fbpx
Legislacja. Mapa wpływu. Rafał Modrzewski
26 kwietnia 2023
XVII Konferencja OKSG pod patronatem ZWRP
26 kwietnia 2023

Kwietniowe posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego już za nami. Odbyło się ono 26 kwietnia br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Obradom po raz pierwszy współprzewodniczył Grzegorz Cichy (Unia Miasteczek Polskich). Związek Województw RP tym razem reprezentowali Grzegorz Schreiber – marszałek województwa łódzkiego oraz mec. Rafał Cieślik, doradca ZWRP.

Podczas posiedzenia Komisji poruszano szereg istotnych dla funkcjonowania JST i nie tylko kwestii, m.in.:

Transformacja energetyczna

W ślad za wnioskiem strony samorządowej o odniesienie się Ministra Klimatu do stanowiska ZMP w sprawie transformacji energetycznej miast ustalono, że zostanie zwołana grupa robocza, której zadaniem będzie pochylenie się i przedyskutowanie kwestii związanych z transformacją energetyczną.

Elektroniczne systemy w Strefach Czystego Transportu

W odpowiedzi na wniosek strony samorządowej KWRiST debatowano na temat wprowadzenia ustawowej możliwości korzystania z systemu teleinformatycznego jako alternatywnego, a wręcz – zastępczego, rozwiązania dla systemu naklejkowego, w kontekście Stref Czystego Transportu. Ministerstwo przyznało, że nie tylko przychyla się do tego projektu, ale że rozpoczęło kroki w kierunku opracowania elektronicznych systemów, które wyeliminowałyby konieczność stosowania naklejek.

O podziale rezerwy subwencji ogólnej

Komisja wydała zgodę na upoważnienie Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu do wydania opinii wiążącej do podziału rezerwy subwencji ogólnej w 2023 r. Strona rządowa decyzję o upoważnieniu uzasadniała potrzebą przyspieszenia prac nad projektem, co ma pozytywne znaczenie dla samorządów. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że projekt zostanie przekazany do zaopiniowania Komisji już w przyszłym tygodniu, po uzgodnieniu szczegółów z Ministerstwem Finansów.

Bez upoważnienia dla Zespołu ds. Energii Klimatu i Środowiska

Strona samorządowa nie wyraziła zgody na upoważnienie Zespołu ds. Energii Klimatu i Środowiska do wydania opinii wiążącej do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie kwalifikacji w zakresie geologii. Takie stanowisko jest argumentowane faktem, że kwestia jest zbyt istotna, jako że dotyczy samych pracowników samorządowych zajmujących się sprawami geologii i wymaga pogłębionych konsultacji.

Upoważnienie dla Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa

Strona samorządowa uwzględniła wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o upoważnienie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa do wydania opinii wiążącej do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Zarządzanie zasobami wodnymi” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Pozytywnie o przygotowaniach obronnych państwa

Pozytywnie zaopiniowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego.

Regulacje dot. pomocy finansowej

Również pozytywnie zaopiniowano projekt wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji 10.8 Scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym.

Negatywnie o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Strona samorządowa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD 331).

O nagrodach specjalnych w zakresie pomocy społecznej

Pozytywnie zaopiniowano projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.

Pozytywnie o środkach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Podobnie pozytywnie zaopiniowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.

Sukces Małopolski

Pozytywną opinię uzyskał także projekt Programu Strategicznego Srebrna Małopolska 2030, którego autorem i inicjatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

O wojewódzkich planach gospodarki odpadami

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego został zdjęty z porządku obrad, ponieważ wciąż trwają nad nim prace i brakuje wersji po uzgodnieniach międzyresortowych. Do ww. projektu ZWRP zgłosił szereg uwag, na które ministerstwo odpowie i projekt będzie opiniowany prawdopodobnie w maju przez Zespół do Spraw Energii, Klimatu i Środowiska i dyskutowany na najbliższym jego posiedzeniu.

Po konferencji KPO

Poza porządkiem obrad, ale zainspirowana zeszłotygodniową konferencją KPO, strona samorządowa przedstawiła potrzebę przedyskutowania tych kwestii na najbliższym posiedzeniu Zespołu do Spraw Międzynarodowych Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej.

W sumie Komisja rozpatrzyła 31 punktów dotyczących projektów ustaw, rozporządzeń i uchwał, wniosków oraz informacji.