fbpx

Podlaskie – idealne na lato. Powiat suwalski.

Gala finałowa 18. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”
Gala finałowa 18. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”
16 sierpnia 2023
Wybrano liderów podlaskiego rolnictwa
Wybrano liderów podlaskiego rolnictwa
27 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Podlaskie – idealne na lato. Powiat suwalski.

To region inny niż dotychczas opisywane. Mniej tu muzeów, centrów kultury, zamków czy pałaców, ale zdecydowanie więcej tu piękna, ciszy i Polski w najbardziej sielskim wydaniu. Wyruszając na spacer czy – jeszcze lepiej – wycieczkę rowerową możesz mieć pewność, że wrócisz z odprężoną głową, zachwytem nad pięknem przyrody i najedzony regionalnymi daniami, których jest tu cały wybór. Innymi słowy – jest tu absolutnie bosko.

Jeśli tak jak my kochacie podróżować, a jeszcze nie czytaliście naszych artykułów inspirujących do –choćby weekendowych – wcycieczek po Polsce – koniecznie to nadróbcie. ZWRP w zeszłym roku organizowało akcję #PolskieWakacje w zeszłym roku, jednak ta cotygodniowa porcja turystycznych polecajek jest formą jej kontynuacji. Dotychczas opisywaliśmy wybrane atrakcje w poniższych województwach:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego) KLIK
  • Mazowieckie (południowa część województwa) KLIK

Suwałki

Wycieczkę po okolicy rozpoczynamy od stolicy powiatu. Możesz wybrać jedną z czterech ścieżek spacerowych albo traktować je jako inspirację i po prostu dać się ponieść nogom. Rodzinom z dziećmi najbardziej przypadnie pewnie do gustu trasa „Krasnoludki są na świecie”, związana z pisarką – Marią Konopnicką, która w Suwałkach przyszła na świat.

W całym mieście można spotkać posągi krasnoludków, bohaterów książki o sierotce Marysi więc ich wypatrywanie może zainteresować najmłodszych zwiedzających. Warto także wejść do muzeum (zakończono właśnie jego dwuletni remont), gdzie jest wystawa poświęcona pisarce.

W muzealnym ogrodzie znajduje się Zaułek Krasnoludków, w którym na najmłodszych (chociaż przez sentyment pewnie i nie tylko ) czekają zadania, gry, legendy i sporo zabawy. To jednak nie koniec „obecności” pisarki w Suwałkach, bowiem na placu jej imienia, siedząc przy pomniku literatki, możecie wysłuchać jednej ze jej bajek.

Plac to także dobre miejsce, by rozpocząć spacer suwalskim deptakiem, czyli ulicą Chłodną. Tu natkniemy się na inny niż Konopnicka symbol miasta, mianowicie bluesmana – pomnik, który przypomina, że podczas Suwałki Blues Festival (organizowanego od 2008 roku!) staje się ono stolicą muzyki tego gatunku. Sama zaś ulica Chłodna to jednocześnie aleja gwiazd bluesa, którzy występowali w poprzednich edycjach festiwalu.

Koniecznie wejdźcie także do muzeum okręgowego. Jest tu wystawa „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”, która przybliży historię tych ziemi i słynnych Jaćwingów. Wystawa jest zorganizowana na „6+” – momentami multimedialna, przenosząca nas (dosłownie) w czasy wojowniczych Jaćwingów, których ślady na tych ziemiach są przecież do dziś. Na pewno się Wam spodoba! Strona muzeum, gdzie znajdziecie informacje o godzinach otwarcia, biletach i nie tylko KLIK

Suwalski Park Krajobrazowy…

…jest najstarszym tego typu parkiem w Polsce! To jeden z najpiękniejszych zakątków w kraju. Jest zdobywcą tytułu „Siódmego Cudu Polski 2014” w plebiscycie National Geographic.

Jego unikatowy krajobraz został ukształtowany 10 000 lat temu przez lodowiec. Efekt – to malownicze wzgórza, zielone doliny i czyste jeziora. Jego obszar to jedynie sześć tysięcy hektarów, co pozwala przemierzyć go w ciągu kilkugodzinnej, najwyżej jednodniowej wycieczki. Objechanie go dookoła na rowerze zajmie zaledwie kilka godzin, ale to nic, bo punkty widokowe są tu co krok.

