Skarbnicy województw dyskutowali w ramach Komisji Finansów ZWRP
23 listopada 2023Już w grudniu Forum Bankowo-Samorządowe 2023
30 listopada 2023Ta nieoczywista turystycznie część Mazowsza zaskoczy niejednego. Mnóstwo tu pięknie odrestaurowanych zespołów dworsko-pałacowych, muzea, a dla miłośników wodnych atrakcji – największy w Europie aquapark!
Mamy dla Was kolejne inspiracje turystyczne w ramach kontynuacji inicjatywy #PolskieWakacje Przypominamy, że dotychczas wspólnie zwiedziliśmy:
- Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
- Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
- Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
- Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
- Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
- Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
- Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
- Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
- Opolskie (KLIK, powiat brzeski KLIK)
- Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK, okolice Katowic KLIK)
- Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK, powiat włocławski KLIK),
- Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
- Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK oraz Wschodnia część powiatu puławskiego KLIK)
- Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
- Podlaskie (powiat suwalski KLIK)
Grójec i okolice
Grójec to stolica polskiego sadownictwa. Stąd w sezonie letnim wiele tu wydarzeń właśnie dla większych i mniejszych sadowników drzew owocowych. Ale przełom jesieni i zimy to dobry czas na objazdówkę po tych okolicach, spacery przeplatane kawą w jednej z restauracji tutejszych pałaców.
Weźmy na przykład taki pałac Kobylin pod Grójcem. Ta XVI-wieczna rezydencja, dziś pięknie odnowiona ma niezwykłą historię, a jej architektura oraz wierność zamysłom pierwszych właścicieli sprawia, że wpisuje się ona na listę najcenniejszych zasobów zabytkowych południowego Mazowsza. Pałacu wprawdzie się nie zwiedza, nie ma jednak przeszkód, żeby poczuć jego klimat: skorzystać z oferty noclegowej (jest tu raczej kameralnie, bo zaledwie 50 miejsc noclegowych) lub restauracji i możliwości przespacerowania się po urokliwym parku. Więcej informacji, z ciekawie opisaną historią rezydencji i jej mieszkańców włącznie, znajdziecie tu KLIK
Innym pałacowym obiektem, który zasługuje na uwagę, jest Pałac Boglewice. Obiekt nietypowy, bo nie jest ani hotelem, ani muzeum. Najłatwiej się tu „dostać” biorąc udział w jednym z organizowanych tu wydarzeń artystycznych, jako członek ekipy filmowej lub fotograficznej czy organizator lub gość jakiegoś eventu. A znaleźć się w takim gronie zacnie, biorąc pod uwagę, że bywali tu Jarosław Iwaszkiewicz, Eliza Orzeszkowa oraz Stanisław Moniuszko, a koncertował Bogusław Ładysz. O historii miejsca przeczytacie tu KLIK, natomiast profil facebookowy – choć dawno nieaktualizowany – to zbiór przepięknych zdjęć zarówno wnętrz jak i ogrodu. Dowód na to, że nowi właściciele rezydencji zrobili z niej prawdziwą perełkę.
Innym pałacem, do którego dziś zaglądamy, jest ten w Małej Wsi. Obiekt słynie z organizowanych tam najróżniejszych przyjęć… i nic dziwnego. Bo kto by pogardził imprezą w TAKIM miejscu? Z jego burzliwą historią (którą przeczytacie tu) są związane rody Rzewuskich, Zamoyskich czy Lubomirskich. Jest tu luksusowo, ale to także miejsce sprzyjające wyciszeniu się, relaksowi. Niepowtarzalną atmosferę tworzy również miejscowy park z pomnikami przyrody i rodzinnym mauzoleum, płynnie przechodzący w rezerwat Modrzewina. Znajdujące się tutaj wiekowe modrzewie sięgają nawet 40 metrów wysokości! Atrakcję stanowi też ogród w stylu francuskim. Jego znakiem rozpoznawczym jest regularność kompozycji i symetria. Ogród zachwyca bogactwem kształtów, a w szczególności zmiennością kolorów w zależności od pory roku. Ławeczki, rzeźby, zagajniki i przepiękne szpalery grabowe to stały element ogrodu. Dobra wiadomość jest taka, że pałac można zwiedzać. W każdą sobotę i niedzielę o 15:00 jest organizowane zwiedzanie z przewodnikiem (na wszelki wypadek zadzwońcie i upewnijcie się, że nie ma żadnych zmian w „rozkładzie jazdy”).
A jeśli na początek wolicie zobaczyć pałac „zdalnie” to polecamy Wam jeden z odcinków programu Roberta Makłowicza ROBERT MAKŁOWICZ POLSKA odc.24 „Od pałacu do jabłka”. – YouTube albo ten na kanale Good Idea ŻYJ. JAK. PAN. Mała Wieś: pałac, który musisz zobaczyć | GOOD IDEA – YouTube.
W stronę Żyrardowa
Pora na kierunek Żyrardów. Tam, w Radziejowicach, czeka na nas kolejna porcja pałacowych doznań. Jak czytamy na Mazowsze.travel:
Położone w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego Radziejowice przyciągają urokliwie położonym klasycystycznym pałacem, a także otaczającą miasteczko Puszczą Jaktorowską. Zespół pałacowy ma bogatą historię sięgającą XV wieku. Obecnie mieści się w nim Dom Pracy Twórczej, w którym tętni życie kulturalne. Obiekt możecie kojarzyć także ze szklanego ekranu. W serialu Kariera Nikodema Dyzmy w pałacu spotykają się piękne arystokratki z tajemniczej loży, które urządzają tutaj orgię z udziałem Wielkiego Trzynastego, czyli Romana Wilhelmiego.
