fbpx

Stanowisko Konwentu Marszałków Województw w sprawie awansu cyfrowego

Spotkanie KWRiST z premierem Morawieckim
21 czerwca 2022
Z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Związku Województw RP
23 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Stanowisko Konwentu Marszałków Województw w sprawie awansu cyfrowego

9 czerwca br. Konwent Marszałków Województw RP przyjął Stanowisko Nr 12/2022 w sprawie ujęcia awansu cyfrowego sektora administracji samorządowej w okresie programowania 2021-2027.

– Rozwój e-usług jest priorytetem wskazanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, mającym na celu przyśpieszenie rozwoju cyfryzacji Polski w tym obszarze, do poziomu średniego w Europie, gdyż obecnie Polska jest plasowana na jednym z ostatnich miejsc w rankingach Eurostatu.

W czasach zdominowanych przez rozwój technologii informatycznych konieczna jest zatem rozbudowa i unowocześnienie posiadanej bazy przez podmioty sektora administracji samorządowej, zarówno w postaci urządzeń (hardware), jak również oprogramowania (software). W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierają także e-kompetencje podstawowe i specjalistyczne samych użytkowników jak i administratorów systemów. Dodatkowo rozwój e-usług publicznych wymaga aktywizacji osób wykluczonych cyfrowo i przygotowania mieszkańców na nową e-rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przygotowanie oraz wiedza w tym obszarze kadry zarządzającej jednostki świadczącej e-usługi. – czytamy w stanowisku.

STANOWISKO NR 12_2022 KMW RP WS. AWANSU CYFROWEGO