Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny
24 września 2023Świętokrzyskie rozwinie turystykę biznesową
8 października 2023W Świętokrzyskim Parku Narodowym byliśmy już w lipcu, ale gwarantujemy, że to nie wszystko co region ma do zaoferowania. Co powiecie na geoatrakcje, parki i centra edukacyjne i jeden z najsłynniejszych zamków? Zapraszamy na wypad do zachodniej części powiatu kieleckiego – nie pożałujecie!
Wjeżdża kolejna porcja turystycznych inspiracji, oczywiście będących kontynuacją akcji Polskich Regionów #PolskieWakacje. Dzięki nim zaplanujecie weekendowy wypad pełen atrakcji. Dotychczas zwiedziliśmy:
- Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
- Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
- Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
- Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
- Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
- Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
- Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
- Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
- Opolskie (KLIK)
- Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
- Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
- Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
- Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK)
- Mazowieckie (południowa część województwa KLIK)
- Podlaskie (powiat suwalski KLIK)
Kielce
Z Kielcami jest jak z każdym innym miastem: jeśli chce się je naprawdę zwiedzić, potrzeba kilku dni (albo rozbić to na kilka wizyt). My – póki pogoda sprzyja – zaczynamy od atrakcji na otwartym powietrzu.
Dla wielu ciekawostką może być, że okolice Kielc to teren, za którego kształt odpowiada m.in. Pasmo Kadzielniańskie. Dzięki temu w Kielcach zimą działają wyciągi narciarskie, wśród których najbardziej znany to Telegraf (latem działa tu strefa dmuchańców dla dzieci, minigolf, a przez cały rok wrotkowisko/rolkowisko i lodowisko). Sprawdźcie szczegóły: Telegraf Kielce – Ośrodek sportowo-turystyczny.
Rezerwat Kadzielnia – kolejny punkt programu – to miejsce urokliwe. Wydobywano tu wapień, a ślady działalności górniczej widać jak na dłoni, bo Kadzielnia to przede wszystkim nieczynne wyrobisko, na środku którego znajduje się Skałka Geologów. To właśnie ten ostaniec skalny objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody, ale nie jest ona dostępna dla turystów. Można ją zobaczyć z każdej strony z otaczających ją ścieżek lub jednego z punktów widokowych zlokalizowanych na ścianach kamieniołomu.
Tych, podobnie jak innych atrakcji tu nie brakuje: podziemna trasa turystyczna, amfiteatr (imprezy odbywają się tu przez cały rok, bo jest rozkładany dach), tyrolka (a w zasadzie trzy tyrolki, które pozwalają na przejazd wśród koron drzew i podziwianie okolicy z lotu ptaka) oraz taras, spod którego wypływa wodospad. Samych jaskiń zlokalizowano tu 25, ale udostępnione do zwiedzania (pod opieką przewodnika) są 3: Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Poza tym – niezaprzeczalnie – spacer ścieżkami wzdłuż ścian wyrobiska to żywa lekcja historii naszej planety. Poczytajcie więcej na stronie Informacje o regionie – Kadzielnia Kielce.
Ostatnią już dzisiaj „górsko-przyrodniczą” atrakcją jest rezerwat geologiczny Wietrznia, położony we wschodniej części Kielc. Miejsce miało na tyle duży potencjał edukacyjny, że to właśnie tu zlokalizowano Centrum Geoedukacji prowadzone przez Geopark Kielce. W Centrum zadbano o to, by zwiedzanie było atrakcyjne dla każdego: interaktywne eksopozycje, futurystyczna sceneria stacji badawczej połączona z aranżacjami morskich środowisk i organizmów sprzed 360 milionów lat. Do tego kino-kapsuła 5D, warsztaty szlifierskie, Geologiczna Gra Wielkoformatowa oraz możliwość rodzinnej edukacji geologicznej w Klubie Miłośników Geologii i Geologiczny Ogród Doświadczeń: edukacyjny plac zabaw ukierunkowany na popularyzację nauk o Ziemi wśród dzieci i młodzieży. Jak widzicie – nie ma na co czekać, tym bardziej że zwiedzanie jest (przynajmniej póki co) bezpłatne!! Trzeba tylko zarezerwować wizytę, co możecie zrobić tu: Centrum Geoedukacji (centrum-geoedukacji.pl)
Zamek z Wołodyjowskim w tle
Do kieleckich muzeów zaprowadzimy Was zimą, kiedy chętniej szukamy atrakcji zapewniających ochronę przed chłodem i opadami. Póki jesień łaskawa udajemy się do zamku Chęciny, stojącego na Kielecczyźnie od czasów piastowskich (rozbudował go Kazimierz Wielki, czyniąc z niego jedną z najpotężniejszych twierdzy na ziemiach polskich). Jako rezydencja królowych, gościł drugą żonę Kazimierza Wielkiego, księżniczkę heską Adelajdę, Elżbietę Łokietkówna czy królową Bonę, która zatrzymała się tu podczas swojej podróży do Bari. W okolicach zamku realizowano pod koniec lat 60. wielkie sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski.
