fbpx
Z Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST
22 grudnia 2022
Reforma systemu oznaczeń geograficznych
23 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Z grudniowego posiedzenia plenarnego KWRiST

21 grudnia br. odbyło się posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Obradom współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz Jan Grabkowski, starosta poznański (Związek Powiatów Polskich).

 

Finansowanie edukacji

Na posiedzeniu obecny był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który odpowiadał na protest strony samorządowej dotyczący nieefektywnego wydatkowania środków publicznych na finansowania edukacji domowej.

Ochrona ludności

Dyskutowano także o projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Na skutek wystąpienia Macieja Wąsika, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, strona samorządowa wycofała swoją opinię negatywną. Minister Wąsik wyraził bowiem niezadowolenie, że po wielu tygodniach rozmów i prac nad zapisami projektu strona samorządowa wydaje projektowi opinię negatywną, co minister odbiera jako brak zaufania. Strona samorządowa nie była natomiast w stanie wydać opinii pozytywnej projektowi ustawy umożliwiającemu powoływanie instytucji pełnomocnika, który przejmowałby zadania organów JST.

Projekt zostanie rozpatrzony 22 grudnia przez Komitet Stały Rady Ministrów bez opinii strony samorządowej, która zastanowi się nad jej przeredagowaniem. Zmieniona opinia zostanie załączona przed skierowaniem projektu pod obrady Rady Ministrów.

 

Rozwój sektora rybackiego

Negatywną opinię otrzymał projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027. Wcześniej, ze względu na uwagi Związku Województw RP, negatywne opinie projektowi wydały dwa zespoły robocze KWRiST (Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa oraz Zespół ds. Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej).

 

Co dalej z KPO

Podczas posiedzenie KWRiST marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, występując w imieniu wszystkich szesnastu polskich województw, zaproponował rządowi wsparcie w procedowaniu z Komisją Europejską kwestii środków Krajowego Planu Odbudowy i środków w ramach polityki spójności. KE blokuje KPO dla Polski w trybie tak zwanego mechanizmu praworządności i wiele wskazuje na to, że mechanizm ten mógłby też objąć pieniądze przyznane naszemu krajowi w ramach polityki spójności 2021-2027, w tym pulę przeznaczoną na programy regionalne. 

– Uruchomienie środków Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności to kwestia polskiej racji stanu. Czekamy na to z niecierpliwością. Mam nadzieję, że rząd szybko upora się z tym problemem i będziemy mogli zacząć z nich korzystać. – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Marszałek podkreślił, że samorządy wszystkich szesnastu województw uzgodniły już swoje programy regionalne z KE i powinny rozpocząć ich wdrażanie, w tym ogłaszanie konkursów, w pierwszych miesiącach 2023. Samorządowcy przyjmują więc z najwyższym niepokojem pojawiające się sygnały o możliwym wstrzymaniu środków przez Brukselę.

Sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik zaproponował, by w styczniu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komisji poświęcone wyłącznie temu zagadnieniu, co zostało zaakceptowane przez stronę rządową. Strona samorządowa spodziewa się, że w spotkaniu tym wezmą udział premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Komisja rozpatrzyła blisko 50 punków dotyczących projektów ustaw i rozporządzeń oraz wniosków informacyjnych.

Kolejne posiedzenie KWRiST zaplanowano na 25 stycznia 2023 r.

Związek Województw RP na posiedzeniach plenarnych reprezentują: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego; Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku i Rafał Cieślik, adwokat.