Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z ponad 100 mln euro dla przedsiębiorców
1 stycznia 2024Porozumienie w sprawie budowy dróg rowerowych przy liniach kolejowych
8 stycznia 2024Jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach i najlepsze w tej części Polski warunki naturalne do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Oprócz tego oczywiście bogactwo jezior, przyrody, ale też jedne z najwyższych w Polsce mostów kolejowych w kraju. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Rzecz jasna – najgęściej jest tu latem, ale nie ma przeszkód, by zjawić się tu także zimą, skorzystać z bogatej oferty hoteli, cieszyć się spacerami, czystym powietrzem i wolnymi miejscami w restauracjach czy kawiarniach. My właśnie tak zrobiliśmy i dziś zapraszamy Was do Gołdapi!
Co powiecie na kolejne #PolskieWakacje? Tym razem na Warmii i Mazurach i – na przekór porze roku – zimą! Jeśli zaś nie Mazury, to poniżej przypominamy dotychczasowe artykuły, w których zachęcamy Was do zwiedzania polskich regionów – na pewno znajdziecie coś dla siebie!
- Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
- Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
- Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK, powiat krośnieński KLIK)
- Łódzkie (okolice Łodzi KLIK, powiat kutnowski KLIK)
- Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK i okolice Świnoujścia z powiatem kamieńskim KLIK)
- Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK, a także powiat pleszewski KLIK),
- Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
- Lubuskie (powiat żarski KLIK i powiat żagański KLIK)
- Opolskie (KLIK, powiat brzeski KLIK)
- Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK, okolice Katowic KLIK, okolice Bielska-Białej KLIK)
- Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK, powiat włocławski KLIK),
- Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK, zachodnia część kieleckiego wraz z Kielcami KLIK),
- Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego KLIK oraz Wschodnia część powiatu puławskiego KLIK),
- Mazowieckie (południowa część województwa KLIK, powiat grójecki i żyrardowski KLIK),
- Podlaskie (powiat suwalski KLIK, okolice Łomży KLIK)
Zimowe aktywności w Gołdapi
Zacznijmy od tego, czego na Mazurach będą poszukiwać fani sportów zimowych. Powszechne przekonanie, że to region, który oferuje wiele atrakcji tylko latem, jest mocno krzywdzące. Przykładowo – Piękna Góra w Gołdapi to ponad 2 km dobrze zagospodarowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, dwa wyciągi orczykowe i dwuosobowa kolej krzesełkowa. Poza tym działa snowpark i została wytyczona specjalna trasa dla dzieci i początkowych adeptów narciarstwa. Na stronie ośrodka czytamy, że otwarcie pierwszych tras na sezon zimowy już za kilka dni! Szczegóły na profilu ośrodka.
Zaledwie 25 km od Gołdapi możemy trafić na „polski biegun północny”! Chodzi mianowicie o „Republikę Ściborską” w miejscowości Ściborki. Możemy poznać tam Biegnącego Wilka i zgłębić tajniki maszerstwa To królestwo przyrody oraz jedności ludzi i zwierząt. Oprócz jazdy psim zaprzęgiem można też wziąć udział w ekstremalnym zimowym biwaku – Biegunie Zimna (najbliższy już 18 stycznia!). To impreza dla fanów i uczestników wypraw polarnych, Subarktyki, Arktyki, Antarktyki czy po prostu miłośników zimy. Organizowane są tu warsztaty terenowe, biegi, turnieje traperskie dla prawdziwych twardzieli, spotkania z ciekawymi ludźmi. Sami gospodarze przyznają, że dzieje się u nich tyle, że trudno im nadążyć z prezentowaniem całej oferty.
Uwaga – bezwzględnie śledźcie facebooka KLIK, bo na większość tych imprez trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem, a chętnych nie brakuje. Jest tu także wioska indiańska wraz z muzeum poświęconym kulturze indiańskiej i eskimoskiej, a także hodowla koników polskich i psów zaprzęgowych. To z kolei oznacza kolejne atrakcje – jazdę psim zaprzęgiem lub nauka powożenia! I choć wszystkim psie zaprzęgi kojarzą się z saniami to spokojnie – w przypadku braku śniegu, do zaprzęgów przygotowano specjalne wózki. Na miejscu jest także Muzeum Marii Rodziewiczówny. Nie jest łatwo znaleźć informacji na temat tego co oferuje Republika Ściborska, godzin otwarcia etc. Wysilcie się jednak odrobinę, a Wasz trud zostanie wynagrodzony. I zgodnie z polskim porzekadłem „koniec języka za przewodnika” zostawiamy Wam numer telefonu: 604 292 997.
