fbpx

Ludzie regionów – Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2019 – 2024

Ostatni moment na zgłoszenia do konkursu „Biznes Dobry dla Gminy”
8 sierpnia 2023
Konferencja „Umówmy się na Polskę”, czyli o różnorodności regionalnej
16 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Ludzie regionów – Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2019 – 2024

Niedawno rozpoczęliśmy nowy cykl publikacji „Ludzie regionów”, w ramach których prezentujemy sylwetki ich gospodarzy: marszałków oraz wicemarszałków.

Mieliśmy już przyjemność przedstawić część gospodarzy województwa zachodniopomorskiego: marszałka (i jednocześnie prezesa ZWRP) Olgierda Geblewicza KLIK oraz wicemarszałka Olgierda Kustosza KLIK. Dziś natomiast przedstawiamy drugiego wicemarszałka regionu: Tomasza Sobieraja. Zapraszamy!

Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Urodzony w Szczecinku, a od wielu lat związany z Koszalinem i lokalnym samorządem. W latach 2012-2014 wiceprezydent miasta. Wcześniej m.in. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (magister prawa) i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (magister administracji). Ukończył też Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. W strukturach ZWRP uczestniczy w pracach Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. Jest także przedstawicielem Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jako wicemarszałek województwa (od 2014 roku) nadzoruje m.in. projekty związane z infrastrukturą drogową czy zakupami taboru kolejowego. Dzięki jego zaangażowaniu Pomorze Zachodnie dysponuje najnowocześniejszą w Polsce flotą pojazdów do obsługi połączeń regionalnych. Kolejnictwo to jedna z wielu pasji Tomasza Sobieraja, który od lat wspiera m.in. reaktywację Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej i rewitalizację dawnych szlaków wąskotorówki.

Wicemarszałek fascynuje się też historią i tradycjami regionu, np. kulturą jamneńską. Oprócz podróży w przeszłość lubi również podróże po Polsce, Europie i trochę dalej. Żonę i córki chciałby zabrać na egzotyczną wyprawę.