Widzowie mogli podziwiać także pałac w Radziejowicach w filmie Jerzego Hoffmana Znachor (1981). Pałac i zabytkowy radziejowicki park na pewno warte są odwiedzenia. Chociażby ze względu na galerię obrazów z czterdziestoma dziełami Józefa Chełmońskiego, wybitnego przedstawiciela polskiego realizmu. Klasycystyczny pałac mieści sale muzealne oraz wystawy czasowe. Warto także zajrzeć do stojącego obok neogotyckiego Zameczku, powstałego na miejscu dawnej wieży mieszkalnej z piętnastego wieku oraz urokliwego modrzewiowego dworku, dawnej siedziby administratora majątku. Będąc z wizytą w Radziejowicach, warto znaleźć czas na spacer po tutejszym, dziewiętnastowiecznym parku w stylu angielskim. Ma powierzchnię 26 hektarów, a na jego terenie znajduje się wiele okazów starodrzewia, pomników przyrody, a także galeria rzeźby, gdzie można zobaczyć pomniki wybitnych Polaków, m.in. Chopina, Mickiewicza czy Reymonta, a także bardziej współczesnej postaci – muzykologa i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. Ten ostatni regularnie tutaj wypoczywał, a w pałacu możemy nawet zobaczyć jego gabinet – stałą wystawę pamiątek po tym niezwykłym człowieku. Do dziś w Radziejowicach odbywają się festiwale muzyczne jego imienia.
Na miejscu działa hotel, restauracja i nie będziecie się tu nudzić. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe w soboty i niedziele w godzinach 10-17, a zwiedzanie grupowe (po wcześniejszym umówieniu) wtorki-piątki 10-15. Ponieważ pałac jest siedzibą Domu Pracy Twórczej to sporo się tu dzieje – warto więc śledzić profil na Facebooku, a także stronę internetową.
A co w samym Żyrardowie? Niegdyś miasto było ważnym centrum przemysłu włókienniczego, co sprawiło, że do dziś sporo tu zabytków i atrakcji, które docenią zwłaszcza miłośnicy „czerwonej cegły”. Na pewno jest to miejsce na arcyciekawy spacer (polecamy zwłaszcza Spacer po Żyrardowie: klimat postindustrialny, historia lniarstwa – Mazowsze), ale warto też zwiedzić Muzeum Lniarstwa.
Jeśli wydaje się Wam, że to rozrywka dla amatorów wąskich specjalizacji to faktycznie – wydaje Wam się. A biorąc pod uwagę, że w dniach 9-10 grudnia organizowany tam będzie jarmark bożonarodzeniowy, nie powinniście mieć problemów z zaciągnięciem tam Waszych pociech. Żeby zapoznać się z informacjami na temat tego, co oferuje muzeum, zajrzyjcie tutaj i na ich Facebooka.
Prawdziwą kopalnią wiedzy jest też Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Mnóstwo tu eksponatów związanych przede wszystkim z historią miasta, jego zakładów włókienniczych oraz tradycyjną kulturą materialną mieszkańców. Zbiory Muzeum zgrupowane są w czterech działach: historii, etnografii, ikonografii i sztuki. Stronę muzeum znajdziecie tu KLIK, a profil na Fb macie tu KLIK.
Okolice Warki
A my tymczasem jedziemy do Warki, a konkretnie do Winiar, by zwiedzić tam Muzeum Pułaskiego. Mieści się ono w białym, klasycystycznym pałacyku z początków XVII wieku. Przez ponad trzysta lat dom ten zmieniał często właścicieli, tętnił życiem, był świadkiem historii i ludzkich przeżyć. Od 1967 roku działa tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca tego domu – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznacie tu nie tylko losy jego, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Jak czytamy na stronie muzeum: W Winiarach poczujecie atmosferę polskiego szlacheckiego domu. We wnętrzach pałacu prezentowana jest ekspozycja, która przypomina działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych AP. Przez lata muzeum zgromadziło eksponaty związane z takimi postaciami jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski. Stylowe wnętrza sprawiają wrażenie, jakbyśmy poruszali się po domu zamożnego szlachcica. Zgromadzono tu zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, zegary, broń, srebro, porcelanę, a także dokumenty, stare mapy i starodruki. W malarstwie dominują portrety i sceny batalistyczne.
Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, a w czwartek zwiedzicie je za darmo! Warto też pospacerować po przepięknym parku, otwartym codziennie w godzinach 7.00-21.00. To strona muzeum, a żeby być na bieżąco z wydarzeniami tam organizowanymi, zaobserwujcie ich profil na Facebook.
Na koniec jeszcze jedna polecajka – dla małych, ale też dla dużych. Chodzi oczywiście o SUNTAGO, czyli największy zadaszony park wodny w Europie. Super rozrywka dla całej rodziny i sprawdzony sposób na rekreacyjno-turystyczny wypad do tej części Mazowsza. KLIK
Pomysłów na zwiedzanie powiatów grójeckiego i żyrardowskiego zostawiliśmy Wam chyba aż w nadmiarze. Pakujcie więc walizki i do przyszłego tygodnia!