wspomnianej katedrze) z pomnikiem astronoma, Pałac Biskupi, aż dochodzimy do Bulwarów nad Wisłą i tu jest naprawdę klimatycznie!

Pałac Biskupi

Włocławek wodą i rowerem stoi

Jezior i wodnych akwenów bynajmniej tu nie brakuje. A to oznacza, zwłaszcza latem, wiele możliwości aktywności żeglarskich, w tym rejsy turystyczne. Zalew Włocławski rozciąga się na długości 58 km, na granicy województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Są też plaże miejskie, nad jeziorem Wikaryjskim czy jeziorem Czarnym. By dowiedzieć się więcej na ich temat, zajrzyjcie na stronę włocławskiego OSiRu.

Jeśli wolicie atrakcje na lądzie, to Włocławek imponuje rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych prowadzących daleko poza jego granice. Bliskość Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego to obietnica licznych atrakcji przyrodniczych. Z niektórymi ścieżkami możecie zapoznać się tu KLIK

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Wspominaliśmy, że te okolice są naprawdę urokliwe, a ten park jest tego najlepszym dowodem. Rozciąga się między Gostyniem, Włocławkiem i Kowalem. Są tu wspaniałe okazy przyrody, w tym objęty ochroną 300-letni dąb Jan, malownicze jeziora, dziesiątki szlaków, punktów widokowych. Co ciekawe funkcjonuje tu Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, głównie drapieżnych. Dzięki pracy Ośrodka przyrodzie przywrócono około 2000 osobników, wśród których były m.in. gadożery, orły bieliki, rybołowy, kilka gatunków sów, błotniaki, myszołowy. Przekonajcie się ile atrakcji tu na Was czeka KLIK

Gostyninsko-Włoclawski Park Krajobrazowy

Twierdza Włocławek

Jest tu także coś dla amatorów eksploracji i klimatów drugowojennych. Jest tu mianowicie kompleks schronów, pozostałości okopów i rowów przeciwczołgowych. Tematem zajmują się – jak to zwykle w takich przypadkach bywa – zapaleni pasjonaci, a że ludzi z pasją wspieramy, odsyłamy Was do ich strony, gdzie opisują jak zwiedzać tę część regionu. Strona: KLIK i fanpage: KLIK

Wieniec – Zdrój

To położone zaledwie 4 km od Włocławka uzdrowisko z kompleksem sanatoryjnym i Aquaparkiem, do którego dojedziecie jedną ze wspomnianych ścieżek rowerowych. Czeka tu na Was basen rekreacyjny z rwącą rzeką, ławeczkami do hydromasażu, gejzery, grzybek wodny oraz 8 jacuzzi. W Strefie Saun znajduje się łaźnia parowa, sauna fińska, infrared, sanarium i caldarium, połączone z mini tężnią i ścieżka Kneippa. Jak to w uzdrowisku – jest też pijalnia wód i park dla kuracjuszy i turystów. To miłe miejsce na wypad.

Park sanatoryjny Wieniec-Zdroj fot-N. Chylinska-wikipedia

Skansen w Kłóbce

Położony na południe od Włocławka oddział wspomnianego wyżej muzeum. Jego pełna nazwa to Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. W jego skład wchodzi dawna wieś oraz zespół parowo-pałacowy, należący kiedyś do rodu Orpiszewskich. Swoje robi także urokliwe położenie wśród pagórków, lasów i jezior, dzięki któremu Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. Tutejszemu skansenowi wiejskiemu nie brakuje dosłownie nic: są tu chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie, spichlerze, kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”.

Skansen

Jest też stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół. We wnętrzach dworu natomiast wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich – jedynej oficjalnej narzeczonej Fryderyka Chopina. Kilka razy w roku odbywają się tu festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i obserwować skansenowy profil na fb.

Dwór w Kłóbce

Kowal

To miejscowość położona kilka kilometrów od Kłóbki. Niegdyś była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego! Przyszedł tu na świat Kazimierz Wielki. Doniosłe to wydarzenie zostało upamiętnione imponującym pomnikiem ostatniego piastowskiego władcy. Pomnik powstał z okazji 700-setnych urodzin króla. Dodatkową atrakcją miasta jest też zegar słoneczny.

Kowal fot. bejazz, wikipedia

Brześć Kujawski

To kolejna miejscowość, w której na świat przyszedł polski król – tym razem chodzi o Władysława Łokietka. Jednocześnie to ostatni punkt naszej wycieczki. Postać wybitnego władcy upamiętnia pomnik, my natomiast zapraszamy Was do wizyty w Brzeskiego Centrum Kultury i Historii WAHADŁO, w którym – oprócz różnych imprez – jest multimedialna wystawa historyczna, dzięki której łatwo przeniesiemy się w czasie, samodzielne odkopiemy zabytki archeologiczne i poznamy najdawniejszą historię regionu. Staniecie oko w oko z Eufrozyną – matką Łokietka, w dodatku w jej własnej komnacie. Dla turystów przygotowano dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych, i dla dzieci już od 4 roku życia. Ich naturalną kontynuacją są lekcje muzealne i warsztaty. Zapraszamy! KLIK

Jak zwykle przed wyjazdem zachęcamy Was do wizyty na stronie Kujawsko-pomorskie.travel | kujawsko- pomorskie, bo to kopalnia wiedzy o regionie. Do zobaczenia za tydzień na kolejnej wycieczce!