fbpx

Wielkopolska walczy z suszą. Nowy zbiornik w Tulcach

Kolejne wsparcie dla wielkopolskich lecznic
Kolejne wsparcie dla wielkopolskich lecznic
22 lipca 2023
Ogromne zainteresowanie programem Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom
Ogromne zainteresowanie programem Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom
6 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Wielkopolska walczy z suszą. Nowy zbiornik w Tulcach

Wielkopolska walczy z suszą. Nowy zbiornik w Tulcach

Wielkopolska to region Polski, który boryka się z największym niedoborem wody. Właśnie dlatego tak ważne jest tworzenie zbiorników retencyjnych. Jeden z nich – w Tulcach w gminie Kleszczewo – otwarto w środę 26 lipca. Środki na jego powstanie pochodzą w przeważającej mierze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.

W wielkopolskich jeziorach i rzekach coraz częściej brakuje wody. Wysychają też nasze lasy. Specjaliści obserwują te zmiany klimatu od blisko dwóch dekad, jednak to w ostatnich latach susza najbardziej daje się mieszkańcom we znaki. Metodą na zwiększenie zasobów wody jest jej retencjonowanie, można to robić m.in. poprzez budowę zbiorników retencyjnych.

Jeden z nich, w Tulcach w gminie Kleszczewo – został otwarty w środę 26 lipca. Powierzchnia zajęta pod zbiornik wynosi 21,57 ha, w tym powierzchnia lustra wody 15,97, natomiast pojemność maksymalna 242.000 m3. Inwestycja pochłonęła ponad 22 miliony złotych, z czego blisko 18 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego – z WRPO 2014+, którego dysponentem jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska jest regionem, który potrzebuje inwestycji w zakresie gospodarki wodnej, ponieważ na naszych oczach region podlega procesowi wysuszania. Woda potrzebna jest nie tylko rolnikom, ale nam wszystkimmówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marszałek dodaje, że gospodarka wodna wymaga ogromnych nakładów finansowych, a inwestycje nie są łatwe w realizacji, ponieważ wymagają szeregu uzgodnień planistycznych, środowiskowych, własnościowych.

W Wielkopolsce mamy długą listę potrzebnych realizacji potrzebnych w gospodarce wodnej, ale od wielu lat brakuje na nie środków finansowych. Szczęśliwie wyszedł tutaj naprzeciw budżet Unii Europejskiej. Za naszym pośrednictwem w ostatnich latach udało się zrealizować dwa większe przedsięwzięcia jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Obok zbiornika w Tulcach to rewitalizacja brzegów Warty w Poznaniu, której wartość wyniosła 22 miliony złotych, a kwota unijnego dofinansowania 18 milionów – tłumaczy Marek Woźniak.

Na terenie gminy Kleszczewo odnotowuje się jedne z najniższych w Polsce roczne poziomy opadów deszczu – mniej niż 550 mm. Nie ma tu jezior, mokradeł, łąki zajmują niewielką powierzchnię. Deficyt wody szczególnie odczuwa intensywne rolnictwo prowadzone na tych obszarach, dzięki wysokiej jakości gleb.

– Jako samorząd już od 1991 roku staraliśmy się o utworzenie zbiornika. Dzięki tej inwestycji poprzez system melioracji, będzie można zaopatrzyć w wodę znaczny obszar gminy. W przyszłości chcemy też udostępnić zbiornik do celów rekreacyjnych – zapowiada Bogdan Kemnitz, Wójt Gminy Kleszczewo.

Inwestorem jest Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W oficjalnym otwarciu zbiornika w Tulcach wzięli m.in. udział Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, Krzysztof Woś, Prezes PGW Wody Polskie, Bogumił Nowak, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu.

źródło: umww.pl