fbpx
Polskie Wakacje. Opolszczyzna zaprasza
20 lipca 2022
Senat. Z posiedzenia Komisji Infrastruktury
21 lipca 2022
Pokaż wszystkie

Z lipcowego posiedzenia plenarnego KWRiST

Zmiana wysokości taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę lub zbiorowe odprowadzanie ścieków, objęcie tarczą antyinflacyjną gospodarstw domowych i instytucji publicznych to niektóre z kwestii poruszonych podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 19 lipca br. Obradom współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST, Związek Miast Polskich.

Związek Województw RP na posiedzeniach plenarnych reprezentują: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego; Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku i Rafał Cieślik, adwokat.

 

Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę

Posiedzenie rozpoczęło się od dyskusji na temat możliwości wzrostu taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę lub zbiorowe odprowadzanie ścieków przede wszystkim z uwagi na  wzrost inflacji oraz cen i stawek opłat za energię elektryczną i gaz. W rozmowie uczestniczyli Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej i Przemysł Daca, prezes PGW Wody Polskie. Obecni byli także przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych.

Samorządy i przedsiębiorstwa wodociągowe apelują o zmianę taryf za wodę i ścieki. Ostatni proces taryfikacji odbył się w ubiegłym roku i obowiązuje przez trzy lata. Jednakże ze względu na zmianę sytuacji ekonomicznej (przede wszystkim wpływa na to inflacja i podwyżki cen energii elektrycznej) przedsiębiorstwa wodociągowe zaczynają przynosić straty. Jak podawał Krzysztof Dąbrowski, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez izbę wśród przedsiębiorstw wykazały, że 70 proc. z nich zakończyło I kwartał br. stratami. A 20 proc. spółek już złożyło wnioski o skrócenie taryfy, a około 60 proc. zamierza to zrobić.

Tymczasem rząd i Wody Polskie stoi na stanowisku, że woda ma być tania i powszechnie dostępna. Samorządy zaś nie powinny wykorzystywać wypracowanego zysku do realizacji innych zadań budżetowych a do wody dopłacać. Z taką interpretacją nie zgadza się strona samorządowa KWRiST, która zauważa, że usługi komunalne w tym zakresie muszą się przynajmniej bilansować.

 

Tarcza antyinflacyjna dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych

Związek Gmin Wiejskich RP oraz Unia Metropolii Polskich złożyły wniosek o objęcie Rządową Tarczą Antyinflacyjną gospodarstw domowych oraz wszystkich instytucji publicznych, w tym szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka, domów pomocy społecznych, itp. ogrzewanych olejem opałowym, gazem propan LPG oraz peletem – poprzez zrównanie stawki VAT do takiego samego poziomu, jakim dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej objęte są energia elektryczna oraz gaz ziemny. W odpowiedzi wiceminister klimatu Małgorzata Golińska przyznała, że kwestia cen energii oraz kosztów ponoszonych przez samorządy na ogrzewanie obiektów użyteczności publicznej jest obecnie jednym z priorytetów rządu. Zapowiedziała również, że wniosek zgłoszony przez ZGWRP oraz UMP będzie omówiony w samym resorcie klimatu w ramach zespołów zajmujących się bezpieczeństwem energetycznym państwa, jak i „w porozumieniu z Ministerstwem Finansów”, w pracach międzyresortowych oraz na najbliższym posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego.

Temat będzie także poruszony tematu na najbliższym spotkaniu Zespołu ds. energii, klimatu i środowiska Komisji Wspólnej.

W porządku obrad znalazły się ponadto m.in.:

– projekt „Warmińsko-Mazurskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2026” (Urząd Marsz. Woj. Warmińsko-Mazurskiego),

– projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)” (Ministerstwo Infrastruktury),

– projekt rozporządzenia  Ministra Infrastruktury w sprawie warunków dystrybucji blankietów dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych,

– projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych,

– projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych.

Pełen porządek obrad KWRiST(7) – porządek – Kalendarium – Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (mswia.gov.pl)

W sumie Komisja zaopiniowała 20 projektów aktów prawnych.

Foto: MSWiA