Zamek, a w zasadzie – w większości – jego ruiny są udostępnione do zwiedzania i jest ono naprawdę atrakcyjne, bo możemy „wsadzić głowę” do lochu, skarbca, lapidarium, wejść na dwie baszty i podziwiać widoki z nich, przymierzyć zbroję rycerską, zrobić sobie zdjęcie w dybach, klatce hańby, fotelu czarownicy czy na krześle inkwizytora lub obejrzeć jedną z kilku galerii. W zamku często organizowane są wydarzenia. Nie ma wprawdzie zwiedzania z przewodnikiem (chyba że jesteście grupą zorganizowaną), ale pomyślano o innym rozwiązaniu, otóż wszędzie są kody QR, po których zeskanowaniu usłyszymy lektora opowiadającego o danym pomieszczeniu. Więcej informacji znajdziecie tu: Zamek Królewski w Chęcinach – oficjalna strona zamku.
Sam zamek to wisienka na przepysznym torcie! Bo Chęciny słyną także z Zespołu Pałacowo-Parkowego w Podzamczu Chęcińskim. Urzędowali tu swego czasu starości chęciński (sam dwór został wybudowany w XVII wieku na zlecenie ówczesnego gospodarza regionu – Stanisława Branickiego), dziś przepiękne otoczenie wśród ogrodów włoskich sprawia, że jest to idealne miejsce na spacer. Sam obiekt natomiast przeznaczono na Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe, jednak możliwe jest jego bezpłatne zwiedzanie. Goście mogą wraz z przewodnikiem obejrzeć odrestaurowaną dwukondygnacyjną część główną, łącznik oraz oficynę. W odległości ok. 200 metrów od dworu znajduje się ponad 300-letnia aleja lipowa oraz Brama Triumfalna upamiętniająca sukcesy militarne króla Jana III Sobieskiego.
Wsi spokojna, wsi wesoła…
Niedaleko Chęcin leży Tokarnia i to tu zakończymy dzisiejszą objazdówkę po Kielecczyźnie. Wciąż pozostajemy w klimatach historycznych, bo jeśli chcecie poczuć klimat polskiej wsi z XIX i XX wieku, koniecznie przyjedźcie do tutejszego parku etnograficznego. Jego zadaniem jest zachowanie najcenniejszych zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego. Zobaczycie tu warsztat pracy rolnika, młyn, wiatrak czy kuźnię. Jak dotąd na obszarze 65 ha wzniesiono 30 przeniesionych z terenu obiektów, w tym: dwór z Suchedniowa, spichlerz ze Złotej, kościół z Rogowa, wiatrak z Grzmucina, dom szewca z Daleszyc, a także chałupy z okolicznych wsi.
To bynajmniej nie koniec prac, bo w planach są karczmy, szkoły, sklepy, kościoły, a także plebanie, dwory i folwarki dworskie. W skansenie można obejrzeć wystawę pojazdów konnych. Odwiedzający Park mogą zdecydować się na tematyczne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem (to propozycja dla zainteresowanych konkretnymi zagadnieniami). Możecie wybrać temat „Ginące zawody”, „Życie codzienne i odświętne”, „Nasi Święci” i „Po nitce do kłębka”. Szczegóły znajdziecie tu: MWK – Start
To jak? Kolejny weekend już zaplanowany? Rezerwujcie hotele, bilety i inne atrakcje – oczywiście przy wsparciu Świętokrzyskie Travel (swietokrzyskie.travel), a my szykujemy już dla Was kolejne weekendowe propozycje. Do następnego tygodnia!
(wszystkie zdjęcia ze strony swietokrzyskie.travel)