A co z narciarzami biegowymi? Ci także mogą liczyć na atrakcje dla siebie! Warmińsko-mazurskie – to – paradoksalnie – świetne miejsce na tego typu aktywność, bo pokrywa śnieżna utrzymuje się tu naprawdę długo. I choć trasy biegowe w Gołdapi nie należą do tych najsłynniejszych w regionie to zdecydowanie można liczyć na tutejszy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jego pracownicy co roku przygotowują trasy w lesie Kumiecie (od 1 do 5 km). Do dyspozycji narciarzy są również trasy przy Promenadzie Zdrojowej w mieście.
Dla początkujących miłośników tego sportu przygotowywane są trasy na stadionie OSiR-u w Gołdapi. Nie macie sprzętu? Nie szkodzi – wypożyczycie go na miejscu. OSiR w Gołdapi to także organizator najstarszej zimowej imprezy w Polsce Północno-Wschodniej (1979 r.) oraz jeden z najstarszych masowych biegów narciarskich w Polsce, czyli Biegu Jaćwingów. Niestety – impreza już od dwóch lat jest odwoływana ze względu na niesprzyjające (jak na taką skalę imprezy) warunki śnieżno-pogodowe. Trzymamy mocno kciuki za reaktywację!
A co powiecie na kulig po krainie tysiąca jezior? Brzmi jak spełnienie marzeń – nie tylko tych dziecięcych. Zostawiamy Wam link do namiarów na kilka ośrodków specjalizujących się w tego typu atrakcjach! https://uzdrowiskogoldap.pl/atrakcje-w-regionie/sport-rekreacja/jazda-konna-zaprzegi-kuligi/
Mazurskie uzdrowisko
Tyle jeśli chodzi o sporty zimowe (nie licząc oczywiście morsowania dla tych doświadczonych już „zimowych pływaków”), ale bynajmniej nie koniec atrakcji. Sama Gołdap jest bowiem urokliwa – nie tylko na typowy dla uzdrowiskowych miejscowości klimat.
Dzielnica uzdrowiskowa w Gołdapi położona jest w przepięknej zielonej okolicy tuż nad Jeziorem Gołdap. Są tu potężne Mazurskie Tężnie Solankowe z solanką leczącą schorzenia górnych dróg oddechowych, alergie oraz nadciśnienie tętnicze. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, o którym powiemy tylko jedno słowo: WARTO! Jest też rzecz jasna Pijalnia Wód Mineralnych – tutejsza pobudza działanie żołądka, wątroby i trzustki. To z kolei daje nam „przepustkę” do spróbowania lokalnego specjału, bowiem Gołdap uchodzi za światową stolicę kartacza (pyza ziemniaczana podawana ze skwarkami i cebulą).
W Gołdapi znajduje się także zabytkowa wieża ciśnień, czynna tylko w sezonie letnim (!). Piękne widoki można podziwiać popijając kawę w kawiarence znajdującej się na jej szczycie – wieza-goldap.pl
Zabytkowe wiadukty i piramidy
Może nie na końcu świata, ale na końcu Polski leży wieś Stańczyki. Za nią znajdują się słynne, potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Należą do najwyższych w Polsce (36m), ale uwagę zwraca także ich architektura: doskonałe proporcje i filary nawiązujące do rzymskich akweduktów w Pont du Gard. Stąd też ich nazwa – ’Akwedukty Puszczy Rominckiej’.
Na sam koniec z części „rzymskiej” przeniesiemy się do „egipskiej”. W miejscowości Rapa, tuż przy granicy, stoi najprawdziwsza i bardzo tajemnicza piramida z początku XIX wieku. Postawiono ją na zlecenie pruskiego barona Friedricha von Fahrenheida. Pochowano w niej nie tylko niego, ale także sześcioro członków jego rodziny. Na temat miejsca i historii jego powstania krąży mnóstwo legend. Kto wie – może któraś z nich jest prawdziwa?
Kochani, wierzymy, że po raz kolejny udało nam się udowodnić, że polskie regiony są pod każdym względem wyjątkowe i warto je eksplorować o każdej porze roku. Wybierając się na Warmię i Mazury pamiętajcie o zajrzeniu na stronę Mazury Travel – Oficjalny portal turystyczny Województwa Warmińsko Mazurskiego – jest tu mnóstwo informacji, ale to także świetna baza najróżniejszych kontaktów i namiarów na okoliczne atrakcje. Dajcie się zaskoczyć Polsce! A my wracamy już za tydzień z kolejnymi propozycjami wycieczek.
(zdjęcia pochodzą z portalu https://mazury.travel/)