Organizując wycieczkę objazdową po Parku, zobaczymy jego największe atrakcje turystyczne – Górę Cisową, Smolniki, Starą Hańczę, Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą, Turtul, rezerwat Rutka, czy Górę Zamkową. Są tu liczne trasy piesze i rowerowe – dokładnie opracowane i opisane, izba pamięci Jaćwingów w Szurpiłach (gmina Jeleniewo), a także ścieżki edukacyjne, których jest aż 9! Jedna z nich to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi „Opowieści Tortula”. Będziecie się świetnie bawić jako poszukiwacze przygód, podążając tropami zwierząt do owoców gigantów, skrytek informacyjnych, czy labiryntu ze zwierzętami. Zdobywanie wiedzy połączone jest ze sprawnością ruchową – liny, równoważnie, skocznia, szczudła do wspinaczki.

Jest tu tez ogród ziołowy i ścieżka czuciowa, które pozwalają na poznawanie przyrody za pomocą wszystkich zmysłów. A jeśli wciąż Wam mało to w samym sercu parku jest park linowy „Twierdza Jaćwingów”. Później możecie wypocząć na plaży nad najgłębszym jeziorem w Polsce, czyli Hańczą. Polecamy Wam stronę Suwalskiego Parku Oficjalna Strona Suwalskiego Parku Krajobrazowego – Suwalski Park Krajobrazowy – Najstarszy Park Krajobrazowy w Polsce (spk.org.pl)

Wigierski Park Narodowy i Pokamedulski Klasztor nad Wigrami

Pozostając jeszcze w klimacie parków – Wigierski urokiem nie ustępuje Suwalskiemu. Poza tym na jego terenie leży prawdziwa perła – pokamedulski klasztor. Spacer wąskimi uliczkami między budynkami kompleksu klasztornego przeniesie Cię w dawne czasy.

Poznasz tu opowieści o dawnym życiu Kamedułów nad Wigrami, zobaczysz widok z wieży zegarowej, skosztujesz tradycyjnych lokalnych potraw w refektarzu, zejdziesz do krypt, w których spoczywają szczątki zakonników i odwiedzisz apartamenty papieskie, w których przebywał Jan Paweł II. Wzgórze wigierskie, to miejsce, które odwiedzali także wielcy królowie, architekci, malarze, poeci. Teraz pora na Ciebie. Przed wizytą zajrzyj na stronę Pokamedulski Klasztor w Wigrach (nawigry.pl)

Będąc nad jeziorem Wigry, warto skorzystać także z innej atrakcji – przejażdżki koleją wąskotorową. Przejazd zabytkową kolejką rozpoczyna się w miejscowości Płociczno-Tartak i przebiega przez wyjątkowo malownicze lasy Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego, tuż nad brzegiem jeziora. Polecamy! Godziny odjazdów kolejki znajdziecie na stronie Wigierska Kolejka Wąskotorowa – Wigierska Kolejka Wąskotorowa – Biuro Podróży (augustowska.pl)

Szelment – aktywnie przez cały rok

Tutejszy wosir to prawdziwy majstersztyk. Ciekawe czy wiedzieliście, że są tu… stoki narciarskie, a panujący tu mikroklimat przypomina Zieleniec (czyli jak nie ma śniegu nawet na Kasprowym, to tu na pewno jest).

Przekonajcie się sami: https://wosir-szelment.pl/atrakcje/zasniezony-szelment-zima/wyciagi-narciarskie-i-trasy/.

Uspokajamy jednak, że latem ostatnie co będziecie tu robić to się nudzić. Czeka na Was wypożyczania sprzętów wodnych – w tym wodne narty, waterpark czyli „dmuchańce na wodzie” – niby dla dzieci, ale umówmy się – dorośli też potrafią tam zaszaleć, a także ścianka wspinaczkowa. Dla spragnionych wiedzy i ciekawostek czeka aleja olimpijczyków i wystawa Wojciecha Fortuny. O wszystkim tym przeczytacie na stronie https://wosir-szelment.pl.

W regionie czeka na Was o wiele więcej – to przede wszystkim malownicze krajobrazy, setki możliwości wycieczek rowerowych (w tym np. przebiegająca przez region słynna trasa Green Velo Szlak Green Velo). Wystarczy, że tu przyjedziesz – dalej już pójdzie samo. Daj szansę powiatowi suwalskiemu, tym bardziej że – jak podkreśla sam marszałek Artur Kosicki: – Podlasie to wspaniałe, wyjątkowe tereny i rzeczy, których nie ma nigdzie indziej na świecie. I ma rację!

Tradycyjnie już zachęcamy Was do bycia na bieżąco z atrakcjami regionu, co umożliwi Wam strona Podlaskie Travel. Zasil się naturą. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

(zdjęcia pochodzą ze strony podlaskie.travel)