fbpx

Śląskie – idealne na zimę. Beskidzka Trójwieś

Pokazowa lekcja ABC Empatii w Katowicach
28 stycznia 2024
Nagrody dla ludzi kultury na Śląsku
Nagrody dla ludzi kultury na Śląsku
11 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Śląskie – idealne na zimę. Beskidzka Trójwieś

Złoty Groń

Południowa część powiatu cieszyńskiego to jedna z zimowych stolic sportów zimowych, ze względu na spory kurort narciarski, czyli Istebną. Liczba i atrakcyjność szlaków pieszych sprawiają, że turyści przybywają tu jednak o każdej porze roku. Tym bardziej, że wizyta tutaj to okazja do poznania tutejszej kultury góralskiej i regionalnych specjalności (np. słynnych koronek). A tych bynajmniej jest pod dostatkiem. Zapraszamy!

Spakowani na kolejne #PolskieWakacje w zimowej odsłonie? Dziś proponujemy kierunek Śląsk i Trójweś Beskidzką, czyli Istebną, Koniaków i Jaworzynkę. Gdybyście zaś przegapili wcześniejsze „polecjaki” turystyczne to przypominamy, że dotychczas zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Muszyny KLIK, okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK, powiat krośnieński KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK, powiat gołdapski KLIK), 
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK, powiat brzeski KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK, okolice Katowic KLIK, okolice Bielska-Białej KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK, powiat włocławski KLIK),
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK oraz Wschodnia część powiatu puławskiego KLIK),
  • Mazowieckie (południowa część województwa KLIK, powiat grójecki i żyrardowski KLIK),
  • Podlaskie (powiat suwalski KLIK, okolice Łomży KLIK)

Złoty Groń (wyciąg krzesełkowy 800m, orczyk 290m i krótka taśma dla najmłodszych adeptów narciarstwa) i Zagroń (z wyciągiem krzesełkowym o długości 840m oraz orczykiem o długości 260m) – to nazwy kompleksów narciarskich doskonale znane tym, którzy choć raz mieli przyjemność szusować na jednej lub dwóch deskach w Istebnej. Rodziny uwielbiają szczególnie tę drugą. Powód? Dzieci do 120cm za darmo korzystają z wyciągów, co znacząco odciąża budżet. Dzięki temu starcza go np. na szaleństwa w Parku Wodnym OLZA. Więcej informacji o obu tych stacjach narciarskich znajdziecie oczywiście na ich stronach: Zagroń – strona www i profil Fb oraz Złoty Groń – www i profil fb.

A może na biegówki? W pobliskiej Kubalonce czeka na Was (nawet oświetlona), dobrze przygotowana trasa biegowa. Tymczasem my ściągamy kombinezony i ruszamy na zwiedzanie tutejszych muzeów.

Istebniccy artyści i himalaiści

Zaczynamy od poznania kultury regionu poprzez sztukę Jana Wałacha – wiele dzieł artysty w barwny sposób przedstawia życie górali istebniańskich, ich strój, obrzędy i zwyczaje. Muzeum mieści się w dawnym atelier artysty w Istebnej, gdzie powstały jego dzieła. UWAGA – zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym tel. 513 043 431 lub 507 522 904, za to odbywa się z przewodnikiem, więc dowiecie się naprawdę sporo! Warto też śledzić profil FB muzeum.

Nieopodal znajduje się Muzeum i Galeria Rodziny Konarzewskich (senior rodu był szwagrem wspomnianego wyżej Jana Wałacha). Ta wybitna familia miała ogromne zasługi dla popularyzacji sztuki regionalnej. Ich historia jest naprawdę ciekawa i warta choćby chwilowej uwagi. Tym bardziej, że o ich historii opowiada dziedziczka rodu – pani Konarzewska, zatem sami rozumiecie, że doświadczenie jest jedyne w swoim rodzaju. Podobnie jak w przypadku Izby Jana Wałacha, na zwiedzanie trzeba umówić się telefonicznie: 506 444 211.

W Istebnej jest także inne warte zobaczenia miejsce – także poświęcone wybitnej postaci – Jerzemu Kukuczce. Izba jego pamięci znajduje się w domu, w którym Kukuczka bywał ze swoją rodziną i przyjaciółmi; to tutaj odpoczywał pomiędzy swoimi wyprawami; tu w ciszy i spokoju pracował nad swoimi książkami. Są tu fotografie z Jego wypraw, trochę starego sprzętu wspinaczkowego, medale, odznaczenia, książki, a przede wszystkim Jego duch, Jego ciągła obecność. – czytamy na stronie muzeum. Po izbie oprowadza żona Jerzego – pani Cecylia więc to prawdziwa gratka. Na zwiedzanie trzeba się z Nią umówić: 508 389 558. Więcej dowiecie się na stronie KLIK i na profilu na Fb.

