fbpx
Komisja ZWRP dyskutowała o Wspólnej Polityce Rolnej 2023-2027
20 lutego 2024
Lutowe posiedzenie KWRiST
Lutowe posiedzenie KWRiST
22 lutego 2024

Wodorowi jako nowemu nośnikowi energii było poświęcone pierwsze tegoroczne posiedzenie Zespołu Polityki Energetycznej ZWRP. Jego centralnym punktem była prezentacja przedstawiciela firmy SBB ENERGY, podczas której członkowie zespołu poznali bliżej potencjał i szanse, jakie niesie ze sobą to nowatorskie rozwiązanie energetyczne.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Zespołu Polityki Energetycznej ZWRP odbyło się 16.02.2024 w trybie zdalnym. Tematem spotkania były technologie wodorowe przyszłości. W trakcie posiedzenia swoją prezentację wygłosił Zbigniew Dziemidowicz, przedstawiciel firmy SBB ENERGY, która prowadzi działalność w sektorach energetyki i przemysłu, m. in. z wykorzystaniem technologii wodorowych.

W ramach prezentacji prześledzono m.in. instalacje wodorowe w Polsce. Jak się okazuje, może się takimi poszczycić większość polskich województw. W niektórych z nich takich instalacji są już nawet po dwie (dotyczy to Dolnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia).
Uczestnicy spotkania podczas wystąpienia pana Dziemidowicza dostali także potężną dawkę „chemicznej” wiedzy na temat samego wodoru: poznali jego właściwości, występowanie, metody wytwarzania oraz klasyfikację. Miłym zaskoczeniem dla słuchaczy była informacja o tym, ze Polska jest potęgą w produkcji wodoru (jesteśmy numerem 3 w Europie i numerem 5 na świecie!).

Członkowie Zespołu Polityki Energetycznej ZWRP dowiedzieli się także, jak za pomocą elektrolizy wytwarza się wodór, jak go magazynować (w zależności od stanu skupienia, bowiem występuje w formie gazowej, ciekłej i stałej) i – co za tym idzie – jak go transportować.

Szczególnie ciekawą częścią prezentacji była ta poświęcona transformacji energetycznej, która jest jednym z głównych obszarów działalności samorządów. Jak się okazuje, paliwo wodorowe może być jej kluczowym składnikiem. Słuchaczy zainteresowały także uwarunkowania inwestycyjne i środowiskowe instalacji wodorowych oraz możliwości dofinansowania projektów wodorowych.

Następnie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi dot. prezentacji. Część województw podzieliła się także swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w tym zakresie inwestycji wodorowych.
 
Lutowe posiedzenie zainaugurowało kolejne działania na polu wymiany wiedzy dot. polityk energetycznych województw. Planowane są kolejne spotkanie online, jak również spotkanie stacjonarne podczas jednego z wydarzeń branżowych.