fbpx

Świętokrzyskie idealne na lato – zachodnia część powiatu kieleckiego

Umowa na dofinansowanie budowy obwodnicy Sandomierza podpisana
Umowa na dofinansowanie budowy obwodnicy Sandomierza podpisana
17 lipca 2023
W Świętokrzyskim oddano nowy Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej
31 lipca 2023
Umowa na dofinansowanie budowy obwodnicy Sandomierza podpisana
Umowa na dofinansowanie budowy obwodnicy Sandomierza podpisana
17 lipca 2023
W Świętokrzyskim oddano nowy Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej
31 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Świętokrzyskie idealne na lato – zachodnia część powiatu kieleckiego

Dla wielu, zwłaszcza najmłodszych, to może być doskonała okazja na zaprzyjaźnienie się z górskimi szlakami. Tym bardziej że piesze wycieczki można tu łatwo przeplatać ze zwiedzaniem, poznawaniem historii regionu. Kierunek wciąż mniej oczywisty niż Podhale, Pomorze czy Mazury – zwłaszcza na wakacje, więc jeśli szukacie mniej obleganych miejsc, to ten kierunek ma szansę pozytywnie Was zaskoczyć. Zapraszamy do zachodniej części powiatu kieleckiego.

Zapraszamy na kolejny tekst nawiązujący do zeszłorocznej akcji #PolskieWakacje organizowanej przez ZWRP, w ramach której zachęcaliśmy do podróży po kraju. Jeśli nie czytaliście poprzednich, to koniecznie to nadróbcie:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)

Góry Świętokrzyskie

Choć stosunkowo niskie, zdecydowanie nadrabiają aurą tajemniczości i związanymi z nimi legendami. Będąc w tych górach raczej nie unikniecie wizyty w słynnej (a więc i chętnie uczęszczanej) Świętej Katarzynie. I bardzo dobrze, bo zdecydowanie jest tam co robić, poza tym leży ona u podnóża najwyższego szczytu pasma, czyli Łysicy. To także miejsce pielgrzymek, z racji tutejszego kościoła Św. Katarzyny czy klasztoru Bernardynek.

Święta Katarzyna, świetokrzyskie.travel

Będąc tu na pewno warto zwiedzić galerię minerałów i skamieniałości. Kolory i najrozmaitsze formy okazów sprawiają, że spodoba się tu każdemu – nawet tym niezafascynowanym minerałami. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, meteorytów wyeksponowanych w 6 salach wystawowych (250 m kw.)

Muzeum Minerałów, fot. swietokrzyskie.travel

Muzeum Minerałów

Goście galerii mogą też obejrzeć pokaz jubilerski lub szlifowania kamieni szlachetnych i zrobić zakupy w sklepie z biżuterią i kamieniami z – dosłownie – całego świata. Gwarantujemy – oczy się świecą do tych wszystkich wyjątkowych minidzieł sztuki! Informacje o godzinach otwarcia, biletach i zwiedzaniu znajdziecie tu KLIK

Skoro jednak mamy w zasięgu wzroku najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, warto się na niego wybrać. Tym bardziej że przy okazji zaliczymy Park Narodowy Gór Świętokrzyskich, liczne pomniki, miejsca pamięci narodowej, kapliczki czy źródełko św. Franciszka słynące ze swoich właściwości leczniczych.

Święty Krzyż

Innym słynnym szczytem jest Święty Krzyż, zwany też Łysą Górą. To on uchodzi za najbardziej owiany tajemnicą, z racji legend o sabatach czarownic, które odbywały się na gołoborzu — rumowisku skalnym na północnym stoku Łysej Góry. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego (pielgrzymuje się tu od czasów średniowiecza!) i m.in. krypta grobowa księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jest tu także muzeum misyjne ze zbiorami z całego świata, m.in. stroje, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, przedmioty kultu (m.in. Biblia w języku eskimoskim).

Jeden z ciekawszych widoków na Świętokrzyski Park Narodowy rozpościera się z kościelnej wieży klasztoru. Przy dobrej pogodzie można stamtąd nawet dojrzeć Tatry! Ponadto znajduje się tu także Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

wieża widokowa na Świętym Krzyżu

Jeśli turystyka piesza przypadła Wam do gustu, to znajdziecie tu kilka propozycji tras: Szlaki piesze w Górach Świętokrzyskich ~ Artykuły ~ Świętokrzyskie Travel (swietokrzyskie.travel)

Z dawnych dziejów

U podnóża Łysej Góry znajduje się kolejne warte zobaczenia miejsce. To Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne

Zwiedzicie tu chaty i ziemianki, w jakich zamieszkiwali bądź, w których przebywali ludzie zajmujący się wytopem żelaza w czasach prężnie działającego ośrodka metalurgicznego na tych terenach. Wszystkie wzniesione budowle powstały techniką, jaka stosowana była przez ówczesnego człowieka 2000 lat temu!