Słynne koniakowskie koronki

Słyszeliście o słynnych koniakowskich koronkach? Jeśli nie – pora to nadrobić. Jeśli tak – koniecznie zobaczcie je na własne oczy w Centrum Koronki Koniakowskiej, a konkretnie po prostu – Muzeum Koronki. Efekty pracy (i – powiedzmy sobie uczciwie – anielskiej cierpliwości) utalentowanych lokalnych gospodyń czekają, żeby je odkryć!

Centrum Koronki Koniakowskiej

W muzeum obejrzycie czepce, obszycia chust, kryzy, kołnierzyki, wstawki do bielizny pościelowej, firanki, „ząbki” czyli serwetki na półki, z których każda ma inny wzór i kształt, motywowany elementami przyrody i tradycji. Miejsce warte odwiedzenia celem poznania długiej historii koronczarstwa w Koniakowie. A jeśli chcecie spróbować nauczyć się tej wyjątkowej sztuki? Też nie ma problemu. Za efekty nie ręczymy , ale kontakty do pań, które przekazują swoją wiedzę i umiejętności znajdziecie tu KLIK.

Co do zwiedzania — po szczegóły zapraszamy na stronę Centrum Koronki Koniakowskiej i na ich profil na fb. Oprócz tego, zaraz obok Centrum, znajduje się Izba Pamięci Marii Gwarek i tam możecie zobaczyć jedną z bardziej oryginalnych ekspozycji koronkowych: niedokończoną serwetkę dla zmarłej niedawno królowej Anglii – Elżbiety II (!). Izba nie ma stałych godzin zwiedzania – trzeba się umawiać telefonicznie (33 855 64 23).

Będąc w warto też wsadzić głowę do pobliskiej „Chaty na Szańcach”. To galeria, która prezentuje przekrój prac Górali Śląskich z regionu tzw. Trójwsi Beskidzkiej (w jej skład wchodzi Koniaków, Jaworzynka i Istebna): od rzeźby, malarstwa, malarstwa na szkle i grafiki po stolarstwo artystyczne. Można tu również zobaczyć dużą kolekcję instrumentów pasterskich, w tym prawdopodobnie najdłuższą na świecie, ponad 11-metrową trombitę . Działa tu też stoisko pracowni ceramicznej i oczywiście jest to kolejna okazja, żeby obejrzeć (czy zakupić) wyroby koronczarskie (wśród nich koronkowy czepiec, mający około 140 lat!). 

Centrum Pasterskie w Koniakowie

Jeśli macie ochotę na wizytę w typowej bacówce, w której nie tylko podejrzycie produkcję oscypków, ale także ich skosztujecie. Oprócz tego – jak sama nazwa wskazuje – zobaczycie tu wystawę poświęconą pasterstwu – historyczne dokumenty, naczynia i dzwonki pasterskie oraz tablice z informacjami na temat wypasu owiec na halach. Spotkacie też żywe kózki i owieczki.

Centrum Pasterskie

Bacówka czynna jest w sezonie wypasowym, czyli od kwietnia do października, natomiast sklep i wystawy– cały rok. Niezależnie od tego kiedy tu przyjedziecie – niewątpliwie warto! Przed wizytą zajrzyjcie na ich stronę www i na ich profil na Fb.

Trzecia odnoga „Trójwsi”

W miejscowości Jaworzynka znajduje się bardzo ciekawe miejsce zwane „Trójstykiem”; zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Od polskiej strony wiedzie tutaj wygodny chodnik, a wokół tego miejsca ustawiono ławeczki i altanki. Dojście z Jaworzynki do punktu zetknięcia się trzech granic zajmuje ok. 10-15 min. szlakiem żółtym. 

Tu chcielibyśmy wspomnieć o bardzo ciekawej inicjatywie, mającej na celu promocję turystyki i tradycji tego pogranicza – nie tylko po stronie polskiej. Strona projektu to Trójstyk – Dziedzictwo przyrody i kultury (trojstyk.pl), a co ważne znajdziecie tu mini-przewodnik po okolicy do pobrania.

Muzeum na Grapie w Jaworzynce

W Jaworzynce czeka na Was także kolejne muzeum – Na Grapie. W muzeum zobaczymy wielopokoleniowe stroje istebniańskie, prace miejscowych twórców i rzemieślników, a ponadto unikatowy skansen, składający się z kurnej chaty z 1920 roku, stodoły oraz kuźni. W każdym z budynków umieszczone zostały liczne eksponaty. Przed wizytą zerknijcie na godziny otwarcia, a żeby być na bieżąco z najróżniejszymi wydarzeniami i warsztatami tam organizowanymi, najlepiej polubcie ich profil na Fb.

Na dzisiaj tyle, albo – aż tyle.  Wracamy niebawem z nowymi pomysłami na #PolskieWakacje, a tymczasem wybierających się na Śląsk odsyłamy do niezastąpionego portalu z masą inspiracji turystycznych, czyli Śląskie. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego (slaskie.travel). Udanych wojaży! 

wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony slaskie.travel