fbpx
Nowa siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
Nowa siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
23 kwietnia 2023
Legislacja. Mapa wpływu. Rafał Modrzewski
26 kwietnia 2023
Nowa siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
Nowa siedziba Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
23 kwietnia 2023
Legislacja. Mapa wpływu. Rafał Modrzewski
26 kwietnia 2023

To region wciąż najmocniej kojarzony z typowo wakacyjnym kierunkiem, z racji bliskości morza, szerokich plaż i znacznie mniejszego tłoku niż np. na półwyspie helskim. Ale Pomorze Zachodnie – bo o nim mowa – ma do zaoferowania o wiele więcej niż kąpiele w Bałtyku. To chociażby raj dla rowerzystów, dla których przygotowano tam setki (!!) kilometrów tras przygotowanych z myślą o fanach dwóch kółek. A to oznacza mnóstwo propozycji wycieczek o różnym charakterze, a więc i dla każdego. Zapraszamy.

Zainspirowani społeczną kampanią #PolskieWakacje, realizowaną w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony), kolejny raz zapraszamy do wypadów po Polsce. Prezentowaliśmy już atrakcje Małopolski (okolic Limanowej, Nowego Targu i Zakopanego) Zachęcaliśmy do odwiedzenia okolic Rzeszowa, na Dolny Śląsk zapraszaliśmy już kilka razy – w okolice Kłodzka, Świeradowa Zdroju, powiatu karkonoskiego i okolic Wrocławia i sprawdzaliśmy, co ciekawego oferuje łódzkie.

Dziś przenosimy się zupełnie inny – północno-zachodni region kraju i zwiedzamy go na rowerach. Tak naprawdę, żeby zaplanować rowerowy pobyt na Pomorzu Zachodnim nie trzeba wielkiej filozofii. Wystarczy zarezerwować nocleg w jednym z wielu campingów, ośrodków czy domków, zapakować rowery na bagażnik samochodowy (choć w całym województwie, zwłaszcza w sąsiedztwie większych miast nie brakuje wypożyczalni rowerów – także tych dziecięcych i elektrycznych) i wyruszyć w drogę, bo resztę można śmiało zaplanować na miejscu. Dlaczego nie jest to ryzykowne?

Rowerowe Zachodniopomorskie

Województwo Zachodniopomorskie od kilku lat priorytetowo traktuje turystykę rowerową. Jej gorliwym propagatorem jest sam marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Dzięki temu powstała strona www.rowery.wzp.pl oraz aplikacja mobilna „Pomorze Zachodnie”, która załatwia sprawę planowania tras i wycieczek. A tych jest bez liku – od kilkudziesięciokilometrowych pętli (np. ta wokół wyspy Wolin o długości blisko 86km) po trasy rzędu kilkaset (!) kilometrów, wśród których te najbardziej znane to Velo Baltica (237km), Trasa Pojezierzy Zachodnich (aż 338 km!) czy „Wokół Zalewu Szczecińskiego” (293km).

Szczególną słabość do tej ostatniej ma Olgierd Geblewicz: – Ta trasa ma wiele unikalnych cech, których nie posiadają inne trasy w regionie. Jest międzynarodowa, prowadzi poprzez bardzo różnorodne krajobrazy – zarówno przez nadzalewowe łąki, jak i po pofałdowanym terenie wyspy Wolin. Prowadzi przez wiele rezerwatów i Woliński Park Narodowy. Zahacza o najpiękniejsze bałtyckie plaże na wyspie Uznam i klifowe wybrzeże w okolicach Międzyzdrojów. Pozwala też poczuć stoczniowe, portowe klimaty Świnoujścia i Szczecina. ­– mówi marszałek.

 

Atrakcje turystyczne na rowerowych trasach

Niezależnie od trasy, którą wybierzemy, możemy liczyć na liczne miejsca odpoczynku dla rowerzystów oraz na – niemniej liczne – atrakcje turystyczne różnego rodzaju. Są wśród nich:

  • Centrum Słowian i Wikingów – położony na wyspie Ostrów skansen, w którym można zobaczyć rekonstrukcje budynków z okresu wczesnego średniowiecza. Można tam wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny, produkcji filcu, pisania gęsimi piórami, musztry wczesnośredniowiecznej, strzelania z łuku, a także skosztować poczęstunku wikinga lub wziąć udział w jednej z często organizowanych tam imprez. Więcej informacji na stronie http://www.jomsborg-vineta.com/

  • Muzeum Regionalne w Barlinku – mieści się ono w tzw. Domu Gutenberga. Wśród wystaw można obejrzeć te poświęcone archeologii (z dawnymi narzędziami od neolitu po epokę żelaza) czy etnograficzną – przedstawiającą życie i zwyczaje dawnych mieszkańców Barlinka i okolic (sprzęty gospodarstwa domowego, warsztat szewski, zakład krawiecki, kącik pralniczy). Strona muzeum.
  • Arboretum Karnieszewice – to doskonały obiekt edukacyjny. Oprócz wielu gatunków roślin takich jak m. in. Żywotnik Olbrzymi, Jodła Kaukaska czy Choina Kanadyjska, wyposażone jest w wiatę edukacyjną, miejsce na ognisko oraz liczne miejsca odpoczynku. Arboretum jest otwarte przez cały rok od godziny 7.00 do zmierzchu, wejście na jego teren jest bezpłatny.
  • Bałtycki Park Dinozaurów – miejsce – wbrew pozorom nie tylko dla dzieci. Można tam podziwiać rekonstrukcje dinozaurów w ich naturalnej wielkości. W parku znajdują się też inne atrakcje, jak: park linowy, kolejka torowa, quady, dmuchane zjeżdżalnie, plac zabaw, salon gier. Jest tam również Muzeum Minerałów z ciekawymi skamieniałościami, a także Park Safari Wrzosowo, na terenie którego zobaczyć można rzadkie gatunki zwierząt, jak: biały kangur Walabia Bennetta, strusie, owce kameruńskie, daniele. Więcej informacji na stronie Bałtycki Park Dinozaurów (baltyckiparkdinozaurow.pl)
  • Bunkier V3 – minimuzeum broni. Gratka dla amatorów zagadek historycznych i militariów z całego świata, zwłaszcza słynnej broni V3, której historię z zapałem opowiadają tamtejsi przewodnicy, łącząc ją z zagmatwanymi dziejami poligonu w Zalesiu. Szczegóły na stronie Bunkra

Pomorze Zachodnie stwarza wiele możliwości do aktywnego wypoczynku, zatem – czy to podczas wakacji czy kilkudniowego pobytu w tych okolicach – warto z nich skorzystać. W ramach rekonesansu warto zajrzeć na wspomnianą już stronę www.rowery.wzp.pl, pomorzezachodnie.travel lub Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.