fbpx

KPO – Zielona, inteligentna mobilność. Piąte wysłuchanie publiczne

mikrofon
Rozmowy Polskie Regiony LIVE. Polska Strategia Wodorowa
30 marca 2021
solidarność
ZWRP w sprawie pomocy dla Chorwatów
31 marca 2021
Pokaż wszystkie

KPO – Zielona, inteligentna mobilność. Piąte wysłuchanie publiczne

We wtorek, 30 marca odbyło się ostatnie z cyklu wysłuchań publicznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Jego tematem był komponent: Zielona, inteligentna mobilność.

Transport publiczny

Transport, obok sektora komunalno-bytowego, jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń.

Dlatego w zakresie komponentu „Zielona, inteligentna mobilności” wspierany będzie nisko i zeroemisyjny transport. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będą finansowane działania w zakresie: rozwoju elektromobilności, zwiększające konkurencyjność sektora kolejowego oraz bezpieczeństwo transportu (zarówno na drogach, jak i kolei), także przez wdrożenie rozwiązań cyfrowych.

W kontekście zwiększenia zrównoważonej dostępności transportowej kluczowe będzie również zapewnienie odpowiedniej jakości usług zbiorowych przewozów publicznych oraz infrastruktury na potrzeby zeroemisyjnego transportu publicznego.

Wtorkowe wysłuchanie prowadzili: Rafał Kowalski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, redaktor portalu ngo.pl oraz Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii.

Głos ZWRP

Wśród mówców znaleźli się m.in. przedstawiciele ogólnopolskich korporacji samorządowych tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego:

  • Anna Huk, Związek Województw RP, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,
  • Monika Kozłowska-Święconek, Związek Miast Polskich, Urząd Miejski Wrocławia,
  • Bartłomiej Zydel, Związek Powiatów Polskich,
  • Michał Olszewski, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy,
  • Krzysztof Iwaniuk, Związek Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Terespol.

Anna Huk zwróciła uwagę na znaczenie wykorzystania wodoru w nowych technologiach. – Dla prawidłowego rozwoju technologii zeroemisyjnych ważne jest stymulowanie całego łańcucha wartości – nie tylko producentów i dystrybutorów paliw, ale producentów środków transportu oraz dostawców wymaganych do nich komponentów przystosowanych do nowego typu paliw, takich jak np. wodór. – mówiła.

Reprezentantka ZWRP przedstawiła też propozycję zmian do KPO w zakresie komponentu Zielona, inteligentna mobilność: „Fundusz będzie wspierał kapitałowo lub dłużnie przedsięwzięcia inwestycyjne przedsiębiorstw polegające na tworzeniu nowych rozwiązań dla środków transportu związanych z rozwojem w Polsce przemysłu dla rozwiązań zeroemisyjnych w zakresie zrównoważonej mobliności (…).”

Anna Huk zaapelowała również o uwzględnienie w komponencie KPO regionalnych lotnisk, których sytuacja finansowa wyjątkowo pogorszyła się na skutek epidemii COVID-19. – Powinniśmy zadbać, aby po pandemii były one nadal konkurencyjne i gotowe do świadczenia usług pasażerom. Szansą na to jest właśnie unijna pomoc z komponentu Zielona, inteligentna mobilność – wyjaśniała.

Anna Huk zauważała, że infrastruktura portów lotniczych powinna być przyjazna dla środowiska i należy zadbać o to, aby ruch z lotnisk regionalnych nie przeniósł do ościennych krajów.

 

O wcześniejszych wysłuchaniach pisaliśmy tu:

Wysłuchanie w sprawie KPO z udziałem ZWRP | Polskie Regiony

 

Transformacja cyfrowa. Drugie wysłuchanie KPO | Polskie Regiony

 

https://polskieregiony.pl/kpo-trzecie-wysluchanie-publiczne-efektywnosc-jakosc-i-dostepnosc-systemu-zdrowia/

 

KPO – Zielona Energia. Czwarte wysłuchanie publiczne | Polskie Regiony