fbpx

Rajskie dźwięki nadal rozsławiają Lubuskie

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Lubuskiem
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Lubuskiem
9 kwietnia 2023
Sejmik Województwa Lubuskiego podzielił dotacje na bazę sportową, turystyczną i zabytki
Sejmik Województwa Lubuskiego podzielił dotacje na bazę sportową, turystyczną i zabytki
23 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Rajskie dźwięki nadal rozsławiają Lubuskie

festiwal muzyki dawnej Muzyka w Raju jest kulturalną wizytówką województwa lubuskiego. Samorząd kontynuuje wsparcie tego wydarzenia, przekazując w tym roku na jego organizację 250 tys. złotych.

Od ponad 20 lat festiwal muzyki dawnej Muzyka w Raju jest kulturalną wizytówką województwa lubuskiego. Samorząd kontynuuje wsparcie tego wydarzenia, przekazując w tym roku na jego organizację 250 tys. złotych.

– Festiwal Muzyka w Raju pokazuje, że Lubuskie jest chyba najbliżej raju spośród wszystkich regionów w Polsce – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak podpisując umowę na dalsze wspieranie festiwalu. – Festiwal Muzyka w Raju pokazuje, że Lubuskie jest chyba najbliżej raju spośród wszystkich regionów w Polsce – mówiła podczas konferencji prasowej w czwartek, 13 kwietnia 2023 r. marszałek województwa lubuskiego.

Będziemy promować Lubuskie hasłami „Lubuskie warte zachodu”, „Muzyka w Raju”, „Przedsionek Raju”, „Rajski region lubuski”. Postanowiliśmy w tym roku przyznać dużo większe dofinansowanie do festiwalu – w 2023 r. będzie to dotacja w wysokości 250 tys. złotych i to już jest pewne. Doceniamy nasz festiwal i cieszymy się, że w dalszym ciągu będziemy jego gospodarzem – dodała marszałek.

Umowa o wsparciu festiwalu Muzyka w Raju będzie obowiązywać przez najbliższe 3 lata.

Elżbieta Anna Polak: – Nie mam żadnych wątpliwości, że festiwal Muzyka w Raju jest najpiękniejszym festiwalem w regionie lubuskim. Bardzo się rozwinął. Niesiemy kulturę wysoką pod strzechy.

Muzyczny raj w Lubuskiem ewoluował

Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że będziemy mogli kontynuować naszą współpracę. To nie jest pierwsza wieloletnia umowa, którą podpisujemy – powiedział Cezary Zych, prezes Fundacji Muzyki Dawnej Canor. Przyznał, że wsparcie finansowe i współpraca z urzędem marszałkowskim przyczyniły się do ewolucji festiwalu.

– W trakcie naszych spotkań i rozmów pojawiła się idea, by festiwal Muzyka w Raju nie ograniczał się wyłącznie do koncertów odbywających się w klasztorze w Paradyżu, ale by jego wydarzenia wędrowały po całym województwie. Tak jest od roku 2019, z przerwą pandemiczną. Ta część festiwalu, która odbywa się poza klasztorem w Paradyżu, jest coraz większa. Była to dość ryzykowna decyzja, ponieważ publiczność jest bardzo przywiązana do Paradyża, ale mam wrażenie, że ten pomysł nam się udał. Dzięki temu wiele osób, które z różnych względów nie mogą dotrzeć do Paradyża, mogą spotkać się z wykonawcami należącymi do europejskiej i światowej czołówki w swoich miejscowościach – podkreślił prezes Fundacji Canor.

Muzyka dawna zabrzmi także w urzędzie marszałkowskim

Tegoroczna edycja Muzyki w Raju odbędzie się między 4 a 20 sierpnia 2023 r. – Jego część paradyska będzie stosunkowo krótka, zaledwie pięciodniowa. Jest to związane z remontem, który się w Paradyżu odbywa. Część pozaparadyska będzie blisko dwutygodniowa. Po raz pierwszy koncerty odbędą się w Zielonej Górze. Dwa z nich w tym budynku – w Sali Kolumnowej w urzędzie marszałkowskim – wyjaśnił Cezary Zych.

Koncerty są zaplanowane także w Sali Kryształowej pałacu w Zaborze, w Świebodzinie, Żaganiu, Międzyrzeczu, Gorzowie i Letnicy. – Nie będziemy może wszędzie, ale w tych miejscach, które mają dość duże środowiska odbiorców i bardzo interesujące wnętrza – zarówno współczesne, jak i historyczne – dodał prezes Fundacji Canor.

Tradycyjnie program festiwalu Muzyka w Raju będzie prezentował muzykę dawną od epoki średniowiecza poprzez renesans do późnego baroku. Do województwa lubuskiego przyjadą artyści z Włoch, Francji czy Szwajcarii. Będą także debiutanci na polskiej scenie muzycznej. – Myślę, że mamy trochę nosa do tych młodych postaci. Wydaje nam się to szczególnie interesujące, żeby towarzyszyć im w rozwoju i dawać im szansę pokazywania tego, kim mogą się stać, również dzięki tym zadaniom artystycznym, które przed nimi stawiamy – stwierdził Cezary Zych.

Sierpniowe koncerty poprzedzi oczywiście cykl „Przedsionek Raju”. W 2023 r. będzie się składał z 10 wydarzeń na przełomie maja i czerwca. – Po raz pierwszy koncerty odbędą się w trzech miejscowościach: Lubsku, Przytocznej i Kostrzynie nad Odrą. A więc zastępujemy Przystanek Woodstock – żartował Cezary Zych.

Lubuski raj słychać w Filharmonii Narodowej!

Cykle koncertowe „Muzyka w Raju” i „Przedsionek Raju” od wielu lat cieszą się uznaniem słuchaczy. – W 2016 roku festiwal był już tak popularny i tak dobrze promował region, że Filharmonia Narodowa w Warszawie była pełna – wspomina marszałek Elżbieta Anna Polak.

Fundacja Canor współpracuje z Filharmonią Narodową także przy cyklu „Po prostu… filharmonia!”, prezentującym offową, niesymfoniczną muzykę. Często występują tam artyści związani z festiwalem Muzyka w Raju.

Fundacja Canor nominowana do nagrody 25-lecia samorządu

Przy okazji podpisania nowej umowy z organizatorem festiwalu, lubuska marszałek ogłosiła, że będzie nominowała Fundację Canor do tytułu organizacji 25-lecia samorządu lubuskiego. – Rok 2023 uchwałą Związku Województw został ustanowiony Rokiem 25-lecia Samorządów Województw. 19 kwietnia 2023 r. spotykamy się z kapitułą konkursu. Marszałek województwa ma prawo nominować wydarzenia, osoby i organizacje do tak zacnego tytułu. Nie mam żadnych wątpliwości, że festiwal Muzyka w Raju jest najpiękniejszym festiwalem w regionie lubuskim, który bardzo się rozwinął, bo mamy również Przedsionek Raju. Niesiemy kulturę wysoką pod strzechy – powiedziała Elżbieta Anna Polak.

– Dziękuję za tę zaskakującą informację o nominacji. Mówię w imieniu setek osób, wolontariuszy, którzy przewinęli się przez fundację, ludzi, którzy pracowali przy wszystkich naszych projektach. Gdyby doszło do przyznania nagrody, będzie to dla nich wielkie wyróżnienie i podziękowanie za pracę, którą wykonywali przy tych wszystkich, czasami bardzo ekscentrycznych projektach – cieszył się prezes Cezary Zych.

źródło: lubuskie.pl