fbpx

Konferencja „Umówmy się na Polskę”, czyli o różnorodności regionalnej

Ludzie regionów – Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego
10 sierpnia 2023
ANDRZEJ BUŁA - Marszałek Województwa Opolskiego
Ludzie regionów – Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego
16 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Konferencja „Umówmy się na Polskę”, czyli o różnorodności regionalnej

Konferencja „Umówmy się na Polskę” ma być okazją do przedyskutowania wizji województw, które staną się prawdziwą siłą napędową państwa, odpowiadając przede wszystkim na zróżnicowane potrzeby lokalnych społeczności. Przedstawiciele samorządów terytorialnych spotkają się już 25 sierpnia w Centrum Kultury w Błoniu. Wciąż można jeszcze zgłaszać swoje uczestnictwo zarówno w samym spotkaniu, jak i debacie. Patronem wydarzenia jest ZWRP.

Polacy są różni a Polska była i jest domem dla ludzi, którzy bardzo odmiennie wyobrażają sobie dobre życie. Nie trzeba, a wręcz nie można z tym walczyć – różne wartości i potrzeby należy nie tylko uszanować, ale także na nie odpowiedzieć. Ta idea stała się kanwą, na której powstał nowy pomysł na organizację państwa — zakładający decentralizację decyzji ważnych dla obywateli i wzmocnienie centrum państwa przez powierzenie mu najważniejszych decyzji strategicznych. W tym pomyśle samorządne województwa mają odpowiadać na różne potrzeby lokalnych społeczności.

O tym, że są one różne, wiemy m.in. z książki „Umówmy się na Polskę”, której autorzy – luzie o różnych poglądach ideowych — przedstawili pięć wizji województw, które po decentralizacji mogłyby rozwijać się w różny sposób, ale ze wspólnym celem. Zrobili to na podstawie szczegółowych danych regionalnych i wiedzy o swoim terenie.

Podobnie jest z sierpniową konferencją – ma być ona okazją do tego, by porozmawiać, co się dzieje w poszczególnych województwach i jak zbudować opartą na tym wizję przyszłości, m.in. progresywnego Pomorza, konserwatywnego Podlasia, lewicowego Pomorza Zachodniego, chadeckiego Podkarpacia czy liberalnej Wielkopolsce. Województwa i ich mieszkańcy są różni, ale już na etapie książki jasne się stało, że to po prostu różne drogi do wspólnego celu – ludziom ma się żyć lepiej, a usługi „codziennej potrzeby” mają być wyższej jakości i łatwiej dostępne.

Dotychczas swój udział w debacie potwierdzili prof. Anna Wojciuk UW i prof. Maciej Kisilowski Central European University z Inkubatora Umowy Społecznej, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Jacek Karnowski – prezydent Sopotu czy prof. Jerzy Stępień.

Konferencja organizowana jest przez Przemysława Kubickiego — Radnego Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Inkubator Umowy Społecznej IUS i odbędzie się 25 sierpnia 2023 w Błoniu. Wciąż można zgłosić jeszcze swój udział w spotkaniu i debacie. Wystarczy wysłać maila na adres: przemyslaw.kubicki@um.blonie.pl