fbpx

Ludzie regionów – Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

Ludzie regionów – Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
29 sierpnia 2023
Ludzie regionów – Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego
13 września 2023
Pokaż wszystkie

Ludzie regionów – Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

Jakiś czas temu rozpoczęliśmy nowy cykl publikacji „Ludzie regionów”, w ramach których prezentujemy sylwetki ich gospodarzy: marszałków oraz wicemarszałków. Mieliśmy już przyjemność przedstawić gospodarzy województwa zachodniopomorskiego: marszałka (i jednocześnie prezesa ZWRP) Olgierda Geblewicza oraz wicemarszałków: Olgierda Kustosza i Tomasza Sobieraja.  Przybliżyliśmy też włodarzy Opolszczyzny — marszałka Andrzeja Bułę, wicemarszałek Zuzannę Donath-Kasiurę i wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcę.

Dzisiaj zapraszamy do Lubuskiego. Przedstawiamy Marszałek Elżbietę Annę Polak!

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego

W administracji publicznej od 43 lat, w samorządzie od 33.  Pracowała w Urzędzie Gminy i Miasta Małomice, gdzie w latach 1998-2002 pełniła funkcję burmistrza. Była Radną Powiatu Żagańskiego i Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu. W latach 2002- 2007 była Dyrektorem Gabinetu Prezydenta Miasta Zielona Góra, gdzie zajmowała się współpracą zagraniczną, promocją miasta i zarządzaniem projektami UE.  W latach 2007-2008 była dyrektorem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalnego Ośrodka w Zielonej Górze, gdzie odpowiadała za zarządzanie projektami UE, organizację studiów podyplomowych i szkoleń dla samorządów terytorialnych.

Od 2007 roku jest Radną Województwa Lubuskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, której członkiem jest od 2003 roku.  Od sierpnia 2008 roku była Wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego, a od listopada 2010 roku do dziś pełni funkcję Marszałka Województwa Lubuskiego, jako jedyna kobieta w Polsce.  Od początku pod jej szczególnym nadzorem jest ochrona zdrowia oraz Regionalne Programy Operacyjne.

Dzięki jej działaniom lubuskie szpitale są najmniej zadłużone w Polsce.

W 2013 roku w konkursie Złotych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów, otrzymała Złotą Antenę w kategorii Człowiek Roku, za to, że „Jako pierwszy Marszałek z odwagą i sukcesem konsekwentnie realizuje ideę cyfryzacji województwa”. W 2013 roku odznaczona medalem Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2014 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju demokracji lokalnej w Polsce i na świecie oraz za propagowanie idei samorządności. Tego samego roku została uhonorowana złotym medalem Akademii Polskiego Sukcesu.

W 2015 roku, w 25 rocznicę odrodzenia samorządu w Polsce z rąk Prezydenta RP odebrała Nagrodę Obywatelską 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Uhonorowana Nagrodą Prestiżu RENOMA ROKU 2015 w kategorii specjalnej POLITYK. Kapituła doceniła Marszałek za zaangażowanie w rozwój samorządności terytorialnej, skuteczne i efektywne wdrażanie funduszy unijnych na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej, pozyskanie inwestycji i budowanie społeczeństwa informacyjnego. W 2018 roku uhonorowana tytułem Lider XXI wieku, a w 2019 roku prestiżową nagrodą im. Grzegorza Palki- wyróżnienie przyznane zostało za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Otrzymała również Srebrny (2001) i Złoty (2010) Krzyż Zasługi.

Elżbieta Anna Polak jest członkiem Zarządu Związku Województw RP oraz przedstawicielem ZWRP w

  •  Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy;
  • Zespole do Spraw Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
  •  Doraźnym Zespole ds. Uchodźców Wojennych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
  • Prekomitecie Monitorującym Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

Jest członkiem Polsko- Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, pełni także funkcję Przewodniczącej polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej.

Elżbieta Anna Polak jest pomysłodawczynią i realizatorką Lubuskiego Kongresu Kobiet oraz programu aktywizacji młodych Młodzi On-Life, a także dedykowanego im Budżetu Inicjatyw Obywatelskich. Za propagowanie polityki równości i przeciwdziałania dyskryminacji w 2014 roku uhonorowana tytułem Ambasadora Równości. Promuje zdrowy styl życia, zdrową dietę i ruch. Uprawia nordic walking, organizuje od dekady pikniki zdrowia. Pasje – naturalny ogród z kwiatami od pokoleń oraz nadmorskie długie spacery i rowerowe wycieczki. Uwielbia i rozpieszcza swoje wnuki Helenkę (4 lata) i Kajtka (6 lat).