Centrum Kulturowo-Archeologiczne

Będąc tu możecie odwiedzić różne stanowiska warsztatowe – kowalskie, hutnicze czy garncarskie. Zobaczycie też tradycyjne domostwo kultury przeworskiej. Co roku są tu organizowane tzw. Dymarki Świętokrzyskie (najbliższe 12-13 sierpnia 2023).

Centrum Kulturowo-Archeologiczne

Podczas dwudniowej imprezy można zobaczyć mieszkańców osady w warsztacie tkackim, na stanowisku obróbki skóry i szewstwa antycznego, brązownictwa i złotnictwa oraz obejrzeć pokaz rzymskiego uzbrojenia i życia codziennego Rzymian. Przed wizytą zajrzyjcie na profil na FB – może załapiecie się na jakieś wydarzenie! KLIK

Tuż obok wspomnianego Centrum, znajduje się Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. To nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, który został odkryty podczas badań archeologicznych. Jako goście wyruszycie w multimedialną podróż w czasy starożytnych hutników.

Muzeum Hutnictwa

Podczas seansu filmowego (w kinie 3D!) „Geneza Żelaza” przeniesiemy się w świat żelaza, od kosmicznych początków tego pierwiastka aż po mineralizację skał znalezionych w kopalni w Rudkach. Poznacie świat barbarzyńców, który stworzyli na terenie dzisiejszego regionu świętokrzyskiego wielki ośrodek produkcji żelaza oraz świat i kulturę starożytnego Rzymu. Przy archeologicznej odkrywce wyświetlany jest film ukazujący historię tego miejsca od czasów prehistorycznych. Na stronie muzeum sprawdzicie resztę informacji KLIK

Muzeum Hutnictwa

Jeśli spodobały Wam się klimaty historyczne, z całą pewnością powinniście wybrać się do Huty Szklanej. Działa tam Średniowieczna Osada, gdzie zetkniemy się z pogańskimi bóstwami i świętokrzyskimi legendami, dowiemy się, jak wyglądał zwykły dzień mieszkańca regionu, sprawdzimy, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa, czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na koszulę. Osada oferuje też najróżniejsze warsztaty, a nawet grę terenową więc zaplanujcie sobie więcej czasu na wizytę tutaj! Przed wizytą zajrzyjcie na ich profil na FB KLIK

Osada średniowieczna w Szklanej Hucie

Podróż sentymentalna

Na koniec coś dla fanów Żeromskiego (choć rzecz jasna nie tylko). Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, zwane Żeromszczyzną to miejsce niezwykłe, bo przecinają się tu ze sobą symbolicznie przeszłość i przyszłość. Tę pierwszą symbolizuje replika starego dworku, wyrażając jednocześnie pamięć o pisarzu jego tęsknotach za domem rodzinnym.

Szklany dom

Drugą – budynek, wyrażający futurystyczne marzenia pisarza lepszym, piękniejszym życiu, będącego udziałem naszego społeczeństwa. Organizuje się tu mnóstwo imprez dla najróżniejszych odbiorców – na pewno znajdziecie coś dla siebie. Poza tym to świetne miejsce na odpoczynek, zabawę (jest tu bardzo ciekawy plac zabaw) czy spacer (np. połączony z Questem śladami młodego Żeromskiego). Więcej o „Szklanym domu” dowiecie się tu KLIK

Szklany dom

Trzeba przyznać, że świętokrzyskie oferuje naprawdę wiele, biorąc pod uwagę, że sygnalizowaliśmy dziś atrakcje jedynie połowy powiatu kieleckiego (bez Kielc!).

Strona Świętokrzyskie Travel (swietokrzyskie.travel) jest fantastycznym i intuicyjnym kompendium wiedzy o regionie, więc nie pozostaje Wam nic innego jak wziąć choćby wolny piątek i spędzić weekend (a najlepiej więcej) w tamtych okolicach. Do zobaczenia!

źródło zdjęć: swietokrzyskie.travel